1

Konu: MS Azure

Merhabalar

Bir projede başka bir şirket ile birlikte çalışıyorum. Ben elektronik cihazları tasarladım ve üretim, onlar web ayağını kurdular. Cihazlar GSM üzerinden GET ile topladığı değerleri web ortamına atıyor ve orda o değerler bazı işlemler görüyor vs. vs.
Bu web ayağı MS-Azure üzerine kurmuşlar.
Aşırı yavaş: Login 30 saniye içinde gerçekleşiyor; basit kayıtlar 15 saniye sürüyor.
Chrome ile düzgün çalışırken, Firefox ile önemli özellikler çalışmiyor (okay, bu beni fazla ilgilendirmiyor, ama dikkatimi çekti).

1. soru: bu şikayet olarak dile getirdiğim konular normal mı?
2. soru: Böyle bir sistem bağımsiz bir ortamda çalışırmı? Örneğin müşterinin kendi serverinde?

Teşekkürler!

Bir projenin bitmesi için 3 seçenek vardır: hızlı, ucuz, iyi. Bu seçeneklerden iki tanesini seçiniz.

2 Son düzenleyen, ugurlu2001 (20.08.2016 04:20:35)

Re: MS Azure

Merhaba Mehmet;

Konu hakkında sana kulaktan dolma bilgilerle birşeyler söyleyebilirim. Teknik olarak mutlaka daha doğru yönlendirecek arkadaşlar vardır.

* Sistemin MS Azure olması; dağıtık yapının hazır olması ve bakım işlerini Microsoft un üstlenmesi yönünden avantaj. Ancak veri miktarı büyüdüğünde ve veri trafiği arttığında işin maliyeti de dişe dokunur şekilde artacaktır. Eğer firmanın ödeme gücü yerindeyse ve Azure verdiği para bütçesinde sıkıntı yaratmıyorsa kendi bilir. Konunun birde Veri Güvenliği boyutu varki bu kısmında ben koskocaman bir soru işareti koyuyorum. Ayrıca bu işlemleri herhangi bir web hosting üzerinden yapabilirler. Web hosting firmalarının tamamına yakını SQL Server larına Odbc ile bağlanma yetkisi veriyorlar ve maliyetleri Azure a kıyasla çok çok hesaplı. Ben kendi adıma halen kullanmakta olduğum ihs.com.tr yi tavsiye edebilirim.

* Login in 30sn ye sürmesi ve data ekleme işleminin 15 sn ye sürmesi kısmında bir soru işareti var. En dandik web serverlar da bile (MS SQL Server) bu süre milisaniyeler mertebesinde. Bence server yapılandırma ayarlarında hatalar olabilir: Azure planını özellikleri ve SQL Server özelliklerini bir gözden geçirsinler. Birde kullanılan SQL Serverdaki index lerin optimizasyonları ve yapılandırılmasında hangi ayarlar kullanılmış? SQL Server ın versiyonu ne, ve SQL Server ne kadar donanım kaynağına sahip?

Genelde bu tür sistemler Rest Api üzerinden ve çok performanslı bir şekilde çalışır. Sorun gerçekten Server tarafında mı? Verilerin senden uzak sisteme varması tam olarak ne kadar süre alıyor? Veriler Server a düştükten sonra ne kadar süre de işlenmeye başlıyor ve bu andan sonra Server da geçen işlem süresi ne kadar.

Sevgiler,

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

3

Merhaba Uğur

Bana kalmış olsaydı, Microsoft ile aynı yatağa yatmazdım. Ama bu web işi bilmediğim konular ve bu nedenle çok fazla birşey diyemiyorum.
"Login 30 saniye sürüyor" derken: bu insanların kullandığı arayüz. Cihazlar herhangi bir authentication yapmadan kayıt yapıyorlar (ayrı bir soru işareti). Yaklaşık 5 - 6 saniye sürüyor (100 byte civarında bir data).

