1

Konu: form ile ilgili dosyalar kayboluyor

İki gündür formu değiştirip çalıştırdığımda aşağıdaki hatayı alıyorum ve form dosyaları (.sct ve .scx) kayboluyor. Bir de TMP dosyaları kalıyor ki içeriği ile pek birşey yapamadım.
Fatal error: Exception code=C0000005 @ 11/05/12 06:37:10 PM. Error log file: C:\Program Files\Microsoft Visual FoxPro 9\vfp9err.log

aşağıdaki başlığımızdakileri (D drive geçmek dahil) uyguladım, çare olmadı.
http://www.fox4um.com/topic/1193/memo-file-myprojectpjt-is-missing-or-invalid/

Maalesef şu ara Vista 32 bitlik makinded kullanıyorum.
Antivirs: Bullguard

VFP9 SP2

2

Re: form ile ilgili dosyalar kayboluyor

ClamWin de Window2003 server i gocertti sad gecenlerde bende.

3

Sadece hızlı birkaç  tahmin :

- bullguard !!! SCX ve SCT dosyalarını taramaya zorluyor olabilir. bu uzantıdaki dosyaları antivirüs ayarlarından devre dışı bırakmak için bir yerlerde ayar yapabiliyor olman lazım! Antivirüs olarak Microsoft Security Essential ( ücretsiz ) / ESET Nod32 ( ücretli ) tercihlerim.

- Diskinde sorun olup olmadığına dair basit bir kaç kontrol. + Defrag

Umarım düzenli yedek alıyorsundur Ali abi. Ben C000005 hatasını genellikle VFP nin kurulum / dağıtım dosyalarındaki tutarsızlıklarda yaşadım geçmişte.

- En son VFP service packlarını sistemine kur
- Kendi programının kurulum dosyalarını bu service packlara göre revize et
- 3. parti kurulum paketlerinin de aynı versiyon bozulmalarını yapabileceği bir ihtimale karşı, service pack dosyalarının ve VFP runtime dosyalarının güncel olduğundan emin ol

Öncelikle Kontrol etmen gereken yerler :
- VFP Kurulum Dizini ( Ben C:\VFP9 'u tercih ediyorum )
- C:\Program Files (x86)\Common Files\microsoft shared\VFP   ( 64 Bit işletim sistemi için )

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

4

VFP SP2 Güncelleme Notları :

Readme for Visual FoxPro 9.0 Post SP2 Hotfix, build 9.0.0.7423, KB 968409
============================================================================

This update addresses an issue found in VFP9 SP2 where data group headers are not printed properly on subsequent pages of a report. For additional details please refer to http://support.microsoft.com/?id=968409.

NOTE: You should have VFP9SP2 installed before applying this HOTFIX. VFP9 SP2 can be obtained at http://msdn.microsoft.com/VFOXPRO.

File name           Version           Date         Time   Size         Description
----------------------------------------------------------------------------------
968409_readme.txt                     03-Apr-2009  19:08        2,845  This file
Vfp9.exe            9.0.0.7423        23-Feb-2009  21:58    5,783,552  VFP9 IDE
Vfp9r.dll           9.0.0.7423        23-Feb-2009  21:59    4,734,976  VFP9 Runtime
Vfp9runtime.msm                       24-Feb-2009  00:37    4,584,448  VFP9 Runtimes and English resource file merge module
Vfp9t.dll           9.0.0.7423        23-Feb-2009  21:59    3,907,584  VFP9 Multi-threaded Runtime

Installation instructions. Please follow the instructions carefully!

1. Close any applications that use the VFP or the VFP runtime files.

2. In Windows Explorer, navigate to your VFP9 installation directory - \Program Files\Microsoft Visual FoxPro 9.0 by default.

3. Highlight your existing VFP9 IDE file - VFP9.EXE - and press F2 to edit the file name. Rename the file to "VFP9.exe.old".

4. Locate the updated VFP9.exe file in the folder where you extracted this package. Copy it to the \Program Files\Microsoft Visual FoxPro 9.0 folder.

5. In Windows Explorer, navigate to the merge module folder - \Program Files\Common Files\Merge Modules

6. Highlight your existing VFP9 runtime merge module file - VFP9runtime.msm - and press F2 to edit the file name. Rename the file to "VFP9runtime.msm.old".

7. Locate the updated VFP9runtime.msm file in the folder where you extracted this package. Copy it to the \Program Files\Common Files\Merge Modules folder.

