1

Konu: boş sorgu ve recc()#0

Bugüne kadar boş sorguları recc()=0 ile anlıyordum. Bu foxpro dos ile hiç problem çıkarmıyor ( Gerçi zaten dos'ta foxbaseden kalan bir çok kodum var ve select sorgusu yok ).

Ancak geçenlerde bir programımı incelerken boş sorgunun recc()=0 da 1 .f. verdiğini gördüm. kayıt sayısı 1 di... sad

Bu neden olur fikri olan var mı?

Artık

locate
if foun()

kullanıyorum. Bir .dbf dosyamda binary indeks'i silersem bunun oluşmadığını farkettim. Ama sebep bu mu? Tüm sorgularda bundan mı oluyor emin değilim. Çünkü zaten binary indeks kullandığım yoktu şimdiye kadar. Bu dediğim problem sadece .dbf dosyalarıyla. SQL'de rastlamadım.

Acaba turkish collate ile ilgili olabilir mi? Çetin bazı problemler olduğunu söylemişti... hmm

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

2

Re: boş sorgu ve recc()#0

Arkadaşlar UT'den cevabı geldi. Normalde select yapınca VFP .DBF dosyasının sadece bir set filter ile kopyasını çıkartıyormuş. Bu yüzden de recc() sıfır olmuyormuş. NOFILTER parametresini kullanınca bu durum düzeliyormuş. SQL serverde problem yapmamasının sebebi de bu.

www.metinemre.com

3

Dosyada kayıt olup olmadığını anlamak için neden _TALLY  değişkenini kullanmıyorsun.

select .... into cursor...
if _TALLY > 0
   ..........
endif

4 Son düzenleyen, metin (23.11.2007 23:02:14)

problemi farkettiğimde zaten yöntemi değiştirdim. _tally de dahil bir çok çözüm var. ama en iyisi nofilter. çünkü:

bu durum  full optimize edilebilen, set filter ile simüle edilebilen ve gruop by kullanılmayan tek .dbf ten oluşturulan kursörler için geçerli. ve diğer yan etkileri:

-eğer .dbf update edilirse cursor de update ediliyor.
-eğer select ile bir değişken kullanıldıysa ve o değişken silinirse hata veriyor.

http://berezniker.com/display/VFP/Queri … ed+Cursors

www.metinemre.com

5

Metin hocam
http://berezniker.com/display/VFP/Visual+Foxpro+Pages
siteye Login olamadım daha doğrusu üye olamadım. Nasıl olunuyor?

6

ben de üye değilim. ama makaleleri okuyabiliyorum.

www.metinemre.com