1

Konu: DOS 6.22

Arkadaşlar selam,

Dos 6.22 yüklü pentium bir bilgisayarım var. Bu bilgisayarın diskindeki bir klasörü paylaştırmak istiyorum.

Bilgisayarı ağa bağladım IP alıyor. Ping' e cevap veriyor.  Fakat ağdaki windows yüklü bilgisayardan net use ile DOS yüklü makinaya erişemiyorum.

Webde epey bir araştırma yaptım. Ancak faydası olmadı. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım alabilirsem çok sevinirim.

2

Re: DOS 6.22

Cevap :

Dos makinanın network bağlantısını sağlayan NET.exe, Neth.Exe yi daha yeni sürümleriyle değiştirdim.

Bu durumda Net Share kullanılabilir hale geldi. DOS yüklü makinada paylaşmak istediğim kaynakları Share edebildim.
Yani sorun Dos yüklü makinaya ulaşamamak değilmiş. Sadece paylaştırılmış kaynağının olmamasıymış.

Yeni Sorun:
Şimdi yine DOS yüklü makinaya bağlı olan yazıcıyı paylaşıma açmam gerekiyor. Net Share ile paylaştırılıyor ama galiba sadece LPT portuna bağlı olursa oluyor. Yazıcı da COM2 de ..

3

NET komutu ile USB portu LPT gibi gösterebiliyorsun. Mantık olarak COM ile de aynı işlemi yapabiliyor olman gerekli.

Elimin altında hazır örnek yok. Ama pazartesi günü bulabilirim.

Sevgiler

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

4

NET USE LPT1: \\PCAdi\PaylasimAdi /PERSISTENT:YES

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

5

Zahmetin için çok teşekkür ederim.