8. In Windows Explorer, navigate to the Visual FoxPro runtimes folder - \Program Files\Common Files\Microsoft Shared\VFP

9. Highlight your existing VFP9r runtime - VFP9r.dll - and press F2 to edit the file name. Rename the file to "VFP9r.dll.old". Repeat the process for VFP9t.dll.

10. Locate the updated VFP9r.dll and VFP9t.dll files in the folder where you extracted this package. Copy them to the \Program Files\Common Files\Microsoft shared\VFP folder.

NOTE: In order to incorporate the updated dlls into your distribution, you must rebuild any application distribution projects that use the VFP9Runtime.msm merge module and redistribute your package to your customers.

The Visual FoxPro Team

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer

5 Son düzenleyen, ugurlu2001 (07.11.2012 10:59:21)

İlgili linkler :

http://support.microsoft.com/kb/968409

http://archive.msdn.microsoft.com/KB968409

Not : Bu çözüm aynı zamanda senin Foxypreviewer ile ilgili yaşadığın sorunun da çözümü.

Foxy preiver için ayrıca sistemine şu dosyalarında son sürümlerini yüklemen gerekiyor :

- ReportBuilder.app
- ReportOutput.app
- ReportPreview.app
- System.app ( GDIPLUS + GDIPLUSX için )

Ek Not :
MSXML4 + MSXML6 nın da son sürümleri sisteminde güncel olarak bulunsun. Bir şekilde bir yerlerde sürekli gerekli olabiliyorlar. Tuhaf hatalar almanı engeller ...

Uğur

6

Uğur'un dediklerini zaten yapmıştım.
---
Sorun devam ediyor, ancak bazı gözlemlerim var: anladığım kadarı ile
- myform' u değişikliklerden sonra save ederken xyz012.TMP şeklinde bir dosya oluşturuyor.
- myform.sct 'yi silme komutu veriyor. komutun işlenmesi gecikirse işlemi iptal ediyor. Bu arada myform.sct silinmiş veya silinmemiş oluyor. Her şartta myform.scx ile myform.sct uyumsuz oluyor ve sct file is missing or invalid uyarısı geliyor.
- kalan dosyalardan REAME xyz012.TMP to myform.sct yaptığımda tekrar açabiliyorum. Tabi bunu biraz güvensiz busam da daha karşıma olumsuzluk çıkmadı.

- Böyle düşünmemin nedeni, bazen işlemi yapamayıp Fatal error: Exception code=C0000005  almaz isem, tekrar Formu Save ettiğimde veya direk Run ettiğimde çalışıyor.

VFP9 SP2

7

Ali abi, şunu denesen :

Use 'MyForm.SCX'
PACK

Birde geçmişte şöyle enteresan bir sorun yaşamıştım; bir formum sürekli hata veriyordu (ne mesajı nede içeriğini hatırlıyorum). 3 gün uğraşıp çözüm bulamamıştım. en sonunda formun bire bir yenisini oluşturup kodlarıda copy paste ile yeni forma eklemiştim. Sonuç;  "başarı" olmuştu.

Uğur

8

Virus disi dusunerek:
-Formda grid var ise onu kaldirip, saklayabilir misin
-Sonra yeniden acinca problem devam ediyor mu.
-Etmiyorsa gridini yeniden olusturup devam et.

(Emniyet acisindan, class browser veya scctext ile formun bir metin seklini alsan)

9

PACK, gridi kaldır, vb. reçeteleri uyguladım, hatta daha kötüleşti, (her 3-4 save edişte hata alırken her 2. savede hata oluşmaya başladı)

Başa çıkamayınca VFP9u tekrar yükledim. -***- Sorun halloldu. -***-
SP1 ve SP2yi yüklemedim, gene de program VFP 9.0 SP2 olarak "about" veriyor.
Ancak "Hotfix, build 9.0.0.7423, KB 968409" öncesine döndü, .old yaptığımız dosyalar yeniden geldi.

Bu şekli ile çalışıyor - hotfix i işim bitince yapacağım ...

VFP9 SP2

10

konuka yazdı:

Başa çıkamayınca VFP9u tekrar yükledim. -***- Sorun halloldu. -***-
SP1 ve SP2yi yüklemedim, gene de program VFP 9.0 SP2 olarak "about" veriyor.
Ancak "Hotfix, build 9.0.0.7423, KB 968409" öncesine döndü, .old yaptığımız dosyalar yeniden geldi....

