1 Son düzenleyen, cetinbasoz (26.03.2007 12:50:39)

Konu: VFP'dan sonra

( Mesaj uzun isterseniz dogrudan son paragraflara bakin)

MS un aciklamasindan sonra bir baska dile gecmek neredeyse kacinilmaz oldu. Ben kendi adima C# secmistim. C# veya VB.Net oncelikli gorunuyor, dabo, python ... alternatifler.
C# ogrenenler en azindan VB.Net'i okumayi da ogrenmis oluyor. VB.Net'in yadsinamaz avantajlari da var (C# daha cok mimari ve nereye isterse oraya mudahale edecekler icin, VB ise cok fazla detay bilmeden hizla uygulama gelistirmek icin daha uygun destegi aliyor MSdan).
Guzel haber henuz yayinlanmamis (beta ve CTP seviyesinde) LINQ bizim alisik oldugumuz select-sql'e benziyor ve onunla yapamadigimiz bircok seyi de yapiyor. Dilin parcasi olarak isi sadece datayi degil her turlu nesneyi sorgulamak (ve .Net de hersey nesne). Uzun lafin kisasi .Net basta korkutucu gelse de cok carpici yanlari var.

VFP'de bizim en cok sevdigimiz, dataenvironmentdan tut cek harketleriyle alanlari/gridi vs yaratmak. Ondan sonra form icinde bircok kodla uygulamanin ne yapmasi gerektigini belirliyoruz. Aslinda bu VFP'de bile yapmamamiz gereken birsey (dogrudan forma bagimli data ile ilgili kod). Gene de inkar etmenin anlami yok, kolay geldiginden hepimiz yaptik bunu.

Bu noktada, .Net'e gececek olanlar icin harika buldugum (ve daha once yuzeysel bahsettigim) bir framework var. www.ideablade.com'dan indirebileceginiz Devforce. Devforce neden harika. Tum detaylarini anlatmaya ne benim vaktim yeter ne de siz okumaya vakit ayirabilirsiniz simdilik. Cok kaba ve kisaca anlatmak gerekirse, bir kez yazdiginiz program tek kullanicilidan dunya uzerinde bircok makineye yayilmis cok kulanicili bir sisteme kadar cok genis bir yelpazeyi destekliyor.

VFP windows formlari olusturuyor ve zengin, hizla cevap veren bir ara yuzu var. Diger taraftan web uygulamalari yazmak istiyoruz cunku web'in tek bir noktadan tum web'te calisan, kullaniciya install edilmesi gerekmeyen uygulamalar icin harika destegi var. Guvenlik sourlarini hallediyor, web servislerini kullanabiliyoruz vs vs. Web thin client olarak biliniyor, windows uygulamalari ise fat client. Ikisinin guclu yanlarini birlestiren ve yeni sayilan "smart client" var. En basit sekliyle bakilinca 'smart client' web uzerinde calisan bir VFP formu gibi dusunulebilir. Ancak boyle birseyi yazmanin zorlugunu bir dusunun. Hesaba katilmasi gereken dataya nasil ulasilacagi, almak/saklamak, datanin guvenirligini denetlemek, datanin guvenligini saglamak, yetkisiz erisimleri engellemek, alan seviyesinde bile kullaniciya gore okuma/yazma/gorme yetkilerini duzenlemek vs vs. Diyelim ki bu kismini basardik, web de data girerken (mesela bir combodan ulkeyi sectiginizde) bir baska combonun (sehirler gibi) o ulkenin sehirleriyle dolmasi icin web serverin yeniden sayfayi duzenleyip geri gondermesini beklemek hepimizin tecrube ettigi seyler (submit tusunda beklemeler gibi). VFP formlarinda alisik degiliz boyle seylere ve data yakinimizda gercekte. Neyse web uygulamasi yazan arkadaslar bu 'round tripler'in derdini biliyor zaten (bu forumda bile yasiyoruz yeteri kadar). Smart client ise bir karmasim gibi. Windows/web guclu yanlari birlestiriliyor. Webdeki gibi dataya gereginden fazla 'tekrar gitme', ara yuzu yenileme gibi dertler kalkiyor (Ajax ve Atlas yardimci olsa da bu sorunu cozemedi daha webde).

Uzatmayalim, bu noktada Devforce devreye giriyor.  Onun yaptigi ihtiyaciniz olan altyapiyi sunmak size (.Net sunmuyor mu  diyebilirsiniz, sunuyor da hammadde halinde 7000 civarinda namespace dedigimiz yerlere dagilmis 30000den fazla class halinde). Siz ise VFPde yaptginiz isler gibi hatta daha da basit olarak, uygulamanizin dizayni, kurallari ile ilgileniyorsunuz.
Bu arada Devforce suslu puslu arayuz olusturma isine karismiyor. Normal .Net kontrollerini kullaniyor (veya elinizde varsa meshur 2 adet arayuz frameworku, Devexpress ve Infragistics).
Yaptginiz sey yalnizca smart client olmuyor tabii. Isterseniz web uygulamasi yapin, ister windows formu ister web servis yayincisi ya da kullanicisi.

