1

Konu: Excel Olmadan

Projemde rapor olarak hazır excel dosyalarını çıktı olarak kullanıyordum.
Müşterimiz office yazılımlarını lisanstan dolayı tüm bilgisayarlarından kaldırdı. (Resmi Kurum)
Tüm raporlarımda;

Local oExcel As "Excel.Application"
oExcel = createobject("Excel.Application")

şeklinde excel oluşturuyordum.

open office de geçmek istemiyorum.

Ms office olmadan, kodlarımı değiştirmeden excel kurulu imiş gibi Excel.Application oluşturabilir miyim?

2

Re: Excel Olmadan

xfrx bile onu kullanıyor, yani hayır.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

3

smentes yazdı:

Projemde rapor olarak hazır excel dosyalarını çıktı olarak kullanıyordum.
Müşterimiz office yazılımlarını lisanstan dolayı tüm bilgisayarlarından kaldırdı. (Resmi Kurum)
Tüm raporlarımda;

Local oExcel As "Excel.Application"
oExcel = createobject("Excel.Application")

şeklinde excel oluşturuyordum.

open office de geçmek istemiyorum.

Ms office olmadan, kodlarımı değiştirmeden excel kurulu imiş gibi Excel.Application oluşturabilir miyim?

Sadece oluşturacaksan

Visual Fox Pro
Copy To FileName Type XLS && XL5

ile oluşturabilirsin ancak daha sonra OpenOffice ile acman gerekir.

su basliklarada bak bir derim
http://www.fox4um.com/topic/2095/excel- … ilirmiyim/
http://www.fox4um.com/topic/1319/serafe … on-ornegi/

4

Excel dosyalarımın içi boş. programdan kodla oluşturuyorum.
Application olmadan excel içine yazamam ki

5

xfrx'i düşünebilirsin. xfrx ile oluşturduğun reportları open office formatında kaydedebiliyorsun.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

6

Problem report oluşturmamış olmam.
Datadaki bilgileri doğrudan excele aktarıyordum.
Report olsa, exceli iptal edip reportu kullandıracağım.
Onlarca report oluşturmak çok zamanımı alacak.

7

smentes yazdı:

Problem report oluşturmamış olmam.
Datadaki bilgileri doğrudan excele aktarıyordum.
Report olsa, exceli iptal edip reportu kullandıracağım.
Onlarca report oluşturmak çok zamanımı alacak.

copy yo ayda export to ile veriyi paket olarak gönderip actiktan sonra bicimleyebilirsin,
sen once excel objesi olusturup cell by cell yaziyorsun sıkıntın orada ayrica biraz zamanda aliyordur.

8

Sonunda serverde bir lisans almaya karar verdiler. Ancak terminallerden programı çalıştırdığımda terminalde excel olmadığı için application hatası verdi.
serverdeki tek kullanıcılı excel applicationunu terminallerde yol göstererek kullanabilir miyim?

9

Excel, Word ve Powerpoint programların M$'in ücretsiz Viewer'ları var. O işini görmezmi?

Bir projenin bitmesi için 3 seçenek vardır: hızlı, ucuz, iyi. Bu seçeneklerden iki tanesini seçiniz.

10

smentes yazdı:

Sonunda serverde bir lisans almaya karar verdiler. Ancak terminallerden programı çalıştırdığımda terminalde excel olmadığı için application hatası verdi.
serverdeki tek kullanıcılı excel applicationunu terminallerde yol göstererek kullanabilir miyim?

RD (uzak masaüstü) ne doğru gidiyorsun.
Ancak öneri enteresan, MS-Viewer ler iş görebilir, olursa ltf bize de bildir.

VFP9 SP2

11 Son düzenleyen, ugurlu2001 (16.02.2012 10:06:50)

Ali abi, hatırladığım kadarı ile viewer lar iş görmüyor.

Bir ara Microsoft "Office Starter" ın free versiyonu vardı.  Google dan "Office Starter Free" olarak aratılabilir. Ama Türkçe sürümü olduğundan emin değilim. Excel Application nesnesi eğer bu free versiyon ile oluşturulabiliyorsa ne ala. Eğer Türkçe yoksa da ona da bir kurnazlık düşünülür. Excel dosyası oluşturulduktan sonra Libre Office ile excel dosyası açılır. ( Open Office artık açık kaynak değil. Geliştirici takımı Libre Office e göç etti. Ve Libre Office nin linansında "Özelleştirilemez! Satılamaz" maddesi konuldu. )

Microsoft Office Starter İçin :
http://www.microsoft.com/downloads/tr-t … A101817777

Libre Office İçin :
http://tr.libreoffice.org/

Eğer bir deneme yaparsanız bende olup olmadığına dair bilgi almak isterim.

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

12

Sayın Uğurlu
Office Starter Free yi kurdum. 
Yine Excel.application hatası veriyor.
Maalesef olmadı.

13 Son düzenleyen, ugurlu2001 (16.02.2012 14:13:53)

Smentes ( abi ?), Sadece "Uğur" yeterli smile

Bence topu biraz da karşı tarafa at. Senin kendi yazılımlarının standart rapor formatlarını, müşterinin istediği formata geçirmek için bir maliyetin olmalı.

Müşterinin senden istediği raporu almak yada excel paketini satın almak arasında bir seçim yapması gerekiyor.

Ve "Office Starter Free" bilgilendirmesi için kendi adıma çok teşekkür ediyorum.

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

14

Uğur
Aslında hata bende.
Report düzenlemek yerine (çizgiler vs.) ben işin kolayına kaçtım.
Excelde hücrelere yazmak daha kolayıma geldi.
Şimde sanırım report oluşturmam gerekecek.
İlgilenenlere teşekkür ederim.

15

Ben data'dan cursor oluşturup Soykan Bey'in yazdığı gibi

Visual Fox Pro
COPY TO FileName Type XLS

biçiminde kullanıyorum. Yaratılan Excel dosyası eski versiyon ama zaten Excel de onu dönüştüreyim mi diye soruyor açıldığında.

16

Abi,
createobject('Excel.application') yazmak zorunda degilsen Excel olmadan da olur.  Ancak o yoldan gitmenin derdi de excelin XML formatini cok iyi bilmekten geciyor. Cok zahmetli olur. Raporlarin basit raporlar ise, HTML olarak olusturmak daha kolay olabilir (Excel de acar onlari).