1

Konu: EXCEL saveas

merhaba .
Aşağıdaki kod office 97-2003 de çalışıyor.Fakat 2007 de SAVEAS satırında hata veriyor .2007 için hangi parametreyi kullanmam gerekıyor acaba

DOSXX="C:\PERSIS\"+SYS(3)+".DBF"
            filexx="c:\fatura.xls"
            oExcel = Createobject('Excel.Application')
            oExcel.Workbooks.Open(FullPath(filexx))

oExcel.ActiveWorkbook.saveas(DOSXX,8) 
            oExcel.ActiveWorkbook.close()
            oExcel.visible=.F.
                 SELECT 0
                    USE (DOSXX) ALIAS faturax
tesekkurler

2

Re: EXCEL saveas

http://www.fox4um.com/topic/2076/excel- … yaratiyor/
http://www.fox4um.com/topic/1948/excel- … save-etme/

VFP9 SP2

3

Bunları incelemiştim .eksik incelemiş olabilirim ama yine hata veriyor
çünki ben belgeyi farklı kaydet derken onu 97 exel dosyası olarak degılde direk DBF dosyası olarak kaydedıyorum

DOSXX="C:\PERSIS\"+SYS(3)+".DBF"    && dbf dosya adi
            filexx="c:\fatura.xls"
            oExcel = Createobject('Excel.Application')
            oExcel.Workbooks.Open(FullPath(filexx))

oExcel.ActiveWorkbook.saveas(DOSXX,8)   && burda direk dbf oluyor
            oExcel.ActiveWorkbook.close()
            oExcel.visible=.F.
                 SELECT 0
                    USE (DOSXX) ALIAS faturax

dosyayı gönderdiğin komut ile once 97 belgesi olarak kaydedttim daha sonra ise yine üsteki gibi dbf oalrak farklı kaydetmek istedim.
fakat buseferde note table hatası oluşuyor

4

Excel 2007 ve sonrasında DBF desteği yok.

Belki şöyle bir tip işine yarar ( yöntemi nasıl olur emin değilim );

Excel Dosyasını 2003 formatında kadedersin; dosya tipini DBF seçersin...

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

5 Son düzenleyen, ugurlu2001 (15.02.2012 14:15:33)

Aşağıdaki Örnek Jun Tangunan 'a ait. İşini görür;

Visual Fox Pro
LOCAL lcFile

lcFile = GETFILE("xlsx")
loExcel = CREATEOBJECT("excel.application")
loExcel.Workbooks.Open(lcFile)
loExcel.ActiveWorkbook.SaveAs("c:\test.xls",39)
loExcel.ActiveWindow.Close(.T.)
loExcel.Quit
IMPORT FROM c:\test.xls TYPE XL5
BROWSE NORMAL
Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer

6

ugurlu2001 yazdı:

Excel 2007 ve sonrasında DBF desteği yok.
...

var. sadece .dbf dosyasını kaydederken copy .... type fox2x şeklinde kaydetmen gerekiyor.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

7 Son düzenleyen, ugurlu2001 (15.02.2012 15:46:21)

Excel 2007 ve Excel 2010 da nasıl diyoruz bunu anlamadım?  "copy .... type fox2x "

Uğur

8 Son düzenleyen, metin (15.02.2012 16:29:33)

foxpro da diyorsun tabii ki. sonra da o dosyayı excel 2010 la açıyorsun. sana söylemeden önce tekrar denedim ve öyle yazdım üstteki mesajı.

not: excelde import filan değil, direk açıyorsun dosyayı.

www.metinemre.com

9

TESEKKURLER ugur kod işimi çözdü

10

Büyük harf internet ortamında "bağırmak" anlamına gelir.

Bir projenin bitmesi için 3 seçenek vardır: hızlı, ucuz, iyi. Bu seçeneklerden iki tanesini seçiniz.

11

Mehmet K yazdı:

Büyük harf internet ortamında "bağırmak" anlamına gelir.

Herkes gibi bunu onun da bildiğine eminim. Sadece tek bir kelimeyi büyük harfle yazdığına göre içten teşekkür ettiğini vurgulamak istemiş sadece. Bence sürekli bu tarz ikazlar irite edici oluyor. Bana yapılmasa bile rahatsız oluyorum şahsen. Yanlış anlama ama biraz tepeden bakar-bilgiç bir tarzda. Ya da bana öyle geliyor. Burda zaten üç-beş kişiyiz, daha fazla azaltmaya gerek yok.

www.metinemre.com

12 Son düzenleyen, ugurlu2001 (16.02.2012 14:22:32)

Ben genel olarak yazım kurallarına uyulmasını ve dikkat edilmesini isterdim.

