1 Son düzenleyen, KONURALP (12.11.2014 20:27:01)

Konu: Visual Studio için önemli gelişme

http://www.neowin.net/news/microsoft-ha … r-download

http://www.hanselman.com/blog/Announcin … unity.aspx

Visual Studio kullananlar için önemli haberler..

2

Re: Visual Studio için önemli gelişme

MS'un VisualStudio Community 2013 u free yayinlamasi ve open source destegi dahil Linux,Mac platformlarına .Net uygulamalarina destek vermesi onemli .

VisualStudio Community 2013 u indiriyorum su an (ISO 6 kusur GB) beklentileri karsilayacak gibi , ucretsiz Xamarin API destegide super bir gelisme

3 Son düzenleyen, cetinbasoz (13.11.2014 14:24:14)

Bugunun buyuk haberi bu VS Community ve (kardesimden gelen haberle ogrendigim) .Net core'un open source olmasi. Hadi bakalim .Net normal versiyonlari da ucretsiz, artik Mehmet'in bile ozuru kalmadi MS kullanacak mecburen - takiliyorum smile

http://www.visualstudio.com/downloads/d … -studio-vs

Not: Python kullanmayi dusunenler icin soylemeyi unuttum, icinde Python tools var, yani Pyhton yazmak icin de kullanabilirsiniz (apache cordova, python, less, sass, ... yok yok, gel vatandas sen de gel:)

4

Çetin, sen benim için değil, Aydın Bey için endişelen.
O benim tam tersi: onun Open-Source'a karşı bir alerjisi var.
smile

Bir projenin bitmesi için 3 seçenek vardır: hızlı, ucuz, iyi. Bu seçeneklerden iki tanesini seçiniz.

5

Open source' karşı alerjim özel programlar için geçerli. Yoksa bir bilgisayarın olmazsa olmazı programlar (işletim sistemi, ofis temel programları, iletişim programları v.s.) open source olabilir. Belki de bilgisayarlarla standart bir paket olarak gelmeli.

Open source toplam satın alma bedelindeki (donanım+yazılım)  payların, yazılım aleyhine değiştiren bir yoldur  yöntemdir.  Ben emekten (yazılım)  yanayım smile

Mehmet K yazdı:

Çetin, sen benim için değil, Aydın Bey için endişelen.
O benim tam tersi: onun Open-Source'a karşı bir alerjisi var.
smile

6 Son düzenleyen, ugurlu2001 (14.11.2014 09:27:12)

Son dönemlerde Microsoft u en acımasız eleştirenlerden biri bendim!

Sanırım Microsoft bizim öngöremediğimiz bir çok durumu değlerlendirmiş. Yoksa MS gibi bir dev böyle bir kararı açıklamaz...

Ben gelişmeleri de biraz görmekten yanayım. Ama her durumda .Net ve Asp ye bulaşmak elzem oldu ...

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

7

Bu konuda kişisel bir yorum yapmak istiyorum. Ağbim daha iyi bilir, ama sanırım Microsoft içinde Anders Hejlsberg 'in bu konuda baya bir katkısı oldu. Dediğim gibi sadece kişisel bir tahmin.

Tekin Başöz
Yapay Zeka Ltd.

8

ugurlu2001 yazdı:

Son dönemlerde Microsoft u en acımasız eleştirenlerden biri bendim!

Sanırım Microsoft bizim öngöremediğimiz bir çok durumu değlerlendirmiş. Yoksa MS gibi bir dev böyle bir kararı açıklamaz...

Ben gelişmeleri de biraz görmekten yanayım. Ama her durumda .Net ve Asp ye bulaşmak elzem oldu ...

you're welcome smile

9

Soykan, hiç "you re wellcome" filan deme abicim smile

VFP nin durumu hala içimde dert. Microsoft; VFP içinde 4x4 lük bir hareket yaptıktan sonra baş tacım oluur ancak smile

Mesela 64 bit desteği + Office entegrasyonu.
Linq desteği
Bigint Destedği
Gelişmiş IDE
.Net entegrasyonu
Oledb Provider
SQL Server Destedği
HTML5 + JS + CSS entegrasyonu
Interface + GUI iyileştirmeleri
.....