Senin bu anlatıklarından anlıyorum ki, bu Azure denilen sistem tamamen Microsoft'un kontrolü altında ve müşterinin kendi server'inde çalışması imkansız. Bunu doğrumu anladım?
Ayrıca hız kesinlikle bir sorun olmaması lazım.  Bunu doğrumu anladım?

Bütçe çok sorun yaratacağını sanmiyorum. Yeterki sistem düzgün çalışsın.

Dün akşam pes etim ve çalışmalarımı durdurdum. Sistem düzgün çalışdığında çalışmalarıma devam ederim dedim. Bunun üzerine birşeyler yapacaklarını söylediler.  Umarım düzelir.

Selamlar!

Bir projenin bitmesi için 3 seçenek vardır: hızlı, ucuz, iyi. Bu seçeneklerden iki tanesini seçiniz.

4

Mehmet,

Kısa cevaplarla elimden geldiğince anlatmaya çalışayım, yanlış bilgilendirmem varsa arkadaşlar lütfen düzeltisinler.

* Azure, tamamen MS nin kontrolunde ama sen bunu hem hosting hem windows server hemde sql server gibi düşün, ihtiyacın ne ise onu alıyorsun hizmet olarak. MS nin yaptığı ücreti karşılığında sana hizmeti sunmak. Sen aldığın bu hizmeti istediğin gibi yönetebilirsin. Başka bir değişle, işin donanımsal ve güncelleme kısmını MS yönetiyor, donanım özelliklerini ve uygulama kısmını sen yönetiyorsun.

* Hız kesinlikle sorun değil, doğru anladın. Ya server yapılandırmasında, ya yazılım içeriğinde sorun olmalı. ( Bariz derecede yavaş bir internet bağlantı sorunu varsa şayet bu kullanıcının kendini bağlayan bir durum. Ben sistemsel kısmına yorum yapıyorum. )

* Bütçe ile ilgili sorunları yoksa ve MS hizmetlerini kullanmakta sakınca görmüyorlarsa bu platform yeterince hızlı ve kesintisiz çalışacaktır. Gerekirse MS nin ilgili destek biriminden yardım alabilirler.

* Zaman kazanmak adına sen çalışmalarına ara verme bence, dediğim gibi bunlar kolay çözülebilecek konular gibi görünüyor. Boşuna zaman kaybı yaşama.

Selamlar

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer

5

Mehmet,
Azure MS'un kendi cloud hizmetine verdigi ad. Kullanmadigim icin hizini bilmiyorum ama o korkunc rakamlari saglayacak kadar da hicbir cloud hizmeti yavas olamaz diye dusunuyorum. Web API ile yazildiysa, isin web kismi da cok hizli oluyor (MS teknolojileri ile yavas ama onlar bile web API ile hizli). Biraz havada konusuyoruz da, bir login islemi icin 30 sn + kayit icin ise yine sn(ler) seviyesinde sureler kabul edilecek seyler degil. Azure'dan cok uygulamada bir hata var herhalde.

6

Çok ilginç. En azından birkaç kişi Azure kullandığını bekliyordum.
Yabancı bir forum'a yazdım. Ordada kimse kullanmiyor.
Ama herkes hız konusunda aynı fikirde.

Programcıları sadece 2x kısaca gördüm. (Bu web işine fazlada bulaşmak istemiyorum.)
Genç, sempatik ve bilgili kişilere benziyorlar. Referensları muazam. Programı C# ile yazmışlar.
Son olarak aldığım bilgiye göre: DB başka bir yerdeymiş vs. vs. Açıkcası çok fazla birşey anlamadım. Günler geçti ve halen değişen birşeyde yok.
Dün tekrar bir "alo" dedim ve cevap olarak sistemi SSD-harddisk olan bir server'e taşıyacaklarını öğrendim. İşe yaramiyacağını yazdım; ama cevap vermediler.

Bu sisteme binlerce kullanıcı bağlanacak, binlerce cihaz sürekli değerlerini kayıt edecek. Sanki eninde sonunda birileri "Houston, we've had a problem here" demek zorunda kalacakmış gibi geliyor bana. Umarım yanılıyorumdur.

