1 Son düzenleyen, tbasoz (01.04.2015 13:52:33)

Konu: İlginenler için bilgi. PGDay 2015

http://pgday.postgresql.org.tr

Tekin Başöz
Yapay Zeka Ltd.

2

Re: İlginenler için bilgi. PGDay 2015

Teşekkürler smile

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

3

Istanbul'da oturmamanin dezavantajlari sad Icinde dinlemek istedigim cok da guzel basliklar varmis:

•PostgreSQL'de Programlama (PL/pgSQL, PL/Python, PL/v8, PL/Perl ve diğerleri)

PL/pgSQL ve PL/Python kullaniyorum, digerlerini daha denemedim ama benzer sekilde gidiyordur. Yine de isi bilenlerden ilk elden dinlemeyi cok isterdim.

•PostGIS

Kullandim kullanmasina ama sadece 'oyun' duzeyinde. Keske bunu da ilk elden gorebilseydim.

•PostgreSQL'de ileri SQL teknikleri ve Window Functions

Bunu dinlemesem de olur. Yag gibi calisan bir SQL ve guclu window fonksiyonlarini bayila bayila kullaniyorum zaten.

•PostgreSQL'de performans ayarlamaları

2 haftadir kendi basima cebellestigim bir konu. Ah ah.

•Diğer veritabanlarından PostgreSQL'e geçiş

Simdilik, Excel, csv ve foxprodan gecisi hallettim. Burada anlamanin vakit aldigi bir suru fdw var. Onlari dinleyebilseydim sad

Not: Meraklisina. Foxproda 25 tabloda tutulan 218+ milyon kaydi, biraz ilkel yontemlerle (dbf fdw'yi kullanmadan) postgreSQL'deki tek bir tabloya toplam 20-22 dk civarinda aktardik (AMD fx-8350, 16 Gb). Ayni yontemle i5 2.6Ghz islemcili, 8 Gb RAM'li bir notebookta 35-40 dk suruyor. Aktarirken bir tane master tablo yarattik. Onun altinda 12 adet (aylar) tabloyu master'dan INHERIT ile partition yaptik. Partition isleriyle ugrasirken PostgreSQL'in yetenekleri her zamanki gibi agzimizi acik birakmaya devam ediyor smile

4

Genelde konferans sonrası sunum linklerini paylaşıyorlar.

Burada o linkleri paylaşırız Üstat smile

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer

5

Kayıt için hala zaman var smile

http://pgday.postgresql.org.tr/index.html#program

Uğur

6

Cumartesi günü oradayım, umarım gelenlerle görüşebiliriz smile

Tekin Başöz
Yapay Zeka Ltd.

7

smile Bir aksilik çıkmazsa ben oradayım. Haberleşelim abi.

Bu arada Çetin Üstadın da kaydını kendisine sormadan yaptım ben. Umarım kızmaz smile

Uğur

8

tbasoz yazdı:

Cumartesi günü oradayım, umarım gelenlerle görüşebiliriz smile

Vay bilader, benden habersiz kaciyorsun ha smile Ben gelemem, Efecan geliyor. Sana da ugrayacaktik ama napalim baska zaman.