Ya aslında liste çok uzun, her kes 5-10 madde eklese neler çıkar. Ben hiç düşünmeden ilk aklıma gelenleri yazdım

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer

10

Bence MS VFP'ye zirnik eklemese de golge etmesin yeterliydi. Kendi public sayfalarindan koyu yazilarla en son 2007'de VFP9 yayinlandi, 2015 EOL filan demese olmaz sanki.

Evvelsi gece musterilerden birisinin IT departmaniyla 1 saat tartismak zorunda kaldim. Adamlar daha VFP database ile VFP dilinin farkli seyler oldugunu anlayamiyor. MS bir kuyuya tas atmis biz cikarmaya calisiyoruz hesabi.

11

Ben programı yükledim de, nereden başlayacağımı kestiremedim?

12

Once kendine bir dil secip onun temellerini ogrenmen lazim, ornegin C#. C# ile baslarsan inanilmaz sayida online ogreticiler var, bir tanesi:

http://channel9.msdn.com/Series/C-Sharp … -Beginners

VS ortaminda basit konsol uygulamasindan (DOS penceresi) web/windows servislere kadar cok genis bir yelpazede program yazilabiliyor. VFP gibi tek, yani sadece "windows forms" tipi uygulamasi yazilmadigindan baslangic noktasi bulmak zor gelebiliyor. VFP tarzi islerle baslamayi dusunursen, baslangic noktasi "window forms" application.

13

ugurlu2001 yazdı:

Soykan, hiç "you re wellcome" filan deme abicim smile

VFP nin durumu hala içimde dert. Microsoft; VFP içinde 4x4 lük bir hareket yaptıktan sonra baş tacım oluur ancak smile

Mesela 64 bit desteği + Office entegrasyonu.
Linq desteği
Bigint Destedği
Gelişmiş IDE
.Net entegrasyonu
Oledb Provider
SQL Server Destedği
HTML5 + JS + CSS entegrasyonu
Interface + GUI iyileştirmeleri
.....

Ya aslında liste çok uzun, her kes 5-10 madde eklese neler çıkar. Ben hiç düşünmeden ilk aklıma gelenleri yazdım

su an bu dediklerin eklenmeyecegine gore varolana gore konum belirlemek en iyisi smile

14

c# komutlarını öğren

database işlemleri için  linq ve entity framework e bak
sonrası çok kolay

linq bildiğimiz sql cumleleri bilenlere kolay gelir.

15

Kafamda üç dil belirledim C#, pyton. hazır kütüphaneler sanırım bunla da daha çok.  3d tasarım için OPENGL

1 adım : C#  windows form . tahmini süre 1 hafta
2.sql (başka şans yok zaten) tahmini süre 1 hafta..
3. opengl 15 gün..

1 ayda ben bu dili öğrenirim bu hesapla .. çok mu iyimserim?

16 Son düzenleyen, ugurlu2001 (17.11.2014 16:17:11)

Aydın abi, iyimser kelimesi fazlasıyla "iyimser" abicim smile

- SQL i VFP içerisinde kullanıyorsun zaten. Ama SQL Server apayrı bir derya. Ama sonuç olarak tablo yapıları, indexler temel olarak aynı mantıkla işliyor. Senin biraz;  T-SQL, Stored Prcodeure, Trigger, CTE ye bulaşman gerekiyor.  Piyasada SQL server için bir çok kaynak var. Yaşar Gözüdeli diye bir arkadaşın kitapları fena diil Türkçe olarak. Tavsiye edebilirim. Biraz kendini kastırırsan en fazla bir ayda SQL Server da fazla fazla kendini çevirecek hale gelirsin bence.