Sonra sorun tek tük yenilendi.

Ancak daha sonra MS otomatik güncellemeleri yaptım. (aşağıda liste)
15 gündür sorun yok. Muhtemelen Windows'dan kaynaklanan bir sorun varmış.

İleti eklentileri

güncel.jpg
güncel.jpg 179.31 kb, 2 kez indirildi, 2012-11-26 tarihinden itibaren 

Bu iletideki eklenti/leri indirmeye yetkiniz yok.
VFP9 SP2

11

Bu sefer başka acaiplik - muhtemelen aynı sıkıntıdan olduğu için bu başlıkta paylaşıyorum:

Form eventlerindeki kodlar başka eventlerdeki kodlar ile yer değiştiriyor.
Yani Valid deki kod InteractiveChange deki kodla değiş tokuş olmuş. Geçen gün de olmuştu, başka bir formda da tekrarlayınca yazdım.

Benzer tecrübesi olan arkadaş var mı ? Bütün projelerde çok güvensiz oldum.

VFP9 SP2

12

Ali abi;

Söz konusu durum "olamaz artık" dedirticek seviyesinde. Ben benzer bir tecrübe yaşamadım ama bu bir gün başıma gelmiyecek anlamına gelmiyor!

Aklıma hızlıca gelen bir kaç soru!

* Sorunların 'Runtime' (EXE) de mi? Yokda VFP IDE mi? Eğer Runtime da bu sorun var ise; EXE dosyasını de-compile için ne ile koruyorsun?
* İşletim sistemin ve disk yapısı hakkında biraz bilgi verebilirmisin? (HDD/SSD; Raid 0-1... , ); Eğer windows server ortamında çalışıyorsan sisteminde SMB yüklümü ( devre dışı olması gerekiyor )
* Sorun hep aynı PC/Server damı? Başka bir sistem de de aynı sorun var mı?
* Bozulan / sorun çıkartan form hep aynı form mu? Başka formlar da da aynı sorun var mı? Eğer sürekli olarak aynı form bozuluyorsa; formun içinde user defined function / method sayısı ne kadar? Formun içerisinde kullandığın satır sayısı yaklaşık ne kadar. ( Belki formlarda yazılan kod limiti ile Çetin Üstat birşeyler söyleyebilir! )
* 3rd. parti IDE toollar kullanıyormusun?
* Özellikle o bozulan forma özel olarak kullandığın ActiveX yada DLL ler varmı?

Çalışma ortamını bilmediğimden sadece soru olarak belirttim. Belki bu sorularla bir kaç ipucu yakalayabilirsin!

Uğur

13

-Olay tasarım sırasında oluyor. Programı denemek için çalıştırdığımda bazı şeyler çalışmadı, bunu gördüm.
-Zaten tasarım yaptığım tek notebook var:Toshiba. Vista yüklü ve update ediliyor.
-Aynı form değil, önceden başka bir form bozulmuştu. Satır sayısı olarak "küçük "denebilecek ölçekte.
- her ikisinde IDE ve dll yok, birinde active-X (listview) var.

Düne kadar virüs programı bullguard (lisanslı) kullanıyordum.  (Webte araştırmamda güvenli ancak çok yavaşlatan olarak karşılaştırma bulunca)
Daha önceki problemle (bu başlıkta) bunun ortak özelliğini "diske kayıtların geç ulaştığı" babından düşündüğüm için değiştirdim.

VFP9 SP2

14

Ali abi;

* Öncelikle Vista -> Çöp işletim sistemi. XP ye downgrade yada Windows 7 ye upgrade öneririrm. Win8 den kesinlikle uzak dur ( Notebook ve PC için. Tabletler için Win8 e sözüm yok! )
* Bulguard -> Bir iki kez methini duymuştum. Ama MS SEcurity Essential ( Bedava ) ve ESET Nod 32 ( Ücretli - tek geçerim )  varken bu AV yi de şüpheliler listesine alabilirim!
* Tahminimce notebook 'un en az 5 yıllık dır. Belkide orta ölçekli bir Notebook alıp donanımını yenilemelisin. ( Acer ve Leenovo öncelikli önerim )...  Ram i yüksek tutup (8-16) ;  240 lık bir SSD yi, notebook un standart diski ile değiştirmeni şiddetle tavsiye ediyorum.

