1

Konu: depo transfer fişi kayıt mantığı

stok uygulamalarinda bazen depolar arası transfer yapılması gerekiyor,
burada stok fiili olarak bir depodan diger depoya gidiyor bunu program olarak nasil yapardiniz ?

1- detayda cift kayit acarak biri cikis biri giris olarak mi ?
2-mevcut fis icin kopyalama yontemi ile cikis ve girisi yapilacak depo kodunu kullaniciya sectirerekmi ?

2 nolu yontem daha pratik geliyor bana ,sizce nasil olmali ?

2

Re: depo transfer fişi kayıt mantığı

Veritabanına nasıl yazılmalı diyorsan bence iki kayıt olmalı çıkış ve giriş.

/o---------------------o\
     www.haser.com
\o---------------------o/

3

bence ayrı bir fiş şeklinde omalı.
çünkü satış ve ciro gibi raporlarda kullanılmayacak ancak extre ve kalan raporlarında görünecek

4

taRKan yazdı:

Veritabanına nasıl yazılmalı diyorsan bence iki kayıt olmalı çıkış ve giriş.

2 satir insert edilip silme esnasinda 2 satirinda silinmesi gerekecek bunlarin kontrolu zor olmayacakmi ?

anlattigina verebilecegin ornek kodun varmi Tarkan ?

5

erdalyalcin yazdı:

bence ayrı bir fiş şeklinde omalı.
çünkü satış ve ciro gibi raporlarda kullanılmayacak ancak extre ve kalan raporlarında görünecek

Erdal banada bu yontem daha pratik geliyor uzerinde bulundugun fisi cogaltip o esnadada olmasi gereken cari kodu , depokodu, vs kullaniciya sectirip kopya sonrasi update etmek.

6

Erdal banada bu yontem daha pratik geliyor uzerinde bulundugun fisi cogaltip o esnadada olmasi gereken cari kodu , depokodu, vs kullaniciya sectirip kopya sonrasi update etmek.

Tam anlamadım ama, galiba bu yöntemle malın 1. depoya girip çıktığı kayıtlardan silinmiş oluyor. Bence kayıtta görünmesi gerekir.

7

birol yazdı:

Tam anlamadım ama, galiba bu yöntemle malın 1. depoya girip çıktığı kayıtlardan silinmiş oluyor. Bence kayıtta görünmesi gerekir.

hayir kayit silinmiyor depo transferi yapilirsa stok fis detayinda her stok icin 2 satir aciliyor birisi 1.depodan cikis islemi icin 2 cisi 2.depoya giris icin

Skodu                 miktar            g_c    depokodu
A-0001                       1            C               01
A-0001                       1            G               02

gibi bir sey tek islemde hem cikisi hemde girisi yapmis oluyosun ama bana kontrolu zor gibi geldi...

8

benim kastettiğim aslında depolar arası transfer fişi de ayrı bir form table ayrı bir table.

Skodu   miktar g_depokodu  c_depokodu
A-001      1            02               03

ayrı bir tablo

ancak raporlarda 2 satır gösterirsin içerde 1 kayıt diye düşündüm
raporu da;

bu şekilde
burda kullanıcıya 2 satırlı bir bilgi girdirmeyi engellemiş olursun.

9

erdalyalcin yazdı:

benim kastettiğim aslında depolar arası transfer fişi de ayrı bir form table ayrı bir table.

Skodu   miktar g_depokodu  c_depokodu
A-001      1            02               03

ayrı bir tablo

ancak raporlarda 2 satır gösterirsin içerde 1 kayıt diye düşündüm
raporu da;

bu şekilde
burda kullanıcıya 2 satırlı bir bilgi girdirmeyi engellemiş olursun.

fis detayinda zaten g_depo c_depo alani olmali ki hareketin yonu belli olsun ama ayri bir tabloda takip etme nasil olur bilemiyorum

10

Merhaba,
Aslında olay senin stok hareketlerinin tutuğun tablo yapısının nasıl olduğudur.
Bizim kullandığımız kabaca şöyle
cEvrakNo, cKodMal, dTarih, nMiktar, nIslemTuru, cDepo, nKaynakEvrakTip, ...
nIslemTuru = 0 ise giriş 1 ise çıkış anlamına gelir.
nKaynakEvrakTipi ise her evrak tipi için ayrı bir numaradır. Örneğin stok giriş fişi için 55, stok çıkış fişi için 56, transfer fişi için 57'dir.
Evrak numarası ve kaynak evrak tipi bir fişi temsil eder. Bu durumda transfer fişi için şu şekilde bir hareket olur

T001, Mal001, 01.09.07, 10, 1, Merkez, 57
T001, Mal001, 01.09.07, 10, 0, Şube, 57

Bu fişi silerken,
Delete StokHareket Where cEvrakNo = 'T001' And nKaynakEvrakTipi = 57 gibi kullanabilirsin.

Transfer fişinin ekran tasarımını ise şöyle yapabilirsin.
Formun üst kısmında çıkan depo ile giren depoyu sorarsın.
formun orta kısmı ise grid koy ve mallar ile miktar girişlerini yapsınlar.
Kaydet düğmesine basınca griddeki her kayıt için yukarıda göstermiş olduğum iki kaydı yaparsın.

bu fişi tekrar yükleyip düzenleme yapılması için ise, kullanıcı evrağı seçtiğinde sen sadece çıkış hareketlerini alırsın.
Select * from StokHareket Where cEvrakNo = 'T001' And nKaynakEvrakTipi = 57 And nIslemTuru = 1 Into Cursor curKayitlar

Bu kayıtlar sana hangi depodan çıktığını söyler. Giren depoyu bulabilmek için ise herhangi bir giriş kaydının deposuna bakabilirsin.

