1

Konu: Okul Zil Programı

Tüm okul ve dersaneler için zil programı projem var.
Bu programla ilgili olarak:
1-Bilgisayarın ses kartını program içinden kodla kapatıp açabilir miyim? (onbord veya ayrı).
2-Eğer ses kartına bağlı haporlör yerine anfi sistemi varsa, anfiyi nasıl kapatıp açabilirim?
3-Programın  Açılışta otomatik çalışması için ilk kurulumda HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run   bölümünde kayıtlı değilse kontrol edip otomatik nasıl kaydedebilirim?

İlgilenenlere şimdiden teşekkürler.

2

Re: Okul Zil Programı

Ses kartını kapatıp açmak derken sesi açıp kapamayı kastediyorsanız Windows Audio API leri var bu işi yapan ama her windows versiyonunda farklılık gösteriyor. MSDN de çeşitli windows versiyonları için örnekler olması lazım.
Harici bir sistemi kontrol edebilmek için PC ile bir arabirim olması gerekli (USB, RS232 gibi) ve bu arabirimin API lerine ihtiyaç duyacaksınız.
Registry keylerini düzenlemek için WMI veya Windows Script Host kullanabilirsiniz. şu adreslerde örnekler var : 

WMI : http://weblogs.foxite.com/stuartdunkeld … 0/706.aspx

WSH : http://support.microsoft.com/kb/244675/EN-US/

Adesso 2008 (Code Name : Phoenix)

3

smentes yazdı:

1-Bilgisayarın ses kartını program içinden kodla kapatıp açabilir miyim? (onbord veya ayrı).

Ses ayarı için örnek:

Visual Fox Pro
#Define MAX_VOLUME 0xFFFF

#Define MIN_VOLUME 0x0000

Declare Integer auxGetNumDevs In WINMM.Dll
Declare Integer waveOutSetVolume In WINMM.Dll Integer uDeviceID,Integer dwVolume

uDeviceID=auxGetNumDevs()
waveOutSetVolume(uDeviceID,MIN_VOLUME)
Messagebox("Sound OFF")
waveOutSetVolume(uDeviceID,MAX_VOLUME)
Messagebox("Left speaker ON")

nVolume=3    &&range of 1-10
nLeft=Int(nVolume*MAX_VOLUME/10)
nRight=Bitlshift(nLeft,16)
waveOutSetVolume(uDeviceID,nLeft+nRight)
Messagebox("Both speakers ON")

4

birol yazmış oldugun kodlar sadece waw dosyaları çalarken etkili oluyor
acaba windows taki tüm sesleri kapatı nasıl işaterlete biliriz

Bilgi Paylaşıldıkça Artar...!

5

Benim anlatmak istediğim ses kartını tamamen kapatmak veya açmak.
Nasıl bilgisayarın setup una girip ses kartını disable yapıyorsak aynı işlem

6

antepli yazdı:

birol yazmış oldugun kodlar sadece waw dosyaları çalarken etkili oluyor
acaba windows taki tüm sesleri kapatı nasıl işaterlete biliriz

Bu kod mikserdeki dalga olarak gözüken kanalı ayarlıyor. Yani wav. mp3 gibi dosyaları çalarken etkili olur. midi yada cd audio external ses girişlerinde falan etkili olmaz. Master volume nasıl kapatılır bilmiyorum.

waveOutSetVolume(uDeviceID,MIN_VOLUME)

Buradaki uDeviceID parametresi kanal numarası ama ne kanalı bilmiyorum. Birden fazla kaynak dalga çıkışına ses gönderdiğinde kaynak numarası da olabilir. Denemek lazım.

7

ses kartını kontroleden bir ocx oldugu bilgisini aldım fakat henüz bulamadım ses kartını tamamen
devreden çıkara biliyorsun bulunca sizlerle paylaşırım

8

birde smentes hocam elektronikciye com porttan gelen bilgi ile röleyi devreye sokan
bir adaptör yaptırılabilir buda anfinin açılıp kapanmasını sağlar comdan bilgi gönderdiğinde
röle açılır tekrar gönderdiğinde röle kapanır böylelikle anfi kontrol altına alınır

9

Aslında anfiye takılan bir parça var. 15 ytl değerinde. onu bir defaya mahsus anfiyi ne zaman açıp kapatacağını ayarlıyorsun.
Ben istedim ki, ek bir parça olmadan programdan kodlarla anfiyi açıp kapatayım. Çünkü bu başka zil programlarında var. Eğer onlarda varsa foxproda da olmalı diye düşündüm. Kullanıcı programdan derslere giriş çıkış saatlerini değiştirdiği zaman ayrıca bir de anfideki ayarı da değiştirmesi gerekiyor. Bu da ek bir iş demek. Onun için program içinden zilin çalmasından 1 saniye önce kodla anfiyi açıp zil çalma bitiince de anfiyi kapatmak uygun olur diye düşünmüştüm.