1

Konu: Lianja Pricing

Platforms bagımsız (Linux,Mac,Windows) IDE ye sahip , kod degisikligi yapmaya gerek kalmadan desktop+web+mobile calisan ve fox scriptleri calistiran bir app ve fiyatlandirmasi kesinlesmis ilgilenenlere...

https://www.lianja.com/resources/pricing

2

Re: Lianja Pricing

Soykan hocam merhaba.

Yanlış anlamadıysan fox da yaptığımız exe yada app yi her neyse bir değişiklik yapmadan mac de çalıştırabilir miyiz?
Eğer öyleyse buna gerçekten ihtiyacımız var. Sistemin nasıl çalıştığını biliyor musun?

Teşekkürler.

3

espor yazdı:

Yanlış anlamadıysan fox da yaptığımız exe yada app yi her neyse bir değişiklik yapmadan mac de çalıştırabilir miyiz?

oyle degil bununda VFP gibi bir IDE si var bu IDE nin Windows-Linux-Mac versiyonlari var yani hangi OS kullaniyorsan onda gelistirme yapabilirsin

avantaji Fox kodlarinin cogunu taniyor olmasi bunun yaninda web kodlarinida kullanabilmesi ve ortaya cikan exenin hem desktop ta kullanilabiliyor olmasi ayni zamanda urettigi web dosyalari ilede web+mobile ortamda da calisabilmesi... yani bi defa kodluyorsun tum ortamlar icin hazir olmus oluyor.

bu mantiga yakin MS Lightswitch var tabi bunun icin C# yada VB bilmek gerekiyor Lightswitch Silverlight destekli toparlarsak C# biliyorsa SL LS dolayisi ile WP uygulamari yapabilmek mumkun

son olarak FoxInCluod u incele adaptasyon analyzer i var ve bu analyzer mevcut projeni test ediyor onerilerini soyluyor istedigin takdirdede eski kod satirlarini remarklayip onderdigini yaziyor ve yeni derlediginde web te de calisan desktop tada calisan bir uygulaman oluyor

http://foxincloud.com/index.php
http://foxincloud.com/demos.php

foxIncloud bana Lianja dan yakin geldi cunku herseye sifirdan baslamiyorsun...

4

foxincloud u çok basit bir projemle denedim patladı. çok basit bir deneme projesi oluşturdum. bu sefer de projenin içine bir .prg koymuş ve onu bulamıyor. foxincloud un çok ekmek yemesi lazım.
ben artık bu tür ürünlerden ümidi kestim. web için de asp.net e bakıyorum bugünlerde biraz. o kadar da zor bişey değil gibi... bakıyorum dediğim daha kitabın 15. sayfasındayım... tongue

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

5

ayrıca lianja çok pahalı bir ürün.

www.metinemre.com

6

metin yazdı:

foxincloud u çok basit bir projemle denedim patladı. çok basit bir deneme projesi oluşturdum. bu sefer de projenin içine bir .prg koymuş ve onu bulamıyor. foxincloud un çok ekmek yemesi lazım.
ben artık bu tür ürünlerden ümidi kestim. web için de asp.net e bakıyorum bugünlerde biraz. o kadar da zor bişey değil gibi... bakıyorum dediğim daha kitabın 15. sayfasındayım... tongue

benimde vardigim nokta -> asp.net , olabildigince SL ve LS
bu tur urunler ve calismalar kotu degil ama evet daha asmalari gereken bir yigin durum var ama asp.net artik belli bir noktada ve birde telerik,vs tool lar birlikte kullandiginda muthis uygulamalar cikiyor ortaya (bende yolun basindayim smile )

7

şimdi bir tartışmaya sebep olmak istemem ama bence SL ile vakit kaybetme... smile

www.metinemre.com

8

oncelik asp.net ve LS,WP de SL sira gelirse ( o kadar hizli ilerleyebilecegim zaten bilmiyorum sad  )

9

Açık akademi'nin açılmış bütün eğitimlerine üşenmeden katıldım. Gördüm ki olayı biraz büyütmüşüm.  Kafamda bir çok şey oturdu diyebilirim. Aslında gözümü korkutan şeyin bir sürü laf salatası kısaltmalar olduğun gördüm.  Benim yolum belli asp.net  c#  .

SL , LS gibi teknolojiler hepsi bu altyapının türevleri.  Bu programlarma araçlarının ne işe yaradığını bildikten sonra yapılacak şey bunları bir araya getirerek yararlı ve yaratıcı yazılımlar üretmek. Bu da deneyime kalmış.

