1

Konu: comport'tan bilgi okuma

öncelikle
Bu forum da emeği geçen herkeze çok teşekkür ediyorum.

comport'tan bilgi okuma nasıl yapabilirim

2

Re: comport'tan bilgi okuma

1-Tools/Controls/activex controls den

2-microsoft communications control sec onayla

3-form tasarımında view classes den activex control u sec toolbardan telefon simgesini forma surukle bırak

4-olecontrol1 ismini alır properties lerindeki 9600,n,8,1 gibi birsey gorursun bu okuma yapacagın cihaza gore degisir

5-forma bir textbox koy

bir buton ici yada timer icine soyle bir kodla okuma yaptırabilirsin

Thisform.olecontrol1.portOpen=.T.
Local lcBilgi
lcBilgi = ""

lcBilgi = Thisform.olecontrol1.Input
Wait Window "&lcbilgi" Timeout 0.50
Store lcBilgi To Thisform.text1.Value
Thisform.text1.Refresh

bunu daha da kendi ihtiyaclarına gore gelistirebilirsin

3

port u buton icinden veya timer interruptından açmanın şöyle bir gereksizliği var. Timer interrupt her geldiğinde portu açmaya çalışacaksın ama bir kere açman yeterli. En iyisi olecontrol.init içine koy. Olecontrol.Destroy da da portopen=.f. etmende (en azından) zarar yok.
Bilgiyi timer interruptından veya butona tıklayarak okumana gelince. Bunun yerine gene olecontrol.OnComm eventinda
lcBilgi = ThisForm.OleControl1.Input
ve sonra ne yapacaksan onları yap
şeklinde çalışmanı öneririm.

Çünkü Timer interruptı üzerinden gelen bilgi var mı var mı var mı diye sormak yerine comm interrupt üzerinden bilgi geldikçe ve geldiği an almış olursun. Bazı comm port uygulamalarında milisecondların bile önem kazandığını yaşadığım gördüğüm ve bildiğim için söylüyorum bunları. En az bilgi kaçırma ihtimali ile bilgiyi toplamış olursun. Software level da da ack yapmanı öneririm. Eğer karşıdaki sistemin senden böyle bir cevap alma ve ona göre bilgiyi bir daha gönderme ya da tamam iş hallolmuş deme imkanı varsa tabi.

Kolay gelsin. Çözülmezse ltf buradan devam ettir. Yardımcı olmaya çalışırım.

4

Commport parametreleri

baudrate
paritycheck
datalength
paritybitsize

baudrate karşıdaki cihazın sana bilgi gönderme hızı(1200,2400,4800,9600,19200,38400 vs.vs.)
paritycheck yapılacaksa(Y) yapılmayacaksa (N)
DataLength daima 8 kalsın.
paritybit 1 olsun.
Burada önemli olan karşındaki cihaz 9600 ile değil de 19200 baudrate ile bilgi gönderiyorsa sen de 19200 yazmalısın. Veya paritycheck istiyorsa N değil de Y yazmalısın. Bu parametrelerde cihazla fit olamazsanız port u açtığın halde açamadığını zannedersin.

5

Bu forum da emeği geçen herkeze çok teşekkür ediyorum.

arkadaşlar ben foxproya yeni başlayan biriyim
bilgisayara baglı bir telefon hattında gelen arama bilgilerini yani telefon numarasını
nasıl alabilirim formumun içinde bu işlemi kullanmam lazım ...
cevap verecek lere şimdiden teşekkür ederim

Bilgi Paylaşıldıkça Artar...!