** Bana sorun VFP ile alakalı değilde daha çok donanım +/ İşletim sistemi +/ 3. parti yazılımlar la ilgili gibi geldi.

Sevgiler

Uğur

15

Ali abi;

Çalışma ortamın notebook olduğundan "acaba olabilir mi?" diye paylaşma ihtiyacı gördüm;

Notebook 'unu kapatıyorken otomatik olarak "UYKU" moduna yada "HAZIRDA BEKLET" moduna mı geçiyor? VFP dosyaların açık iken sistemin uyku moduna geçiyorsa ve bu şekilde notebook un pili bitiyorsa belki kesintiden kaynaklı hata yaşıyorsun dur.

Birde vatanbilgisayarda notebook larda kampanya var. Genelde 8-10 günlük periyotlarda genel kampanya yapıyorlar. O zaman SSD lerde kampanyaya giriyor. 2,000 TL gibi bir rakama notebook unu yenileyip bir SSD düşünebilirsin belki.

http://www.vatanbilgisayar.com/notebook-netbook-tablet/casper-cn-vny3630s-core-i7-3630qm-240ghz-8gb-ddr3-750gb-1gb-gt630m-156-dvdrw-win8/productdetails.aspx?I_ID=62623

http://www.vatanbilgisayar.com/solid-state-disk/transcend-ts256gssd320-256gb-320-serisi-sata-30-ssd-(560mb-okuma--530mb-yazma)/productdetails.aspx?I_ID=62130

Uğur

16

ugurlu2001 yazdı:

* Öncelikle Vista -> Çöp işletim sistemi. XP ye downgrade yada Windows 7 ye upgrade öneririrm. Win8 den kesinlikle uzak dur ( Notebook ve PC için. Tabletler için Win8 e sözüm yok! )

Ugur win8 ile ilgili olumsuz bir rastlaman varmi yada duyumun ben 1 aydir yaklasik win8 kullaniyorum VFP acisindan bir sorun yasamadim Development ve Runtime da

17

Soykan Abi;

Desktop yada PC ortamında ( Altını çizerek tekrar Tablet / Mobile platformu istisna tutuyorum ) BAŞLAT menüsünün olmaması bence bir FACİA...

Kişisel "gözlemim" Win8 ; Win7 nin biraz parfümeri edilmiş ve Başlat menüsü kırpılmış hali.

Teknik olarak olumsuz bir yorum yapamam. Ama her durumda MS nin kullanıcılanın bunca yıllık deneyimlerini "YOK SAYMASI", olamaz/olmamalı dedirtiyor ....

Uğur

18

baslat menusu icin ucretli/ucretsiz alternetif yazilimlar var ben hemen birini kurdum ve kullaniyorum win7 den farki kalmadigi gibi win8 avantajlarinida kullaniyorum...

19

Bir de şöyle yaklaşalım:
VFP scx dosyaları bir dbfte tutuyor. (use myform.scx / Browse)
Procedurlar da bir momo fieldde. Memo fileın biraz güvensiz olduğunu biliyoruz.
Bir de galiba Vista ile birleşince bu oldu galiba.

VFP9 SP2

20

olay write-cache ten kaynaklaniyor olabilir ozellikle Vista premature bir OS

https://dl.dropbox.com/u/15538129/write_cache.jpg

ayrica su kaynagada bakmani isterim. http://knowledge.seagate.com/articles/e … Q/187751en

21 Son düzenleyen, konuka (02.02.2013 10:45:18)

Teşekkürler Soykan, eki okudum - öneriyi yaptım, gene birşey olursa paylaşırım.
Bugün bir formu açınca, gene bir PROC çalışmadı, USE ile browse edince ilgili procedur içeriği aşağıdaki şekilde bozulmuştu: (.exe sini text editör ile açıp procedurları yerine koyarak süründüm)

İleti eklentileri

foxbug.jpg
foxbug.jpg 269.19 kb, 6 kez indirildi, 2013-02-02 tarihinden itibaren 

Bu iletideki eklenti/leri indirmeye yetkiniz yok.
VFP9 SP2

22 Son düzenleyen, aydinufuk (02.02.2013 20:02:58)

geçmişte ben donanım arızasında bu olmasa da , dosya bozulmalarına rastladım. 15 gün düzgün çalışıp sonra cıvıyorsa benim aklıma virüs ya da  ara sıra oluşan donanım uyumsuzlukları geliyor.  ben de harddisk data bağlantı kablosu  problemliymiş. bir donanımcı arkadaşın yardımı ile çözmüştüm. bad sektör bile olabilir..