1

Konu: MEMO file is missing/invalid (Error number 41)

database deki bir dosyanın iki kaydının memo field larına ulaşmak istediğimde yada reindex yaptığımda
MEMO file is missing/invalid (Error number 41)  hatası alıyorum
cmrepair ın notlarında halledebileceği belirtiliyor ama halledemedim
dosya büyük değil

fpt dosyasını kaybetmek istemezsem ne yapmalıyım?

2

Re: MEMO file is missing/invalid (Error number 41)

cmrepair ile tabloyu actiginda eger size vs ler arasinda tutarsizlik varsa ilgili kısma ait change butonu aktif oluyor bunlari tıklayarak duzeltilmesini saglayabilirsin,
ayrica pack,pack-reindex,zap,copy to folder,xls ve delimited tab olarak kayitlari export edip kurtarma sansinda var

3

change butonları aktif olmuyor
pack reindex de MEMO file is missing/invalid (Error number 41) mesajını veriyor
ayrıca kayıtlara ulaşabiliyorum browse da istediğim kayıdı görüyorum bunda da sorun yok. 2 kayıt dışında diğerlerinin memo field larınıda browse da göre biliyorum. yalnızca 2 tane kayıdın memo larını açtığımda hata alıyorum.

4 Son düzenleyen, metin (21.09.2007 10:30:42)

önce bozuk olmayan memoları bir dosyaya kopyala. sonra modify structure ile memo field ı sil. sonra tekrar ekle ve diğer memo kayıtlarını öbür dosyadan geri kopyala.

ben şahsen vfp ile memo kullanmamanı tavsiye ederim. onun yerine geçecek başka yöntem var.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

5

memo nun yerine geçecek başka yÖntem nedir?

6

ben parçalama yöntemini kullanıyorum. bir dosyam var. iki field var:
biri key, diğeri not fieldı (40 karakter). bir notu ekranda yazdırıyorum. sonra onu 40'ar karakterlik parçalara bölüyorum. daha sonra da tekrar onları birleştirerek ekrana getiriyorum. silinen kayıtları tekrar kullandığım için fpt de olduğu gibi dosyanın şişmesi problemi de olmuyor.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

7

aydın yazdı:

memo nun yerine geçecek başka yÖntem nedir?

Bence gene memodur:) Ama ben de biraz farkli davraniyorum ve memoyu diger alanlarla birlikte tutmak yerine onlari ayri tablolara aliyorum (bazen bir tek memo alani icin ayri bir tablo - anahtar, memoAlan). Avantajlarindan birisi:

select * dediginde

memolarin gelmesi gerekmiyor. Ilgilendigim memo varsa ayrica alirim (ben biraz isin zoruna kaciyorum ve mumkun oldugu kadar alani tek tabloya sigdirmak yerine, tablolari mumkun oldugu kadar kucuk tuttacak parcalara 1-to-1 yontemiyle parcaliyorum). Hani ciddi bir sistem problemi olsa ve FPT hasari kurtarilamayacak boyutlara ulassa bile FPT'yi feda etmek te cok kolay oluyor (ilgili dbf,fptyi sil, yarat). 
Memo dosyalari ayri oldugu icin kisa sureli exclusive ac/kapa islemlerine de acik ve o durumda "memo sismesi" pek olmuyor (VFP9 sagolsun). Eskisi gibi yenisini yazmak yerine yerinde degistiryor vs.