Yaziyla herseyi anlatmak da cok zor ya. Zaten aslinda bu detaylari anlatmak icin baslamamistim bu mesaja:)
.Net ile calisacaklar ve Devforce kullanmayi da dusunenlere (express versiyonu ucretsiz indirebilirsiniz, .Net'in kendi express versiyonlari da ucretsiz. Yani .Net ve Devforce icin baslangicta ucret odemeniz gerekmiyor. Ancak bir noktadan sonra o is sizin icin profesyonel olarak gerekli ise tabii ki odeyip profesyonel/enterprise versiyonlara gecmeniz gerekli. O seviyede zaten onlara odediginizin cok cok uzerinde kazaniyor olursunuz):

Bu hafta sonu sadece data hazirken (ornek data hazir, Ideablade'den - ornek dolu data yapmanin zorlugu vakit kaybi malum ondan o hazir, zaten VFPcilerin de en asina oldugu sey), Devforce install edilmis bir sistemde, sifirdan Visual Studio ve Devforce kullanarak cok da ilginc bulunabilecek bir formun DEMOsunu yapmayi dusunuyorum. Birkac kisinin halihazirda o demolar hakkinda fikri oldugunu ve kullandigini da biliyorum. Katilip bana yardimci olurlarsa sevinirim:)

Demolar aslinda ideablade sitesinde buyuk olcude var. Ben VFP'den birinin VFP camiasina daha iyi anlatabilecegi ve onemli olan noktalari gosterebilecegini dusundugumden yapacagim. Bir resim bircok seyi anlatir hesabi:) Tum anlattiklarim ve gorecekleriniz aysbergin ucu, kisaca Devforce + .Net yeni hedefim oldu benim. En onemlisi, dunyanin en buyuk firmalarina bile uygulama yazabileceginiz bir ortamdan bahsediyoruz burada (ya da en basit uygulamadan). O meshur scalability/reliability ... laflari olan sistemlerden.

Katilanlar birsey kaybetmez, katilmayanlar ne kaybettiklerini asla bilmeyecek:)

KATILMAK ISTEYEN VARSA lutfen hafta sonundaki uygun zaman dilimini belirtsinler. Ona gore herkese uyan bir veya birkac toplanti seklinde ben de vaktimi ayiracagim.

NOT: Devforce sadece C# icin degil. C# ve VB.Net kodu uretiyor. .Netin yapisi geregi o kod tum .Net dilleri tarafindan da kullanilabiliyor.

2

Re: VFP'dan sonra

Ben katılıyorum. Zamanın hiç önemi yok. Sabah akşam gece gündüz farketmez.
Ayıracağın zamana şimdiden teşekkür ederim.

3

Bende katılırım.
DevForce'uda indiriyorum şimdi.

Gündüzleri bana daha uygun.

4

Hafta sonu müsaitim bende katılabilirim.

Bilmediğin Neyse Yanıldığındır.

5 Son düzenleyen, ugurlu2001 (26.03.2007 16:01:06)

Cumartesi gecesi saat 24:00 den sonra olabilirse bende katılabilirim. Çetin Hocam ayrıca ayıracağınız zaman için çok teşekkürler ...

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

6

ben de katılırım

7

akşam 18 den sonra başlayıp en geç 24 te biterse bana daha uygun ama ben genele uyarım.

8 Son düzenleyen, ercan (27.03.2007 05:47:29)

arkadaşlar .net geçmek için dil değiştirme aşamasındasız ama 2007 sonuna çıkacak olan vfpx vfpy ve sednax projeleri .net üzeründe çalışıyor. Bu çalışmalar da bence yabana atılacak çalışmalar değil.
www.codeplex.com/vfpx               vfpx  vfpy ve sednax projeleri  burada

9

ben saat söylemek istemem. siz bir saat belirleyin. mümkün olursa gelirim. çünkü beş gün sonrasına bir şey söylemek biraz zor.
bunu da bir inceleyelim bakalım. daha önce iron piton u inceledim ve eğer .net e geçersem ancak onunla geçebileceğimi anladım. c# da aynı java ve c gibi bana çok itici gelen kodlar üretiyor. çok okunaksız ve çok uzun. bu yaştan sonra kafam onlara basmaz gibime geliyor.
bir de bu dediğin şeyi inceleyelim bakalım... smile

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

10

Devforce indirdim ama programı kurmuyor . vs istiyor.. ms sitesinde vs. express diye bieşy yok.. ?
yardım lütfen sad

11

metin bey c dili konusunda ben de sizinle aynı fikirideyim. daha önceden tecrübeniz yoksa c syntax ı okumak yazmak ve yorumlamak eziyet. vfp ile karşılaştırıldığında yeni başlayanlar için sudan çıkmış balık misali. c öğrenmek isteyen arkadaşları da soğutmak istemem ancak başta zorlanacakları kesin.