Ne kadar bilsek, anlatsak, ikaz etsek te; bu konuda biraz karşı tarafın istekli olması ve gayret etmesi gerekiyor.

Kod yazmak nasıl bir disiplin işiyse; bu platformda yada diğerlerinde de benzer disiplin kurallarına uyulmalı ( Genelleme yapmıyorum, sadece olmasını istediğimi söylüyorum )

Temel olarak bu platformda yaptığımız Foxpro konusunda bilgi paylaşmak.

Ben artık insanları eleştirmekten yoruldum. İnsan bir konuda doğru olanı ne kadar bilse ve anlatsa da; karşısındaki insanın anladığı duyduklarından çok, algılamak istediği ve kapasitesiyle sınırlı.

Uğur

13 Son düzenleyen, Mehmet K (16.02.2012 17:22:14)

İmla kuralları bir yana: hitap ettiği kişinin ismini bile yanlış yazması benim görgü kurallarıma göre büyük bir terbiyesizlik.

@Metin:
"Burda zaten üç-beş kişiyiz, daha fazla azaltmaya gerek yok."

Sayı senin için önemli ise, o zaman kara sinek olarak dünyaya gelmediğine üzüldüm.
Ben şahsen iletişim içinde bulunduğum kişilerin sayısı ile değil, onların kalitesi ile mutlu ve tatmin  oluyorum.

Bir projenin bitmesi için 3 seçenek vardır: hızlı, ucuz, iyi. Bu seçeneklerden iki tanesini seçiniz.

14

arkadaşlar, galiba sıkıldınız, önümüzde aleni boğuşabileceğimiz 2 alternatif var, seçin:
1. Fener vs. diğerleri
2. Genelkurmaya sızmış Ergenekon ajanı Başbuğ vs. KCKya sızmış Erdoğan'ın ajanı MİTçi Fidan: Hangisi kanunla kurtarılmalı

VFP9 SP2

15

Ali abi, sen siteyi kapattıracaksın smile

Deveye boynun eğri demişler.
Nerem doğru ki demiş!

Uğur

16

terbiyesiz sözü çok ağır değil mi?

en iyisi forumu beyaz türklere bırakmak galiba.

www.metinemre.com

17

benim görgü kurallarıma göre büyük bir terbiyesizlik

Metin, Mehmet abi bir genelleme yapmamış; "kendi görgü kurallarına göre" durumu belirtmiş.

Uğur

18

Mehmet K yazdı:

İmla kuralları bir yana: hitap ettiği kişinin ismini bile yanlış yazması benim görgü kurallarıma göre büyük bir terbiyesizlik.

@Metin:
"Burda zaten üç-beş kişiyiz, daha fazla azaltmaya gerek yok."

Sayı senin için önemli ise, o zaman kara sinek olarak dünyaya gelmediğine üzüldüm.
Ben şahsen iletişim içinde bulunduğum kişilerin sayısı ile değil, onların kalitesi ile mutlu ve tatmin  oluyorum.

TESEKKUR konusunda   metin abinin bahsettiği şekilde düşünerek yazdım.
Çetin abi yerine ise çetinabi yazmışım. Bunu terbiyesizlik olarak görüldüyse özürdilerim.Ama ben abi kelimesini kullanarak gerekli niyetimi belirtmiştim.Bence birazda koskoca ABİ kelimesi  dururken aradaki  space karaktelere bukadar takılmamak gerek. Mesela foxta heryerde space var ama hiç abi varmı yok. Demekki önemli olan kısım boş karekterler değil dolu karakterler.

Bu hakaret içeren terbiyesiz ve karaböcek gibi kelimeler biraz ağır olmuş.
Ama yinde şahsi konuları çokta büyütmenin ve uzatmanın gereği yok. Zaten ilk TESEKKUR konusunda yazılanlar'a  cevap yazmayarak bunu anlatmak istemiştim.

19

Ahmet;

Burdaki temel eleştiri konusunu yazım, imla kuralları olarak gör. Ben genel de yazım kurallarına uymakla beraber arada kaçırabiliyorum. "Normaldir, arada olabilir" denilebilir.

