1

Konu: PostgreSQL İle Bağlantı

PostgreSQL veri tabanı ile bağlantı kuramadım.

lnConn = SQLSTRINGCONNECT([Driver={PostgreSQL};Server=127.0.0.1;Port=5432;Database=PersonelTakip;Uid=postgres;Pwd=1111])

If lnconn < 0
   Aerror(laError)
   Messagebox(laError[1,2])
ELSE
  MessageBox( "Bağlandı !" )
  =SQLDisconnect( lnConn )
Endif

Bu bağlantı hata veriyor. Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?

2 Son düzenleyen, cetinbasoz (16.04.2018 16:18:05)

Re: PostgreSQL İle Bağlantı

Driver adi yanlis gibi.

lnConn = SQLSTRINGCONNECT(;
"Driver={PostgreSQL unicode};Server=127.0.0.1;Port=5432;Database=PersonelTakip;Uid=postgres;Pwd=1111")

3

Çetin bey yine sonuç -1 oluyor. Ayrıca pgAdmin i çalıştırdığımda 'The Application server could not be contacted' hatası veriyor. Kurulumu tekrar yaptım ama sonuç değişmedi.

4

Kurulum hatalı demek ki ya da postgreSQl servisi calismiyor, bin pathed degil vs. pgAdminden baglanamazsan, SQLStringConnect ile de baglanamazsin. Once serverin calisiyor olması gerekiyor.

5

Selam;

Tahmini nedenler:

* Postgresql i yükledikten sonra; ODBC driver ını yüklediniz mi?  ( Eski versiyonlarda Postgresql kurulumundan sonra ODBC driver ı ayrıca yüklemek gerekiyordu. ) Yeni versiyonlarda gerek kalmıyor diye hatırlıyorum.  Yine de kurulumunu yaptığınız versiyona uygun driverı buradan indirip tekrardan kurulum yapabilirsiniz.
  https://www.postgresql.org/ftp/odbc/versions/msi/

* Windows güvenlik duvarı ayarlarında; gelen ve giden port ayarlarında istisna tanımladınız mı?

Büyük ihtimalle bu iki nedenden bir tanesidir diye düşünüyorum.

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

6

Teşekkür ederim. İlk fırsatta tekrar kurup kontol edeceğim.

7

Sonradan aklıma gelen bir detay:

Bilgisayar yönetimi hizmetlerinden; PostgreSQL servisinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Zaten hizmet olarak çalışmıyorsa; bağlantı yapamamanız çok normal.

Bilgisayarınızda yönetici hakları ile bir Command Promt penceresi açın; sonra hizmeti açmak yada kapatmak için şunları kullanabilirsiniz:

Servisi Başlatmak için:
net start "postgresql-x64-10"

Servisi Durdurmak için:
net stop "postgresql-x64-10"

Not: Kurulum ayarları yada Postgresql versiyonuna göre tırnak içindeki servis adı değişik olabilir.

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer

8

Ugur,
Benn onu yazmistim da, yine de isletim sistemine bağlı olarak servis calismasi gerekmiyor. Ornegin, Mac OSX'te Postgres.app diye application var, çok hosuma gidiyor. Ihtiyacin oldugunda başlatıyorsun, postgreSQL var, kapatıyorsun gidiyor smile

9

Üstat,

Şimdi farkettim senin servis için yazdığın kısmı. smile

MacOsX kullanmadığım için söylediğin konu hakkında bilgim yoktu, sayende MacOs taki kullanım kolaylığı hakkında da bilgi sahibi oldum.

Aklıma gelmişken, pgAdmin V3 için yorumun nedir? Beğendin mi? Ve MacOsX te çalışıyor mu?

Uğur

10

pgAdmin 3 acilista ve arada "not compatible ..." filan sızlanıp açıyor ama gayet güzel calisiyor. Bu arada pgAdmin 4'u de kurdum. Yeni versiyonu çok daha iyi hale gelmiş.
(Bir de benim jetbrains üyeliğim var, onun icinde datagrip diye bir araç var, ya ayrıca uygulama olarak kullanabiliyorsun, ya da kullandigin dilin -ornegin Go wink- IDE'sine entegre calisiyor. pgAdmin, MS SQL server management studio, mySQL workbench, Heidi vs de olmayan çok güzel özellikleri var - N turlu database'e bağlanıyor. Bir ara vaktin olursa canlı gostereyim).

11

pgAdmin 4 V3 sanki biraz daha iyi gibi onceki surumune gore ancak hala isinamadim kendisine, pgAdmin 3 + pgAdmin 4 + HeidiSQL arasinda takiliyorum ben.

Bir ara go ile oynuyorken (emekleme bile denemez); data grip ilgimi cekmisti ve cok begenmistim. Ancak kararli surum yayinlanip lisans ucreti istediklerinde fiyat bana cok pahali gelmisti, o yuzden o haliyle birakmistim. Ucretsiz olan 'Open Source Projects' versiyonuna ise basvurmadim. Sen hangisini kullaniyorsun Ustat? Ve talep edersek open license proceduru kolay mi?

Uğur

12

Ben ucretli kullaniyorum. Open source nasil bilmiyorum ama kolaydır, ilgili bir firma, beğeniyorum ben.

13 Son düzenleyen, river (08.09.2018 16:39:07)

PGAdmin4 3 ten daha iyi. Ama hatırladığım kadarı ile bazı Linux versiyonlarında PgAdmin3 var, 4 desteklenmiyor. Debian 9 ve RasperryPi - RasPi ile kullandım. Java ile PgSql mükemmel derecede sorunsuz diyebilirim. Arm işlemci 1 GB bellek SBC ( SingleBoardComputer ) 8 GB SD card üzerinde GB lar mertebesinde okuma yazma ve sorgular hem sorunsuz hem hızlı. Hakketen benim açımdan MS-SQL veya Oracle hem hantal hem management toolları problemli vs. vs. Hem opensource hem güvenilir hem de hızlı. Compact oluşu da cabası.
Düşünsene Android üzerinde LiteSQL, Linux üzerinde PgSql, Win üzerinde PgSQL Linux server dan backup al WinServer üzerindeki PgSql e data yı Restore et. Hiçbir sorun çıkarmıyor. Android tablette de PgSQL çalışıyor bile olabilir. Denemedim. Uygun bir zamanda RasPi-BananaPi üzerinde denerim.
RasPi-BananaPi Android dediğin zaman o durumda bir de IoT desteği oluyor ki daha ne olsun.