1

Konu: veritabanına bağlı olan kullanıcıları tespit etme

veri tabanına bağlanan kullanıcıların kim olduğunu,o anda kaç kişinin aktif olduğunu,IP adresini vs nasıl tespit edebiliriz?Kendime göre bir algoridma geliştirdim,ancak üsdatlardan da değişik görüşler almak istiyorum..:D(veri tabanım dbf)

En büyük sermaye nakit,nakit sermaye vakittir...

2

Re: veritabanına bağlı olan kullanıcıları tespit etme

Başlat / Ayarlar / Denetim Masası / Yönetimsel Araçlar / Bilgisayar Yönetimi

Açılan Pencerenin sol kısmındaki OTURUMLAR yada AÇIK DOSYALAR simgesi.

Bu şekilde mevcut sistemdeki tüm dosyaları hangi kullanıcıların kullandığını görebilirsin.

Eğer program içerisinden bir kullanıcı table ında giriş ve çıkış bilgilerini yazıyorsan pek tavsiye etmem çünkü bilgisayar kilitlenmelerinde yada başka sorunlarda kullanıcı sistemi doğrudan kapatabiliyor.

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

3

evet sayın uğurlu,dediğiniz mantıkta yapmıştım,ancak belki foxpro 9 da daha farklı yenilikler getirilmiştir diye fikir almak istemiştim.Windowsta olan özelliği zaten kullanıyorum.Amacım Windowstaki konsola benzer bir tasarımı foxpro ile program içerisinden yapabilmek.Görüşleriniz için teşekkür ederim.

4

Neyzen,
Istedigin pek de kolay degil. API ve WMI classlari ile oluyor, ancak ikisinin de derdi var. Soyle ki onlarin calisabilmesi icin belli isletim sistemleri ve kullanici haklari gerekiyor (yani VFP icinden genel kullanimini yazmak olum).

Diger bir yol icin fikir vereyim:
DBCEvents

DBCEvents enable edildiginde o databasedeki her dosya aclisi kapanisi bir event olusturyor. O eventlerde kod ile sen bir kayit tutatbilirsin. Ornegin (tamamen kafadan yaziyorum event adi filan tutmayabilir):

DBC_BeforeOpenTable
lparameters tcTableName
insert into benimLog (zaman, kim, MACaddress, dosya, durum) ;
values (datetime(), id(), oApp.MacAddress, m.tcTableName, 1)

gibi.

5

çetin üsdadım yorumlarınız için teşekkür ederim