1

Konu: VFP Öğreniyorum

Merhaba Arkadaşlar,

Eski fox4um sitesinde yayınlamış olduğum "VFP Öğreniyorum" başlıklı yazılarımı ve tam bitiremediğim "Veritabanına Başlarken" yazımı bu yeni sitede yayınlamak istedim. Ancak yazıları tam istediğim gibi göstermek mümkün olmadı. Bende bir pdf dosyası olarak kendi siteme ekledim. İnşaallah "Veritabanına Başlarken" yazımın ilk kısmını da seversiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.

http://www.haser.com/VFP_Ogreniyorum_R10.pdf

/o---------------------o\
     www.haser.com
\o---------------------o/

2

Re: VFP Öğreniyorum

Eline sağlık çok güzel olmuş.

ben yazıdaki set collage to "turkish" ile ilgili tecrübemi paylaşmak istiyorum.

bir form yaklaşık 2 dk da açılıyordu. set collage kaldırdığımda 17 sn düştü.
helpte okuyup anladığıma göre mevcut indexlerin yanında arka planda bir index oluşturuyormuş.
yavaşlığın sebebi buymuş.

aslında birde programın hızlı çalışması ile ilgili genel görüşlere yer verebilirsen sevinirim.
örneğin bir projemde yaşıyorum hız problemini. daha perpormanslı nasıl çalıştırabileceğimi düşünüyorum. 15 mb bir exe, raporlar proje dışında , exe ve data serverde, terminaller kısayol tuşlarıyla serverdaki exeyi çalıştırıyorlar.
buffer 5 kullanıyorum. her form datasession 2. formaların dataenvironment indeki opentables da kodla kullanacağım tüm table ları açıyorum.

uygulamaya geçmedim ama exe nin boyutunu dll oluşturup düşürmek, exeyi terminallere kurmak data serverda
ancak burda şu sorunum var. güncellemeler çok sık oluyor. dolayısıyla herdefasında müşterilerdeki tüm kullanıcılara tek tek yüklemek çok mantıklı gelmiyor.

20-30 kullanıcılı bir networkde en performanlı çalışma tavsilerini paylaşırsan sevinirim.

3

data serverda tüm kullanıcıların paylaşacağı bir dizin oluşturup , güncellenen .exe dosyayı buraya kopyalayıp , tüm kullanıcılara okuma yetkisiyle , kullanıcıların kopyala yapıştır yöntemiyle her kullanıcıya ulaştırabilirsin. klasörü açan kullanıcı yeni versiyon .exe yi görünce kendi klasörüne kopyalacak yani.

4

Bahsettiğin Set Collate To "Turkish" ile ilgili bu güne kadar bir sorun yaşamadım. Ancak Set Collate To "Turkish" ile ilgili index boyu sınırlaması oluyor. Set Collate To "Machine" yaptığında Index On ile yapmış olduğun indexlemedece boy 240 ama Turkish iken 120.

Hız için söylenecek çok şey olabilir ancak hepsi projenin çalışma şekline göre yönlendiğinden ne söyleyeceğimi bilemiyorum.

exe'nin boyu 15 mb gerçekten büyük görünüyor ancak bunu büyüten acaba resim dosyaları mı?

ana bilgisayarda veri paylaşımı ve terminallerde ise exe ve lokal dosyaları tutma yönteminde Ercan'ın söylediği şeyi programsal olarak yapıyorum. Program çalıştığında yeni sürümü olup olmadığını kontrol ediyor eğer yeni sürümü varsa bu sürümü kopyalıyor.

20-30 kullanıcılı ve kayıt sayısı yüksek dosyalarda vfp genelde yavaşlıyor. (En azından benim tecübem öyle) Yaklaşık 3 yıldır SQL Pass Through yöntemi ile MS SQL kullanıyorum gayet memnunum.

www.haser.com

5

bu arada 15 tane icon dışında exede resim yok

6

Tarkan 30 sayfalık VFP OGRENIYORUM dökümanını okumaya başladım ve bir solukta yarıladım. Ellerine sağlık. Çok güzel olmuş. Eklemeler yaparsan ve paylaşmak istersen keyif duyarım. Eminim bir çok arkkadaşda aynını düşünüyordur. Teşekkürler ...

