1

Konu: Rapor yazıcıdan yazdırıldı mı ?

Merhabalar.
Bir raporu networkte bir yazıcıya  yolladıktan sonra yazdırılıp yazdırılmadığını naıl anlayabiliriz ? Önemli depo çıkış fişlerinde yazıcıyla göz teması olmadığında yazıcıda networkte vs. problem oluştuysa yazdırılmamış ya da bekliyor olması problem yaratıyor.

Şimdiden teşekkür ederim.

2

Re: Rapor yazıcıdan yazdırıldı mı ?

Merhaba

Sanırım imkansız bir istek.
Tek önerebileceğim: mutlaka ethernet arayüzü olan yazıcı kullanınız; veya yazıcıyı bir print-servere bağlayınız. Direk PC'ye bağlı olan yazıcılar ile geçmişde hep sorun yaşamışımdır.

"Paranın önemi yok, yeterki bir çözüm olsun" diyorsan:
Fişlere barkod bastırın ve yazıcıya network'e bağlı bir barkod okuyucu monte ediniz. Böylece yazılımdaki serino ile barkod'un okuduğu fişnoyu kontrol edebilirsin.

Bir projenin bitmesi için 3 seçenek vardır: hızlı, ucuz, iyi. Bu seçeneklerden iki tanesini seçiniz.

3 Son düzenleyen, ugurlu2001 (15.02.2012 10:00:38)

Eğer raporlarını foxypreviewer ile hazırlıyorsan; bu mümkün.

Ben Foxypreviewer ı kullanıyorum ve gerçekten harika bir araç.  Türkçe desteği var ve ücretsiz.  Ayrıca hazırladığın raporları EXCEL, PDF, HTML, TXT formatlarında da alabiliyorsun.

Foxypreviewer ı kullanmayı düşünürsen çok önemli bir konu var; ReportBuilder.app, ReportOutput.app, ReportPreview.app ve System.app dosyalarını programının olduğu klasörde kullanman gerekiyor vede bu dosyaların EN SON SÜRÜMLERİNİ kullanmalısın.

Foxypreviwer için Cesar 'a bir kez daha teşekkür ediyorum...

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

4

Merhaba Uğur

Özcınar Beyin sorusu: "Yazıcıda kağıt sıkışdı. Bunu nasıl anlıyabilirim?"
Önerdiğin FoxyPreviewer programın "presentiment" özelliği varsa, o zaman tabii olur.  smile

Bir projenin bitmesi için 3 seçenek vardır: hızlı, ucuz, iyi. Bu seçeneklerden iki tanesini seçiniz.

5

Kağıt sıkışmak vs gibi fiziksel problemlerde zaten kullanıcının problemden haberi oluyor. Ancak yollanan rapor zaman zaman  yolda tongue kayboluyor. yazıcı kuyruğunda da gözükmüyor. İşte problem o zaman doğuyor.  Belki yazıcı jobsuccess() (amma attım) gibi bir bayrağı değiştirebilir gibi düşünmüştüm.  foxypreviewer'i ilk fırsatta deneyeceğim.

teşekkür ederim.

6

ugurlu2001 yazdı:

Eğer raporlarını foxypreviewer ile hazırlıyorsan; bu mümkün.

Ben Foxypreviewer ı kullanıyorum ve gerçekten harika bir araç.  Türkçe desteği var ve ücretsiz.  Ayrıca hazırladığın raporları EXCEL, PDF, HTML, TXT formatlarında da alabiliyorsun.

Foxypreviewer ı kullanmayı düşünürsen çok önemli bir konu var; ReportBuilder.app, ReportOutput.app, ReportPreview.app ve System.app dosyalarını programının olduğu klasörde kullanman gerekiyor vede bu dosyaların EN SON SÜRÜMLERİNİ kullanmalısın.

Foxypreviwer için Cesar 'a bir kez daha teşekkür ediyorum...

küçük bir bilgi v 2.88 den itibaren ReportBuilder.app, ReportOutput.app, ReportPreview.app ve System.app dosyalari FoxyPreviewer.app icinde gömülü olarak geliyor geriye sadece

Visual Fox Pro
DO FOXYPREVIEWER.APP 

REPORT FORM YourReport PREVIEW

demek yeterli

extra property gondermek isterseniz

Visual Fox Pro
_Screen.oFoxyPreviewer.oSettingsDlg.lShowLanguage = .F. && hides the language combo

_Screen.oFoxyPreviewer.oSettingsDlg.lShowPDF = .F. && hides the PDF page

seklinde gonderebilirsiniz

Visual Fox Pro
DO FoxyPreviewer WITH "Release"

ilede hafizadan atabilirsiniz gerektiginde yine kullanimi yukaridaki gibi..

