1

Konu: Foxpro veri tabanından web yayını en pratik nasıl yapılır

merhaba arkadaşlar,foxpro veri tabanında bulunan bilgilerimi,her hangi bir web sitesinde,nasıl yayımlarım.Web de bulunan access yada sqlserver veri tabanına kayıt yapmak istiyorum.Foxpronun hangi versiyonunu kullanmalıyım? bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

En büyük sermaye nakit,nakit sermaye vakittir...

2

Re: Foxpro veri tabanından web yayını en pratik nasıl yapılır

Şimdi Neyzen önce aydınlanması gereken noktaları öne çıkaralım
"Foxpro veritabanında bulunan bilgilerimi.... nasıl yayınlarım" dediğinde başka , "Web de bulunan access ya da sqlserver veritabanına kayıt yapmak istiyorum" dediğinde başka şeylerden söz etmiş oluyorsun. Öncelikle beni şu konuda aydınlatmanı rica ediyorum. Fox ta local kayıt ettiğin dataları web de publish etmekten mi söz ediyorsun yoksa web üzerinden veri girişi güncellemesi silmesi yapmaktan ve tabi ki bunları da göstermekten mi söz ediyorsun.

3

Eğer web üzerinden veri girişi yapmaktan söz ediyorsan benim önerim bu iş için ASP.NET,C# veya VB.Net gibi .NET toollarına ve ortamlarına yoğunlaşman. Yok sadece local manipule edilen dataları web de publish etmekten söz ediyorsan ASP.NET ile kolayca halledersin ve en iyisi MicroSoft Expression Web ile ilgilenmen derim. 3 aylık falan deneme kullanımına izin veriyor, ASP.NET ve C# desteği var vs vs. Hem yeterince basit hem yeterince güçlü. C tarafına çok bulaşmadan built in toolları ve componentleri vs vs ile işini kolayca halledersin.

4

Konu ile ilgilenen arkadaşlara kısa bir not ( Neyzen arkadaş mesaj atmış ona istinaden devam ettiriyorum, kendi kendime devam ettiğim düşünülmesin ltf.)

Hafta sonu bitirmeyi planladığım bir makale üzerinde çalışıyorum. Makalenin içeriği WEB üzerinde bir veri tabanında yer alan bilgilerin nasıl yayınlanacağı konusu ile ilgili olacak ve kavramlar seviyesinde konuya açıklık getirmeye çalışacağım. Veri tabanı nerede olmalı nasıl ulaşılır alt yapı gereksinimleri nelerdir uygulama (application) gereksinimleri nelerdir kullanılabilecek araçlar vs. vs. Aslında bu gün tamamlamayı istiyordum ama malum hayatın gerçekleri bir müşterime yetiştirmem gereken acil bir şeyler çıktı. Konu soğumasın istediğimden ve Neyzen arkadaşın mesajına yönelik olarak ta bu notu iletmek istedim.

5 Son düzenleyen, cetinbasoz (01.06.2007 23:18:00)

Murat,
Rahat ol. Ben soruyorum ondan devam et:)

Eger sadece bir VFP tablosundan grid seklinde data gostermek istesem zor mu?
Daha ileri gidip bu tabloma kayıt ekleyebilir veya kayıt duzeltebilir miyim?
VFP database Stored procedure'larla is yapabilir miyim? vs vs;)

En onemlisi bu isleri ucret odemeden de yapabilmem mumkun mu?

Ama cok basit basla. biz objelere filan girersen beni asar:)