7

Biraz evvel programcılardan biri beni aradı: Azure'dan çıkıp normal bir server'e geçmişler.
Denedim ve "oh be! dünya varmış" diyebildim.

8

Yani hız normale mi döndü Azure dan çıkınca. smile

Uğur

9

Evet; ama benim bildiğim veritabanlara göre halen çok yavaş. Azure ile göre uçuyoruz; ama çıta o olmaması lazım.
Bir örnek: 84 records (yaklaşık 1800 Bytes) kayıt etmek için 20 saniye saygı duruşunda bekliyorum.

10

Berbat bir değer yahu!

Mehmet K yazdı:

Evet; ama benim bildiğim veritabanlara göre halen çok yavaş. Azure ile göre uçuyoruz; ama çıta o olmaması lazım.
Bir örnek: 84 records (yaklaşık 1800 Bytes) kayıt etmek için 20 saniye saygı duruşunda bekliyorum.

11

Mehmet bu son değer Azure değeri mi yoksa başka bir server damı?

Uğur

12

Başka bir server.
IP adresini araştırarak server turhost isimli bir şirkete olduğunu öğrendim.
Ama ne bicim bir server? Bu konuda bana programcı sorularıma cevap vermiyor.
Daha birkaç gün evvel hız çok iyidi. Şimdi tekrar sürünüyorum. Ne bicim bir iş bir türlü anlıyamadım.

Günü kurtarmak için kayıtları ikişer ikişer yapıyorum. Buna rağmen arada bir timeout alıyorum. Ama eninde sonunda kayıtlar oraya akıyor.

13 Son düzenleyen, ugurlu2001 (29.08.2016 09:01:43)

Hala kullandigim ve hizmet kalitesinden cok memnun kaldigim bir hosting firmasi. Hem Windows hem de Linux hosting hizmeti veriyorlar. Tavsiye ederim Mehmet. SQL Server in versiyonu onemli ise uygun versiyon kullandiklarini teyit et. Ben yaklasik 4 yilda sadece bir kez kesinti  yasadim oda onden haberliydi; alt yapi bakimi/yenilemesi icin. Bunun haricinde %99,99 gibi bir uptime sureleri var. Hiz ve performans olarak SQL server i test etmen gerekiyorsa benim server da test yapabilirsin.

www.ihs.com.tr

Sevgiler

Uğur

14

Uğur, bu verdiğin bilgi 'biraz' kötü oldu.
Turhost iyi bir altyapıya sahib ise, o zaman yazılımda bir sorun var demek.

15

Mehmet,
Korkarim is yazilim tarafinda, bir hosting firmasi bu kadar dusuk hiz saglamak icin ugrassa bile basaramaz.

(ister misin, web ayaginin altindan access ciksin:)

16

Mehmet, benim altyapısından memnun olduğun hosting firması IHS.com.tr ....  Turhost hakkında hiçbir bilgim yok ama bahsettiğin kadar kötü bir performans alacağını hiç zannetmiyorum.

Mehmet K yazdı:

Uğur, bu verdiğin bilgi 'biraz' kötü oldu.
Turhost iyi bir altyapıya sahib ise, o zaman yazılımda bir sorun var demek.

Uğur

17

ugurlu2001 yazdı:

Mehmet, benim altyapısından memnun olduğun hosting firması IHS.com.tr ....

smile Ben turhost'dan bahsedersem ve sen ilk cümle olarak

ugurlu2001 yazdı:

Hala kullandigim ve hizmet kalitesinden cok memnun kaldigim bir hosting firmasi.

yazarsan, ben doğal olarak senin turhost kullandığını düşünürüm. Evet, sonra IHS'den bahsetin; bende bunlar aynı şirket olduğunu sandırm.

Güzel, güzel! Sevindim. Demek hosting şirketi dandik olduğu ümidini hemen toprağa gömeyim. Ne kadarda Çetin Bey o cenazeyi kaldırmamı önersede smile