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

7

erdalyalcin yazdı:

Benim bir projemde
formlar 10 MB
BMP 3 MB
VCX 1 MB

ve exe boyu 6,5 MB oluyor. Sende durum nasıl ki bu kadar büyük oluyor?

www.haser.com

8

ugurlu2001 yazdı:

Tarkan 30 sayfalık VFP OGRENIYORUM dökümanını okumaya başladım ve bir solukta yarıladım. Ellerine sağlık. Çok güzel olmuş. Eklemeler yaparsan ve paylaşmak istersen keyif duyarım. Eminim bir çok arkkadaşda aynını düşünüyordur. Teşekkürler ...

Eklemeler yapmak istiyorum ancak yazmak ayrı bir sanat olduğu için hem zorlanıyorum hemde bu aralar vakit bulmakta sorun oluyor. Ama eklemeler yapınca kesinlikle sizlerle paylaşırım.

www.haser.com

9

taRKan yazdı:
erdalyalcin yazdı:

Benim bir projemde
formlar 10 MB
BMP 3 MB
VCX 1 MB

Bence database i ve dbf leri exenin içine almıştır.

Bilmediğin Neyse Yanıldığındır.

10

Eklemeler yapmak istiyorum ancak yazmak ayrı bir sanat olduğu için hem zorlanıyorum hemde bu aralar vakit bulmakta sorun oluyor. Ama eklemeler yapınca kesinlikle sizlerle paylaşırım

çalışmayı paylaştığın için teşekkürler.. ellerine sağlık..

11

taRKan yazdı:
erdalyalcin yazdı:

Benim bir projemde
formlar 10 MB
BMP 3 MB
VCX 1 MB

üstat 215 adet civarında scx var, 50 adet menu (shortcutlarla) , 25 adet prg
projede raporlar ve datalar yok onlar proje dışında

programda önmaliyet, sipariş, ihtiyaç planlaması, satınalma,üretim takip, irsaliye, fatura ,çek, kasa,banka,Genel Muhasebe (mahsup,yevmiye,kebir,muavin,mizan vs.) vs modüllerden oluşuyor

12

Sustum!

Bilmediğin Neyse Yanıldığındır.

13

erdalyalcin yazdı:
taRKan yazdı:
erdalyalcin yazdı:

Benim bir projemde
formlar 10 MB
BMP 3 MB
VCX 1 MB

üstat 215 adet civarında scx var, 50 adet menu (shortcutlarla) , 25 adet prg
projede raporlar ve datalar yok onlar proje dışında

programda önmaliyet, sipariş, ihtiyaç planlaması, satınalma,üretim takip, irsaliye, fatura ,çek, kasa,banka,Genel Muhasebe (mahsup,yevmiye,kebir,muavin,mizan vs.) vs modüllerden oluşuyor

242 scx, 4 MB bmp, 8 vcx ve bazı prg ve .h dosyaları için 8,5 MB exe oluyor.
Tabi senin yaptığn formların dosya büyükleri de önem arzediyordur. Bu arada exe'nin büyük olması programı yavaşlatır diye bir bilgim yok. Belki bu konuda başka arkdaşların bilgisi olabilir.

www.haser.com

14 Son düzenleyen, ercan (13.04.2007 07:55:03)

neden .exe dosyayı parçalara ayırmıyorsun? programı uygulama(.app) olarak çalıştırman exe dosyayı çok küçültür.özel bir nedenin yoksa modülleri .app yaparak bu şekilde çalışabilirsin.

15 Son düzenleyen, metin (13.04.2007 10:02:22)

ercan yazdı:

neden .exe dosyayı parçalara ayırmıyorsun? programı uygulama(.app) olarak çalıştırman exe dosyayı çok küçültür.özel bir nedenin yoksa modülleri .app yaparak bu şekilde çalışabilirsin.

app ile exe arasında pek bir fark yok. VFP .EXE dosyasınının zaten .app tan bir farkı yok. sadece başında bir header var. o bu .exe nin ne ile çalıştığını belirtiyor.

ayrıca exe dosyasının büyüklüğünün hiçbir önemi yok. benim exe 35 mb. exe yi parçalara ayırmak ta iyi bir fikir değil. yavaşlığa sebep olur.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

16

Çalışman çok güzel ama çok kısa. daha detaylı bişi nerden bulabilirm. Kitap baktım ama pek bişide kalmamış piyasada öneris olan varmı?