7

O yazıcı PC'yemi bağlı? Yoksa ağyamı?
Bahsettiğin sorunları ben geçmişde PC'ye bağlı yazıcılarla yaşıyordum.
Network yazıcılara geçtikden sonra, bu tür sorunlar ortadan kalktı.

8 Son düzenleyen, Gökçe Özçınar (15.02.2012 12:56:58)

Maalesef PC'ye bağlı.  Sistemde 6 yazıcı olduğundan hepsini ağ yazıcısı yapmak neredeyse tüm yazıcıların değişmesi demek. bunu müşteriye teklif etmekte ölüm demek. roll

9

bende foxypreviewer forumda da tartıştığımız şekilde çok olumsuz tecrübeler yarattı, paylaşmak istedim.
http://www.fox4um.com/topic/1966/foxypr … ik-turkce/

VFP9 SP2

10 Son düzenleyen, ugurlu2001 (15.02.2012 13:34:16)

Gökçe Abi; Normal yazıcıyı ağda Network yazıcısı olarak tanıtabilirsin. Bunun için "Print Server" diye bir aparat var. Marka ve kaliteye göre fiyat değişiyor ama çokda yüksek fiyatlarda değiil.

Ali abi;

Senin sorununun temel kağnağını ben sonradan öğrendim. Söylediğim o dosyaların versiyon uyumsuzluklarından kaynaklı.

O APP dosyalarını güncellediğin zaman hiç bir sorun olmuyor.

Birde ben Soykanın söylediği detayı bilmiyordum. Oda ayrı bir avantaj tabi smile

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer

11

Ben sorunsuz kullaniyorum

12

soykanozcelik yazdı:

soykan ben denedim.. bazi raporlari xls formatinda gonderdiginde excel hata veriyor. dosya bozuk anlamina gelen bir hata ..
bu hata verdigi rapor icinde tablo cizgileri olan bir rapor.. ayrica ilk defa kullanildiginda dilin turkce olmasi icin parametre var mi? kullanci turkce gorsun menüleri

13

aydinufuk yazdı:
soykanozcelik yazdı:

soykan ben denedim.. bazi raporlari xls formatinda gonderdiginde excel hata veriyor. dosya bozuk anlamina gelen bir hata ..
bu hata verdigi rapor icinde tablo cizgileri olan bir rapor.. ayrica ilk defa kullanildiginda dilin turkce olmasi icin parametre var mi? kullanci turkce gorsun
menüleri

foxypreviewer_settings.dbf te tutuluyor ayarlar ilk calistirildiginda default ayarlarla app tarafindan olusturuluyor , bunun onune gecmek icin development zamani olusan dbf i .app ile ilgili yere kopyalarsan kullanici direkt o ayarlari gorur.

ben excel raporlarinda hataya rastlamadim ( belki bana denk gelmedi ) ama son versiyonlarda ufak tefek bir cok hatada giderildi.

14

soykanozcelik yazdı:
aydinufuk yazdı:
soykanozcelik yazdı:

bu hata verdigi rapor icinde tablo cizgileri olan bir rapor.. ayrica ilk defa kullanildiginda dilin turkce olmasi icin parametre var mi? kullanci turkce gorsun
menüleri

foxypreviewer_settings.dbf te tutuluyor ayarlar ilk calistirildiginda default ayarlarla app tarafindan olusturuluyor , bunun onune gecmek icin development zamani olusan dbf i .app ile ilgili yere kopyalarsan kullanici direkt o ayarlari gorur.

ben excel raporlarinda hataya rastlamadim ( belki bana denk gelmedi ) ama son versiyonlarda ufak tefek bir cok hatada giderildi.

guzel bir calisma .. emek verenlerin eline saglık..

15

mail ile gonderim yaparken gelecek email adres listesi vs kısmında ve turkcelestirme kisminda nacizane benimde emegim var

16

aydinufuk yazdı:
soykanozcelik yazdı:

bu hata verdigi rapor icinde tablo cizgileri olan bir rapor.. ayrica ilk defa kullanildiginda dilin turkce olmasi icin parametre var mi? kullanci turkce gorsun menüleri

Aydın Abi; Foxypreviewer aslında gerçek XLS dosyası oluşturmuyor; Yaptığı datayı XML le almak ve XML dayasını EXCEL ile açmak. Bende resim işleme ile ilgili farklı bir sorun yapamıştım. Not olarak aklında bulunsun!.

Uğur

17 Son düzenleyen, Mehmet K (15.02.2012 22:34:38)

Print-Server'lerin fiyatları 45 ve 80 USD arasında geziniyor.
Ben Ladox marke ile iyi sonuç aldımışdım.
Senin yerinde olsam, en çok sorun yaratan printer'i öyle bir cihaz ile network'e bağlardım. O rahatlığı yaşadıkdan sonra, zaten - seni dövseler bile - birdaha PC üzerinden bir yazıcıyı paylaşıma açmasın smile