1 Son düzenleyen, Mehmet K (10.04.2012 09:32:51)

Konu: Autoit - Programı admin olarak çalıştır

Herkese merhabalar

Birkaç kurumsal müşteriye program satamadım.
Nedeni: program sadece admin haklarla çalışıyor. Standart kullanıcı olarak çalışdığında bir sürü hata veriyor.
Ve kurumsal şirketlerde "standart kullanıcı" gittikce yaygınlaşıyor.

İlkönce programı klasik hatalardan ayıkladım: program files dizine yazmak gibi vs.
Hatalar baya azaldı. Ama bazı yerlerde gerçekden admin haklarına ihtiyacım vardı.

Uzun arayışın sonuçları:
RunAsSpc http://www.robotronic.de
Gerçek kullanım için Demo var (Demo-uyarısını veriyor, okadar).
Ücreti çok cüzi bir rakkam.
Uğraşmak istemiyenler için 1:1 bir çözüm.
Desavantajı: Ayrı bir program ile yönetici adını ve şifresini belirtmen lazım.
Bu kendi büyende veya sınırlı müşterilerde kullanılan programlar için uygun olabilir. Ama sayı artıkca veya ilişkiler resmiyetleşdikce, bu çözüm olmaz.

AutoIt
http://www.autoitscript.com
Ücretsiz.
İnanılmaz güzel yapmışlar. Basic tarzında birşey. Tek bir exe'ye dönüştürüyor. Hem 32bit, hem 64bit.
İnanılmaz güzel komutlar var:
IsAdmin() veya
If @OSVersion == "WIN_XP" veya
If @AutoItX64 == 1
gibi.

Ve asıl: RunAs veya RunAsWait
Bu komutla standart kullanıcı olarak programı yetkili olarak çalıştırabildim.
(admin isim ve şifre bilgileri şifrelenmiş bir şekilde ini-dosyasında saklıyorum)
Vfp program parametresiz çalıştırılırsa, kendisi autoit programını çalıştırıyor ve kendisini sonlandırıyor.
AutoIt'de ini dosyasından bilgileri deşifre ediyor ve vfp programını RunAs ve bir parametre ile çalıştırıyor.

Bir projenin bitmesi için 3 seçenek vardır: hızlı, ucuz, iyi. Bu seçeneklerden iki tanesini seçiniz.

2

Re: Autoit - Programı admin olarak çalıştır

paylaşıma teşekkür...

3

Re: Autoit - Programı admin olarak çalıştır

Ben RunAsSpc kullanıyorum, çok memnunum.

Ağa bağlanırken; hangi kullanıcı olursa olsun, kullanıcı adı ve şifreyi gizleyerek bağlanmak mümkün. Hatta çalıştırılan programı bile gizlemek mümkün olabiliyor. Sistemi kurcalamak isteyen biri RunAsSpc.exe'nin gerçekte hangi exe'yi çalıştırdığını göremiyor.
Benim; desktop'ta kısayolunu yarattğım RunAsSpc.exe'nin bulunduğu dizinde sadece RunAsSpc.exe ve crypt.spc adlı iki dosya var. Asıl VFP programım bilgisayarda olmadık yerlerde (amaç saklamak ise) bulunabiliyor.

Sonuçta ağ için drive yaratma zorunluluğu (map network drive) ortadan kalkıyor ve kullanıcı ağdaki hedef klasörü göremiyor bile. Böylelikle sistemin güvenliği (virüs v.b) artmış oluyor.

Autoit'i kullanmadım. Deneyeceğim.
Paylaşım için teşekkürler