1

Konu: crystal reports'ta kodlama

merhaba,
crystal reports kullanarak veri tabanımdaki bilgileri raporlamak istiyorum. veri tabanından veri çekerek raporlama yapabiliyorum ama veri çekme işlemini bir programla nasıl yapabileceğimi bilmiyorum. sadece crystal reports programını kullanarak kod yazılıp, çalışan bi program haline getirilebilir mi?yoksa bu tarz bir işlemi yapmanın yolu visual studio kullanarak kodlamadan mı geçiyor? ayrıca bu konuyla ilgili beni aydınlatabileceğiniz küçük örnekler varsa ve paylaşabilirseniz sevinirim.
iletişim bilg: ozel_duygu@yahoo.com

2

Re: crystal reports'ta kodlama

Merhaba;

VFP ile kodlama yaparak, ayrıca report wizard ı kullanarak çok iyi raporlar hazırlayabilirsin. Ayrıca Visual Studio ile de bu işi yapman mümkün. Eğer bir programlama dili ile yeni başlıycaksan C# ile başlamanı öneririm. Bir proje oluşturabilecek seviyeye gelebilmen için  uzun ve zahmetli bir yol katetmen gerekiyor. VFP da ise öğrenme sürecin ve basit projeler çıkarman daha kısa sürer ancak kullanıcı arabirimi ve komut setleri C# a göre daha kolaydır. Veri tabanı bağlantıları, sorgulamarı ve raporları ile pek uğraşmazsın. Çözüm kolay ve hızlı olur. Tek sorunu Microsoft 'un geliştirmesini durdurmuş olması ve yeni versiyonlarının çıkmayacak olması. Birde 2014 de Microsoft resmi olarak VFP desteğini bitirmiş olucak.

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

3

merhaba,
aslında sorunu tam olarak açıklayamamışım, ben şu an bir firmada staj yapıyorum ve sadece crystal reports kullanarak raporlama yapmam gerekli. crystal reports'ta kodlama yapabileceğim bir alan mevcut mu yoksa visual studio desteği mi lazım? gördüğüm kadarıyla crystal reportsta formül yazabiliyoruz ama kodlama için uygun bir alan yok. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

4

Merhaba Arkadaşlar..
Duygu hanım  firmamızda BİM stajyeri..Ve stajı süresinde crystal report u öğrenmek istiyor.(tabi bende..)
program bizde mevcut.Data da var.
bir data dan sadece crystal report u kullanarak rapor elde etmek istiyor.
çözemediğimiz konu bu raporda kullanıcının kullanacağı paremetreleri nasıl oluşturuyoruz.
Örneğin bir stok muavin raporunda STOK KODU ve TARİH ARALIĞI nı kullanıcının girdiği
formu/raporu oluşturmak.
Bu konuda yardımınızı ve elinizde varsa basit bir örnek rica ediyoruz..

İyi Çalışmalar..

Bahattin..

5

Ben hic CR ile rapor hazirlamadim, yalniz yillar once CR ile yapilmis rapor icin senin dedigin parametre degistirme isini yaptim.
http://fox.wikis.com/wc.dll?Wiki~Crysta … Sample~SQL

Orada Craig'in linki de var oradan bakabilirsin.

6

ilgilendiğiniz için teşekkür ederim,
tam olarak sorunu çözemedik ama gönderdiğiniz linke bakıyorum
iyi çalışmalar