1

Konu: C#'da SQL'e class yaklaşımı

Merhaba,
C#'da nesnesel yaklaşımla ilgili olarak örneğin faturanın üst bilgileri bir class ve her bir fatura kalemi ise ayrı bir class yapıp kullanma konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bu konuyla ilgili interntete bir şey bulamadım. Ancak böyle bir yaklaşımın doğru olacağına dair bir kitap okudum. - ya da okuduğum kitabı ben öyle anladım smile -

/o---------------------o\
     www.haser.com
\o---------------------o/

2

Re: C#'da SQL'e class yaklaşımı

Bir de;
çok katmanlı mimari yapıyı yukarıda sorduğum şeyin bir parçası olarak düşünebilir miyim?

www.haser.com

3

"Bu konuyla ilgili interntete bir şey bulamadım" ??? Yaklasim dogru ve tonlarca ornek var internetde. VS icinde de ornekler var. ObjectDataSource tam senin soylediginin temel classlarindan.

Ornegin:

public class Invoice
{
   private Customer _customer;
   private List<Order> _orders;
   public Customer customer {get {return this._customer;} set {this._customer = value;}}
   //...
}

www.IdeaBlade.Com wink

Devforce framework express versiyon ucretsiz. Senin icin o classlari yaratiyor, yonetiyor vs. Tonlarca video, egitici yazilar vs var.

Cok katmanli mimari icin bicilmis kaftan. O bolum "business objects" diye geciyor. Ben de oradaki 5 katmanli yapiyi takip ediyorum:

Presentation, UI, Biz, Data Access, Data Storage

4

Teşekkür ederim.
Bu işte çok yeniyim.
Araştırma yaparken uygun kelimeleri (teknik terimleri) bulamıyorum. Verdiğin refernslar doğrultusunda araştırmalarıma devam edeyim smile

FoxPro'daki tecrübem kendi sınıflarımızı kendimiz oluşturduğumuzda uygulamamızda istediğimiz gibi at koşturuyoruz. 3. parti yazılımlara pek alışık değilim işin gerçeği. O yüzden bu tür yazılımlar beni hep korkutmuştur.

Bir başka konuda  Nesne Yönelimli Veritabanı Yönetim Sistemlerinden (OODBMS) bahsetmiştim.
Bu konuda www.db4o.com çalışmalarını ilerletmiş. Bu konuda ki düşüncelerini merak ediyorum.

www.haser.com

5

O konuda fikir beyan etmedim cunku db4o'yu hic gormedim. Intersystems'den Cache'i bir sure kullandim ve acikcasi harika otesi buldum. Ne yazik ki bizim patrona onunla calismak icin 5000$ civarinda masraf eder miyiz diye sordugumda cok buldu daha ne oldugunu bile anlamadan:( Kabul etse coktan parasini kat kat cikarirdi.

6

taRKan yazdı:

Merhaba,
C#'da nesnesel yaklaşımla ilgili olarak örneğin faturanın üst bilgileri bir class ve her bir fatura kalemi ise ayrı bir class yapıp kullanma konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bu konuyla ilgili interntete bir şey bulamadım. Ancak böyle bir yaklaşımın doğru olacağına dair bir kitap okudum. - ya da okuduğum kitabı ben öyle anladım smile -

Ben henüz 2008'e geçemedim ve linq kullanma şansım olmadı ama aşağıdaki yazıdan anladığım kadarı ile 2008 ve linq ile bu iş daha kolay olacak.

http://www.csharpnedir.com/makalegoster.asp?Mid=817