1

Konu: Gmail kota sorunu

Merhaba;
gmail ile toplu sonuçlar gönderiyorum ancak son aşağıdaki hatayı aldım. Ben kötü amaçlı kullanmadığımı biliyorum ancak gmail bunu anlayamadığı için 24 saatliğine kitliyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim. Açıklamış ancak anlayamadım.

http://support.google.com/mail/bin/answer.py?hl=tr&ctx=mail&answer=22839

IP sabit ancak yeterli olmuyor sanırım. Nereye kayıt yaptırmam lazım bana güvenmesini sağlamak için.

Şimdiden teşekkürler

2

Re: Gmail kota sorunu

Ali, zaten orda sorunun cevabınıda belirtmiş :

"Aynı kişi grubuyla düzenli olarak iletişim kuruyorsanız, Google Grupları ilginizi çekebilir."

https://groups.google.com/forum/?fromgroups#!overview

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

3

Birde işletme sürümü var imiş :

https://support.google.com/a/bin/answer.py?hl=tr&answer=167096&topic=25841&ctx=topic

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer

4 Son düzenleyen, sasmazali (02.11.2012 10:51:15)

Grup olayınıinceleim ancak sıkıntı şurda grup oluşturup içersine mail listesini taımlamak gerekecek. Bu ek bir yük kullanıcılar için. İşletme sürümünü satın alarak kullanmayı düşünüyor gibiyim ancak aynı sorunla karşılaşırmıyım bilmiyorum. Mevcut mail adresini işletme olarak tanımlayabilecekmişim gördüğüm kadarıyla ama boşa para satn almaktan korkuyorum.

5

Ali;

gmail groups a pek aşina değilim. Daha önce yahoogroups kullanmıştım. Ama mantık hepsinde aynı. Senin tek tek kullanıcı tanımlama zorunluluğun yok.

Yeni bir kullanıcı grubu oluştur. Gmail Group linkini mail listendeki kullanıcılarla paylaş. Herken linke gidip kendini üye yapsın. Sen sadece Group Admin olarak başvuru yapanlara Onay ver ( yada istemediğin biriyse kabul etme. )

Sen mail atıyorken sadece o  gruba mail at. Sen sadece 1 tek mail atmış olucaksın ama o gruba ait kaç kullanıcın varsa ( 50 - 500 - 5000 yada her ne kadarsa ) maili herkes alıp okuyabilecek. Yada mail ekinde yolladığın dosya(lar) ı görebilecek.

Bence hiç işletme sürümüne boşuna para verme. google groups fazla fazla işini görür...

Uğur

6

Benim tek grubum olmayacak yalnız bu durumda 1 den fazla grup tanımlayıp ilgili kişilere mail atmam lazım. Programda grup mantığı oluşturmak ve grup üyesi olmayanlara mail atmak gerekir. Mail listem sürekli güncellendiği için (canlı bir sistem) biraz zahmetli olacak sanırım biraz araştırmam lazım bu konuda

7

Peki Windows-7 de SMTP yükleyebilir ve bunu kullanarak mail atabilir miyim? bununla hiç uğraşan oldu mu? Veya sanal windows 2008 server kursam burdan smtp yükleyerek mail atabilir miyim? hiç kullanmadığım bir yöntem ama gmaile bağımlı olmdan yürütebilirsem daha makbule geçecek sanki

8

SMTP ilede mail yollasan, gmail hotmail yahoo vs. nin kota limitine takılırsın. Günlük 1000-2000 gibi aralıklarla değişen kotalar var.

Sorunsuz iş görmek için bir VPS server kiralaman ve bu VPS sunucunda 5-10-20-30-50 gibi domain i aktif hale getirmen gerekiyor.

Her bir domain le 1000 mail yolladığını varsayarsan, VPS üzerinde de 10 domain in varsa : 10 * 1000 = 10,000 kişiye sorunsuz mail yollarsın.

VPS lerin aylık kiraları 50-100 TL aralığında, domainlerinde her birinin maliyetini 15 TL den hesaplasan 150 TL yapar ( Yıllık. Aya böldüğünde 12,5 TL gibi bir rakam çıkar )

Yani VPS ile aylık yaklaşık 65 - 115 TL gibi bir fiyat aralığı ile derdini çözersin. Yaptığın işin niteliğini bilemediğinden, sana gerçekten gerekip gerekmediği gibi bir yönlendirmede bulunamıyorum.

Eğer VPS kiralıycaksan "sadecehosting" den şaşma. Fiyatı ortalamanın bir hayli üstünde ama teknikdestek / profesyonellik anlamında 1 numaralar. Türkiyede bu işi yapan en iyi firma. Eğer ucuz ve yurtdışı lokasyonlu bir çözüm arıycaksan 'Hetzner Online' var. (forumdaki paylaşımlardan.) Fiyatları çok daha makul. Ama ingilizce olarak dert anlatmak ve hızlı çözüm almak için biraz zorlanırsın.

Umarım istediğin gibi pratik bir çözüm bulursun.

Uğur