1

Konu: Ram Bellekte Geçici Dosya Nasıl Yaratılır? Kullanılır?

Visual foxproda yeniyim dbf dosyalarıyla çok işim oluyor, benim öğrenmek istediğim bir dosyayı mesela dbf dosyasını program çalışırken ram belekte tutup kullanıp programı kapatırken harddiske kaydetmek istiyorum. Bunu foxpro da hangi komutlarla yapabilirim? kısaca bilgi verirmisiniz?
Teşekkürler.

2 Son düzenleyen, cetinbasoz (14.05.2007 23:22:06)

Re: Ram Bellekte Geçici Dosya Nasıl Yaratılır? Kullanılır?

RAM bellekten kastın ne? RAM zaten bellek te senin demek istedigin RAM drive filan mı? RAM drive degilse cursor. Ornek:

select * from customer into cursor myCustomer readwrite

RAM drive ise normal pathi kullan.

Cursor yerine buffer da istedigin olabilir.

3

Ram bellekten kastım ram drive gibi birşeydi aslında, normal pathı nasıl kullanabilirim kısa bir örnek yazabilirmisiniz

4

Ram bellekte harddiske göre okuma yazma hızı kat kat fazla onun için ram drive gibi ram belleğin diyelim ki 10 mb ını ram drive gibi kullanıp herhangi bir dosyayı kopyalayarak normal harddiskteki bir dosyayı kullanıyormuş gibi nasıl kullanabilirim hangi komutlarla foxhelpde hiçbirşey bulamadım vfp8 kullanıyorum yardımcı olacak kimse yokmu?

5

Sistem ramdrive'ı bir sürücü olarak görür zaten. Mesela G: olarak görüyorsa programa girişte DBF'i G:'ye kopyalayıp sürekli oradan kullanacak. Çıkıştada tekrar G:'den C:'ye kopyalayacak.

Fakat tabi makinanın beklenmeyen bir şekilde programdan çıkılmadan kapanmasını önlemek çok önemli.

6

Soruyu benmi anlatamadım yoksa sizmi anlamadınız? Birol bey sistem ramdrivei bir sürücü olarak görüyor zaten demişsiniz tamam başka bir yazılımla G: adında ramdrive oluşturduktan sonra xp 98 linux hepsi o sürücüyü drive olarak görür fakat benim öğrenmek istediğim şey visual foxpro içerisinden kodlarla bu işi yapamazmıyım? alt tarafı bir dosyayı ramda tutacak erişim olduğunda harddiskten okumayacak ramde kullanılacak sonra program kapatılırken kaydedilecek.

7

Birol'da onu soyluyor zaten. RAM drivein surucu harfi ne ise kullan. Ben o isi PCler cıkmadan once mecburiyetten yapıyordum. Simdi niye gerek duydugunu anlamadım. Kullanmak istersen basit DOS komutlarına bak, hemen hemen aynıları foxproda var zaten:

md
cd
copy
del