Yine genelleme olarak değil; "bence" diyerek şunu söyleyebilirim. Burdaki cümlelerimizi yazıyorken; içlerine yüzlerimizde gerçek ifadelerimizi koyamıyoruz. Dolayısı ile cümle / kelime / imla hataları da kabul edilebilir ölçülerin üzerine çıktığında insanda şöyle bir his uyandırıyor. "Dalga mı geçiyor, hakaret mi ediyor, aşağılamaya mı çalışıyor, yoksa kendince eğleniyor mu?"

Senin bu şekilde bir düşünce / niyet içerisinde olmadığını düşünüyorum ama senin ne düşündüğün / hissettiğin kadar şunu da düşünmen de fayda var; "Bu eleştiri senin kendini ve düşüncelerini metinsel anlamda ifade etme biçimini geliştirmen konusunda faydalı. Bu eleştiri sitenin kalitesini / seviyesini yükseltme adına faydalı. " Konuya bu persfektiften yaklaş.

Mehmet abi, gerçek anlamda avrupa kültürü ile yetişmiş bir insan. Ben kendisini şahsen tanıdığım için eleştirisel olarak söylediklerini hakaret olarak değilde; "kendi hissiyatını" ifade etmek için söylediğini tahmin ediyorum. Başta da belirttiğim gibi burada cümleleri kuruyorken "hislerimi / düşüncelerimi ve mimiklerimi de yerleştir tuşu olmadığından"; karşı tarafa biraz ağır geliyor olabilir.

Metin; "terbiyesiz sözü çok ağır değil mi?" kısmına bir şey demiyorum. Haklı olabilirsin?
"en iyisi forumu beyaz türklere bırakmak galiba." demişsin. Konuyu buraya nereden getirdin anlamadım. Gerçekten anlamadım...

Uğur

20

Arkadaşlar,

Olayları nerelere götürüyorsunuz.

"TESEKKURLER ugur kod işimi çözdü" lafı çok çok sağol anlamına gelir. Hepsi o kadar.

21

Alp, konu tek bu bir cümle değil. Aylardır böyle sürüyor.
Neyse, anlaşılan yazmak istediklerini türkçeye ceviren birisini bulmuş. Umarım onunla iyi geçinmeye devam eder.

@Uğur
Düşüncelerimi kendim bu kadar iyi ifade edemezdim. Teşekkür ederim.

22

KONURALP yazdı:

Arkadaşlar,

Olayları nerelere götürüyorsunuz.

"TESEKKURLER ugur kod işimi çözdü" lafı çok çok sağol anlamına gelir. Hepsi o kadar.

Abi haklısın smile

Uğur

23

Cihan abi; benim için sorun yok; yer şey yolunda smile

Uğur

24

@cihan1963 cevap veriyorum smile
Her ne kadar zamanimizin buyuk cogunlugunu kodlar ile bogusarak geciriyorsakta dogamiz geregi (en azindan kendi adima) etrafimizda olup biten her turlu ekonomik,politik gelismelerden etkileniyoruz,sorguluyoruz! ve maalesef gectigimiz yillarda Türk halkı gecim derdini dusunurdu yani kronik sıkıntımız ekonomik durum ve ust uste gelen zamlardi ( ozamandan bu zamana degisen birsey olmadi hala devam ediyor) son yillarda buna sizden-bizden , dindar-tinerci,kürt-türk,alevi-sünni vb. sıkıştırıldı ve kutuplar olusturuldu ve her fırsatta saflar sıkılaştırılıyor ve özellikle kaşınıyor bu meseleler...boyle oluncada dogal olarak hepimiz farkli dusuncelere sahibiz ve ofkemizi vs kontrol edemez olmaya basladik ( hatirlarsin bir sabah yurtdisinda iken msn de nasil patlamistim o gunku olaya senle yazisirken ) bunun sonucuda buraya ister istemez yansiyor...bizler senin dedigin gibi sagduyulu insanlar bu noktaya geldi isek diğer vatandaşların ne halde olduğunu varin siz dusunun sad

25 Son düzenleyen, aydinufuk (17.02.2012 22:55:09)

kim nereye geldi bilmiyorum ama,  ülke güllük gülistanlık. kol kola girip hepimiz halay çekelim! teh teh teh!