1

Konu: vfp uygulamalarında barkod etiketleri nasıl yazdırırım

Merhaba arkadaşlar
1986 yılından beri yazılım işleriyle uğraşmaktayım. Basic Fortran cobol derken 1989 yılında yeni çalışmaya başladığım bir şirkette proje geliştirmek için bir dile ihtiyacım oldu. daha önceden dbase II kulanmıştım. CPM işletim siteminde. Dbase birlikte yazılım yapmaya başladım. Sonra clipper summer 87 yi keşfettim . Daha sonra clipper 5.X le birlikte bir çok proje geliştirdim. Ancak windows uygulamalarında clipper 5.3 ten sonra arayışa girdim. Clipper de yazılmış yaklaşık 10 mb source kod vardı elimde ama benim Windows platformuna geçmem gerekiyordu. Bir süre kodları visual object te geçebilirmiyim diye uğraştım başarılı olmadı. Sonra visual fox pro üzerinde yoğunlaşmaya başladım. Daha önceden de fox base kullanmıştım xenix üzerinde. Derken OOP alışmam ve yaşımın biraz ilerlemesi işin sürecini uzattı. Visual dbase si denedim pek sarmadı. Zaman içerisinde bir ekip kurup ısrarla işimi sadece VFP nin çözeceği üzerinde durup öğrenmeye çalıştık. Şu anda VFP yi kullanmaktayız. Ancak sınırsızlıklarını keşfettikçe kaynak yokluğu, Türkiyede böyle bir formun olmayışı bizi bayağı zorladı.  Malum hayatımızı idame ettirmek zorundayız. yazılım işini seviyorum. Bu yaştan sonra çiçek satacak halimde yok. Öğrendiğim bir sürü bilgiyi nasıl paylaşacağım. Yeni bilgileri nasıl öğreneceğim derken bu formdan haberim oldu. Şimdi uylumada etiketler üzerine barkod yazdırmak istiyorum. Kaynağa ihtiyacım var. Yardımlarınızı bekliyorum. Hepinize şimdiden teşekkür ederim.

2

Re: vfp uygulamalarında barkod etiketleri nasıl yazdırırım

bilgisayarına barkod fontu yükle,
normal şekilde bir rapor veya etiket dizayn et,
barkod olarak yazdıracağın field in özelliklerinde yazzı tipini yüklediğin barkod fontuna ayarla
ve yazdır.

Kader, beyaz kağıda sütle yazılmış yazı
Elindeyse beyazdan, gel de sıyır beyazı. (NFK)

3

asagidaki linkten yapmis oldugum ornek bir uygulamayi deneyebilirsin.Ornek code39 barkod fontu kullanilarak yapildi.

http://www.fox4um.com/downloads/barkod_etiket.zip

4

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. problem halloldu.