1

Konu: .cdx mi .idx mi?

Yılda en az 20000 kayıt yapılacak basit bir tablom var. Bu tabloya bağlı 6 index oluşturmam gerek. Bu indeksleri compond (bileşik) indeks yapmak mı yoksa ayrı ayrı dosyalar biçiminde ayırmak mı indeks dosyalarının bütünlüğü açısından daha sağlıklıdır?
Benim için hız konusunun çok önemli olmadığını belirtmem gerek.
YERTANI.DBF
Biopsino    Ch 9
Yerkodu    Ch 4
Tanikodu   Ch 5
Mg_kriter   Ch 1
Yil_ay       Ch 6

Indeksler:
1. Biopsino
2. mg_kriter+yil_ay+biopsino  (filter: NOT EMPTY(mg_kriter) )
3. yerkodu+mg_kriter+yil_ay+biopsino  (filter: NOT EMPTY(mg_kriter)  )
4. tanikodu+yil_ay+biopsino
5. yerkodu+yil_ay+biopsino
6. yerkodu+tanikodu+yil_ay+biopsino

Görüşleriniz için teşekkürler şimdiden.

2

Re: .cdx mi .idx mi?

Kesinlikle CDX kullan, IDX dosyalar Dbase uyumluluğu için kullanılıyor, CDX ile ayrıca dosya indexlemeleri ile de uğraşmazsın

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

3

sayın kandilzade öncelikle 6 adet index kullanmakta her hangi bir sakınca olduğunu düşünmüyorum.Ben çok daha fazla index kullanıyorum, bir sorunla karşılaşmadım.Ancak bu çok fazla index kullanmak iyidir anlamına da gelmesin.Bileşik index meselesine gelince,Eğer birden fazla koşuna göre kayıt sıralayacaksan ve bu indexe göre rapor tasarlayacaksan,elbetteki bileşik indexi öneririm.Çok hızlı çalışıyor.Tecrübe ile sabittir.

En büyük sermaye nakit,nakit sermaye vakittir...

4

sayın kandilzade indekslerde dikkat ederseniz 5 indeksde yil_ay+biopsino ortak.
bu 2 alanı yertanı.dbf dosyasında bir alan açarak içine yerleştirseniz indeksleri oluşturmada sadelik yaratmaz mı?
sadece bir fikir.

5

1) CDX
2) Birlesik indexin sakincasi yok ama diger taraftan isleri zorlastirabilir de. Filtered indexlerden uzak dur derim. Onun yerine !empty(mg_kriter) gibi binary index yarat.

Yillik 20000 kayit o kadar kucukki hic index olmasa da olabilir:)

6

Öncelikle yanıtlar için teşekkürler.
cdx kullanacağım.
yil_ay+biopsino'yu birleştirme fikri ilginç ve uygulanabilir.
Benim filter kullanmamdaki amaç index boyutunu küçültmek idi. Çünkü kayıtların yaklaşık %35'inde mg_kriter'de bir değer var diğer kayıtlarda (%65) bu field boş kalıyor.
Binary indexlerle deneyimim yok ama SET ORDER konutu kullanılamıyor diye duymuştum. Bu doğru mu? binary indeksin diğerleirnden farkı nedir?

Teşekkürler