1

Konu: Cursor Relation

Öncelikle Herkese merhaba
Ben Bir kursör dosyasının bağlandığı bir gride relation uygulamasını bulamadım yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

2 Son düzenleyen, cetinbasoz (08.11.2007 20:30:14)

Re: Cursor Relation

Soruya soruyla cevap olacak ama ne demek istedigin anlasilmiyor:)

Gride relation? Gridin kendisine relation olmaz, onun recordsource olarak kullandigi tablo/cursor'a olur. Ama dedigim gibi ne demek istedigini anlamadim.

Gridin:
LinkMaster,ChildOrder,RelationalExpr propertyleri var. Onunla ilgili olabilir soru, emin degilim.

3

Demek İstediğim Bir Kursör dosyası yarattım onu gride komutla  bağladım. hani gridi normal dbf ye bağlayınca relations özelliğini kullanıyoruz ya bende bu işlemi komut ile cursor bağlı iken nasıl yaparız onu sormak istedim tam olarak ??????????

4

Yalnız ÇetinB.'in dediği şekilde bu sistemde free table (dbf) ile cursorun farkı yok...her ikisinin de bir tane ortak fieldi ve childinki indexli olacak! Başka bir deyişle aşağıdaki örnekte 2 cursor var, aynı koşulları sağlayan herhangi birisi veya ikisi de dbf olabilir.

Formum diye bir form yaratıp üstüne bir gridim getiriyorsun, formun Init eventine aşağıdaki kodlar: (tabi cursorlara data doldur)

Visual Fox Pro
CREATE CURSOR personel_1 (personelid N(10), doğum D, mahalle C(20),y C(20))

INDEX ON personelid TAG personelid

CREATE CURSOR personel (personelid N(10), soyad C(20), ad C(20))
INDEX ON soyad TAG soyad

SET RELA TO personelid INTO personel_1

WITH Formum.Gridim
.RecordSource="personel"  && sadece bunula personel dosyasını görür ve
                                        && field sırasına göre görüntüler.
.Column1.RecordSource="personel.soyad"
.Column2.RecordSource="personel_1.mahalle"  && bununla child cursoru da görüntüleyebilirsin, o zaman buna ihtiyaç yok !
ENDW
VFP9 SP2