12

aydın yazdı:

Devforce indirdim ama programı kurmuyor . vs istiyor.. ms sitesinde vs. express diye bieşy yok.. ?
yardım lütfen sad

Express sitesinde var ancak ne yazik ki VS Express add-in araclari desteklemiyor. Devforce'un girisinde de ORM var (Object Relational Mapper) add-in olarak kurulmasi gereken. Sanirim MS sitesinde VS'in 180 gunluk deneme versiyonlari vardir (Izmir'de isen ben de kullanmadigim deneme versiyonu var, verebilirim).

13

metin yazdı:

ben saat söylemek istemem. siz bir saat belirleyin. mümkün olursa gelirim. çünkü beş gün sonrasına bir şey söylemek biraz zor.
bunu da bir inceleyelim bakalım. daha önce iron piton u inceledim ve eğer .net e geçersem ancak onunla geçebileceğimi anladım. c# da aynı java ve c gibi bana çok itici gelen kodlar üretiyor. çok okunaksız ve çok uzun. bu yaştan sonra kafam onlara basmaz gibime geliyor.
bir de bu dediğin şeyi inceleyelim bakalım... smile

C# olmak zorunda degil. VB ile de gecebilirsin (ya da desteklenen 17+ dilden birisiyle). Devforce acisindan (ve MS'un oncelikli destegi) C# ve VB var.

14

ercan yazdı:

arkadaşlar .net geçmek için dil değiştirme aşamasındasız ama 2007 sonuna çıkacak olan vfpx vfpy ve sednax projeleri .net üzeründe çalışıyor. Bu çalışmalar da bence yabana atılacak çalışmalar değil.

.Net uzerinde calistiklarindan emin misin? Yoksa interop modunda mi calisiyorlar (gercekten bilmiyorum, ilk sedna betasindan sonra biraktim onlari install etmeyi)? COM benim basimin en buyuk derdi ondan sicak bakmiyorum:(

15

ercan yazdı:

olayı epeyce bir yanlış anlamışsın. bunların hepsi birer ek library sadece.

ama vfp için bir .net derleyici ve .net extender üzerinde çalışan bir firma da var ayrıca. .net derleyici ile vfp yi .net exe olarak derliyor. extender ile de vfp içinden .net i istediğin gibi kullanabiliyorsun. extender şu an hazır ürün ama derleyici hala bitmemiş...

burdan bu konuyla ilgili bir makaleye ulaşabilirsiniz:
http://www.utmag.com/ViewPageArticle.as … 7A4B773D3D

bu da firmanın sitesi:
http://www.etecnologia.net/

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

16 Son düzenleyen, freesea (27.03.2007 13:13:26)

Bende katılmayı isterim. Zamanın önemi yok!, herhangi bir zaman olabilir. smile

17

Bende katılırım. Çetin, bence sen bir zaman dilimi söylemelisin. Bir çok kişinin zaman dilimleri aynı anda uygun olmayabilir.O yüzden şu saatler arası dersen bizde kendimizi ona göre ayarlayalım

/o---------------------o\
     www.haser.com
\o---------------------o/

18

Su ana kadar anladigim bir gunduz, bir gece seansimiz olacak:) Simdilik cumartesi ogleden sonra ve geceyarisi gibi dusunuyorum.

19

Bana uyar çetin abi.

20

benide unutmayın

21

bu demo için makinamızda ne tür bir program yüklememiz gerekiyor? yada ne yapmalıyız?

Bilmediğin Neyse Yanıldığındır.

22

Visual Studio ve SQL server (2000,2005 veya express).
Onlar yoksa da seyredebilirsin, kendin denemek icin lazım.

23 Son düzenleyen, ercan (29.03.2007 10:09:45)

etkinliğe katılmak için donamım ve yazılım gerekliliği nedir? Visual Studio ve SQL server (2000,2005 veya express). bunların haricinde.    etkinlik netmeeting programı üzerinden mi yapılacak?
ne olduğunu anlamak için katılabilirim.  beni listeye eklerseniz sevinirim. gün ve saat ne zaman?
ercan70x@hotmail.com

24

Katilmak icin internet disinda birseye ihtiyacin yok. Gotomeeting ile maximum 11 kisilik bir toplanti (destegi o kadar). Zaman ve saat icin burayi takip etmen lazim daha kesin zaman konusunda karar veremedim. Yarin ya da cumartesi veririrm. Buradaki linke belirtilen saatte baglanabilirsin (once bir sey yuklemeni istiyor, onu takip et , email adresini ve bir isim girmeni isteyecek o kadar). Sonrasinda benim ekranimi veya baska birinin ekranini goruyor olacaksin.
SQL server ve VS toplantinin disinda da kullanmak, denemek isteyener icin.

25

çetin bey,

inşallah bu düzenleyeceğiniz toplantıya bende girmek isterim. bana daha önce vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda .net ile ilgili çok kaynaklar edindim. fakat fazlada vaktim olmayınca ilerlemem yavaş oluyor. umarım yarın vereceğiniz saatte müsait olursam bende katılmak istiyorum. toplantı için şimdiden teşekkür ederim.