- C# ve .Net. Çok büyük bir derya. Öyle 15-20 günlerde biticek işler değil (yada bana göre değil mi desem!). Ama ucundan tutunca bir şekilde hızlıca ilerlemeye başlıyorsun. En iyimser tahminle 2-3 ayda C# da bir şeyler yapacak hale gelirsin diyebilirim. (Yada yine bana göre diyeyim. Oda kendini bir hayli kastırman lazım.). C# a bulaştıktan sonra dilin genel yapısını öğrenmenin dışında ; bir şekilde el atmak zorunda kalacağın konular : Entityframework yada MVC; Linq; Asp.Net ( web ortamına da uygulama geliştirmeyi düşünüyorsan. ). Birde tüm bunları öğreniyorken; Visual Studio yu da kurcalayıp öğrenmen gerekiyor. Ben kendi adıma böyle bir  zaman çizelgesi belirlesem; 6-8 ay gibi bir süre verirdim kendime. Tabi hepsi benim kendi koşullarıma göre belirlediğim değerler.

- OpenGL ( Yada C# a bulaşıcaksan DirectX mi demeliyim ). Hiç bilgimin/uzmanlığımın olmadı konular. O yüzden bir şey diyemiyorum smile

Uğur

17

su an bu dediklerin eklenmeyecegine gore varolana gore konum belirlemek en iyisi smile

Soykan; bak bu konuda haklısın smile

Uğur

18 Son düzenleyen, KONURALP (27.11.2014 14:43:53)

Visual Studio da ne olacak şimdi?

Desktop da Windows için yazdığım bir yazılım
Android  ve Ios da küçük değişikliklerle  çalışacak mı ?

3 ortamda da çalışması için  Windows desktop da yazmak yeterli olacak mı ?

Bilgisi olan var mı ?

19

bir de 2015 preview çıkmış.. benim tüm okuduklarımdan anladığım şu "olay microsoft'da " geçiyor..

20

O kadar basit degil.
Birden fazla yolu var, bunlarin icinde en dikkat(imi) ceken xamarin. xamarin'in ucretsizden baslayip enterprise'a kadar uzanan lisanslari var (per user/per platform abonelik). xamarin ile .Net kodu "native" olarak windows, iOS, android, OSx'e derleniyor (windows disinda mono framework kullaniyor). Eskiden UI icin hepsinin API'lerini kullaniyordun, simdi xamarin forms classi var, onunla yaptiklarini o ilgili platform icin derliyor (arka planda xamarin forms deklaratif bir yapi). Visual studio destegi var, ama mesela Mac ve iOS icin derliyorsan elinde bir Mac olmasi gerekiyor, VS'te yazdiklarini baglanip onun uzerinde derliyor (network ya da bir Mac uzerinde parallels ile paralel kullanim mesela). Neyse sayfasina bak daha detayli ve benden cok guzel anlatiyor, videolar vs. Ucretsiz versiyonu indirip deneyebilirsin ama ben onda forms calistiramadim, ucretsiz versiyonun sinirlari asmisti.

http://xamarin.com/

21

Mutlaka Microsof'tun bu hamlesi uzun vadece .net deki fırsatları değiştirir.

Ama şu anda aylık 83 dolar verirsen uygulama geliştirebiliyorsun gibi duruyor.

Yazdığın bir uygulamayı  sürekli update edeceğine göre neredeyse  her ay senden bu parayı istiyorlar..

22

https://msevents.microsoft.com/cui/Even … XsHw%3d%3d
Böyle bir toplantı var ama İstanbul'da belki giden olur..

23

Konuralp, etkinlik hakkında bilgi verdiğin teşekkürler. Ben kayıt oldum smile

Uğur

24

https://www.youtube.com/watch?v=qXvPTwlZ4Zc

devexpress i bilmeyenler için asp.net de tek satır kod yazmadan
uygulama nasıl geliştirilir?  yaklaşık 50 dakika sürüyor.

Seyrederseniz göreceksiniz ki: foxpro dan kolay uygulama geliştirme ortamları var.

25

http://www.telerik.com/campaigns/devcraft/holiday-2014

Telerik indirim yapmış ..
İlgilenen olursa..