Select Top 1 cDepo From StokHareket Where cEvrakNo = 'T001' And nKaynakEvrakTipi = 57 And nIslemTuru = 0 Into Cursor curGirenDepo

www.haser.com

11

taRKan yazdı:

Merhaba,
Aslında olay senin stok hareketlerinin tutuğun tablo yapısının nasıl olduğudur.
Bizim kullandığımız kabaca şöyle
nIslemTuru = 0 ise giriş 1 ise çıkış anlamına gelir.
nKaynakEvrakTipi ise her evrak tipi için ayrı bir numaradır. Örneğin stok giriş fişi için 55, stok çıkış fişi için 56, transfer fişi için 57'dir.
Evrak numarası ve kaynak evrak tipi bir fişi temsil eder. Bu durumda transfer fişi için şu şekilde bir hareket olur

T001, Mal001, 01.09.07, 10, 1, Merkez, 57
T001, Mal001, 01.09.07, 10, 0, Şube, 57

Bu fişi silerken,
Delete StokHareket Where cEvrakNo = 'T001' And nKaynakEvrakTipi = 57 gibi kullanabilirsin.

Transfer fişinin ekran tasarımını ise şöyle yapabilirsin.
Formun üst kısmında çıkan depo ile giren depoyu sorarsın.
formun orta kısmı ise grid koy ve mallar ile miktar girişlerini yapsınlar.
Kaydet düğmesine basınca griddeki her kayıt için yukarıda göstermiş olduğum iki kaydı yaparsın.

bu fişi tekrar yükleyip düzenleme yapılması için ise, kullanıcı evrağı seçtiğinde sen sadece çıkış hareketlerini alırsın.
Select * from StokHareket Where cEvrakNo = 'T001' And nKaynakEvrakTipi = 57 And nIslemTuru = 1 Into Cursor curKayitlar

Bu kayıtlar sana hangi depodan çıktığını söyler. Giren depoyu bulabilmek için ise herhangi bir giriş kaydının deposuna bakabilirsin.

Select Top 1 cDepo From StokHareket Where cEvrakNo = 'T001' And nKaynakEvrakTipi = 57 And nIslemTuru = 0 Into Cursor curGirenDepo

hareket fişi basliginda cikan ve giren depo sectirilip , detayda cikis ve giris icin kullanicinin satir acmasini oneriyorsun bu pratik olarak satir kopyalayarak olur sadece kopyalanan satirda 0 i 1 yada 1 i 0 yaparak ve depokodunu degistirerek kayit tamamlanmis olur diyorsun ama bunu daha pratik yapmanin bence baska yolu olmali kullanici fis basliginda cikan ve giren depoyu secip fis turu olarak ta orn. 57 (depo transferi) secip detaya stoklari isler bu ayni zamanda giren deponun da kaydi olmali  yani kullanici 2 defa is yapmamali diye dusunuyorum ... cift insert yapilsa diyecem kafam karisti sad

12

Ben şöyle yapmıştım:
Depo işlemleri menüsünde depo giriş ve depo çıkışla beraber depo transfer seçeneği de var. Giriş ve çıkış işlemleri dosyada  birer satır yer kaplarken transfer iki satır yer kaplıyor.  Transfer işlemi çıkış ve giriş işlemlerini kullanıcıya kolaylık olması için bir seferde yaptıryor.  Tabi birden fazla kalem tek fişte transfer edilebilir.

13

Tarkan;
Benim programımı tarif etmişsin... smile

14

birol yazdı:

Ben şöyle yapmıştım:
Depo işlemleri menüsünde depo giriş ve depo çıkışla beraber depo transfer seçeneği de var. Giriş ve çıkış işlemleri dosyada  birer satır yer kaplarken transfer iki satır yer kaplıyor.  Transfer işlemi çıkış ve giriş işlemlerini kullanıcıya kolaylık olması için bir seferde yaptıryor.  Tabi birden fazla kalem tek fişte transfer edilebilir.

kodlama ile bir ornek verebilirmisin....

15

ctapan yazdı:

Tarkan;
Benim programımı tarif etmişsin... smile

smile
Galiba biz de biraz da Logo ve Link'in etkisi de var.

www.haser.com

16

Soykan,
Tam olarak anlatamadım.
Kullanıcı iki defa iş yapmıyor. Kullanıcı bir defa transfer edeceği stokları ve miktarları cursor'e yazıyor. Sen arka planda bu bilgileri iki kayıt olarak kaydediyorsun. (Giriş ve çıkış)

www.haser.com

17

taRKan yazdı:

Soykan,
Tam olarak anlatamadım.
Kullanıcı iki defa iş yapmıyor. Kullanıcı bir defa transfer edeceği stokları ve miktarları cursor'e yazıyor. Sen arka planda bu bilgileri iki kayıt olarak kaydediyorsun. (Giriş ve çıkış)

anladim kayit aninda her satir icin 2 ci bir kayit olusturup ondan sonra update ediyorsun,
kullanici cikislarini isliyor kaydettigi anda cikis kayitlari kadar giris kayitlarida arka planda insert edilip
kaydediliyor... galiba simdi ne demek istedigini anladim smile