1

Konu: networkte vfp datasıyla en iyi performans?

arkadaşlar ms-sql kullanmadan vfp datasıyla en iyi hız nasıl sağlanır?
bu konudaki tecrübeli arkadaşlardan, tecrübelerini ve önerilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

exe nin client larda çalışmasıyla %30 luk genel bir performans sağladım.set collect to turkish den vazgeçerek de inanılmaz ölçüde hız iyileşmesi sağladım. Ama mevcut performansın yeterli olmadığını düşünüyorum.(zaman zaman olumsuz kullanıcı tepkilerini alıyorum)

bir de exe boyutunun büyüklüğü performans kaybı sağlarmı? dll ve app lere parçalıyarak daha iyi bir performs alabilirmiyim. Tabi çok sık güncellenen bir projeyi göz önünde bulundurarak tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

2

Re: networkte vfp datasıyla en iyi performans?

VFP de performansı etkileyen bir çok neden var.

Kodlama algoritman, Server daki sistem yükü, Network Hızın, Antivirüs uygulamaların, O an sistemde çalışan uygulama sayısı vs.

Performans senin için çok önemliyse ve düzenli olarak yedekleme yapıyorsan yada bir backup domain in varsa, RAID 0 ı deneyebilirsin. Benim tavsiyem cach i yüksek en az 4 disk kullanman. Güvenlik yönünden zayıf ama performansa çok etki ediyor. ( Sanıyorum Server olarak kullandığın makinada yeterli miktarda RAM mevcuttur. )

Ayrıca bir ipuçu; Google 'da Gigabyte i-RAM olarak bir arama yap. RAMDISK mükemmel bir çözüm. Türkiyede yok ama tanıdıkların varsa yurtdışından getirtebilirsin. Youtube daki demo izlediğinde şaşıracağına eminim. smile i-RAM 'ın tek sıkıntısı SATA arabiriminin 150 Gb/s limiti. Onu da sonuna kadar kullanıyorsun zaten. Yani özetle RAM hızında Disk. Ayrıca i-RAM ile RAID 0 diziside yapabiliyorsun.

Yok bunların hiçbiri bana uymaz, mevcut imkanlarla bir şey yapayım diyorsan; o zaman da Server bilgisayarına bir kaç GB daha RAM ekleyip"RamDisk Plus 8.4" 'ı deneyebilirsin.  Ayrıca bu yazılımın RamCache gibi çok farklı çözümleri de var ....

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

3

erdalyalcin yazdı:

arkadaşlar ms-sql kullanmadan vfp datasıyla en iyi hız nasıl sağlanır?
bu konudaki tecrübeli arkadaşlardan, tecrübelerini ve önerilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

exe nin client larda çalışmasıyla %30 luk genel bir performans sağladım.set collect to turkish den vazgeçerek de inanılmaz ölçüde hız iyileşmesi sağladım. Ama mevcut performansın yeterli olmadığını düşünüyorum.(zaman zaman olumsuz kullanıcı tepkilerini alıyorum)

bir de exe boyutunun büyüklüğü performans kaybı sağlarmı? dll ve app lere parçalıyarak daha iyi bir performs alabilirmiyim. Tabi çok sık güncellenen bir projeyi göz önünde bulundurarak tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

exe'yi parçalamanın hiçbir faydası olmaz.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

4

Help de ;
Optimizing Your System
başlığına bakabilirsin.