10

aydinufuk yazdı:

Açık akademi'nin açılmış bütün eğitimlerine üşenmeden katıldım. Gördüm ki olayı biraz büyütmüşüm.  Kafamda bir çok şey oturdu diyebilirim. Aslında gözümü korkutan şeyin bir sürü laf salatası kısaltmalar olduğun gördüm.  Benim yolum belli asp.net  c#  .

SL , LS gibi teknolojiler hepsi bu altyapının türevleri.  Bu programlarma araçlarının ne işe yaradığını bildikten sonra yapılacak şey bunları bir araya getirerek yararlı ve yaratıcı yazılımlar üretmek. Bu da deneyime kalmış.

Evet dogru tespit:)

11

Arkadaşlar selam,
Bende ASP.Net ve VB.Net öneriyorum. Eğer C programlama geleneğinden değilseniz bana göre, kesinlikle VB.Net VFP den geçmek çok daha kolay. Bir de eğer ASP.Net le veritabanı uygulaması yapacaksanız, şiddetle Linq öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

12

Bende şiddetle tüm MS ürünlerinden uzak durmanızı öneriyorum ( ŞAKA ) smile

Arkadaşlar; yeni bir MS teknolojisine yıllarınızı verip öğrendikten sonra bir gün yeniden "destek bitti" sözünü duymaya sabrınız var m mı?

Ben uzun zamandır C# ve .Net e bel bağlamıştım. Hatta kıyısından köşesinden öğrenmeye bile başlamıştım. Sonunda VFP ile gittiği yere kadar devam dedim. Yolun bittiği yerde ise kesinlike bir MS teknolojisine güvenmeyi istemiyorum. ( En azından şimdilik hissiyatım bu. )

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

13

Aligocmen yazdı:

Arkadaşlar selam,
Bende ASP.Net ve VB.Net öneriyorum. Eğer C programlama geleneğinden değilseniz bana göre, kesinlikle VB.Net VFP den geçmek çok daha kolay. Bir de eğer ASP.Net le veritabanı uygulaması yapacaksanız, şiddetle Linq öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

vb.net in kullanıcı sayısı azalıyor ve c# ın artıyor. bu benim fikrim filan değil. ünlü bir asp.net kitabının yazarının tesbiti. eğer net'e geçeceksem bu c# ile olmalı.

www.metinemre.com

14

Microsoft nasıl Fox u  yıllar sonra bıraktı. Bunun gibi bir gün bütün ürünlerin fişini çekebilir.
Buna c# da vb de dahil.  Bunların içinde kısa zamanda en mümkün görünen silverlight.
Silverlight öğrenmek için zaman harcamak tehlikeli ; zira html5 çıktıktan sonra bu alanda dengeler
çok değişecek.  Bence Microsoft'un silverlight ı bundan sonra aynı mantıkla geliştirme ihtimali düşük.
Genelde bu işlere büyük yatırım yapan şirketler direk c++ ile yazıyorlar. Ama o da çok maliyetli bir iş.

15

Benim için Python parlayan bir yıldız.  smile

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer

16

ugurlu2001 yazdı:

Benim için Python parlayan bir yıldız.  smile

aynı fikirdeyim tüm dertlere derman smile

17

Eskiden bash ve perl kullanırken, artık linux ortamında python'u yoğun kullanmaya başladım. Gerçekden çok güzel ve keyifli bir lisan.
GUI olarak TkInter var, ama bulaşmadım; çünkü büyük projeler için uygun olmadığını söylüyorlar (almancada bir söz var: duyduklarını anlatarak insan yalancı olurmuş)

Diğer GUI'lere biraz göz attım ... VFP ortamına alışmış olan bir insan epey yutkunuyor.
Bu alanda henüz başarı ifadesini hak edecek bir adım attım sayılmaz.

Bir projenin bitmesi için 3 seçenek vardır: hızlı, ucuz, iyi. Bu seçeneklerden iki tanesini seçiniz.

18

python mu ? kanıma girdiniz şimdi..

19

Python'u çabuk öğrenirsin. Ama dediğim gibi: GUI konusu "biraz" karmaşık. Birçok kütüphaneler var: http://wiki.python.org/moin/GuiProgramming

Birde istersen Lazarus'a ve RealBasic'e bir göz at.
RealBasic'i Çetin Bey geçmişde önermişdi; çok derinden inceledim. Gerçekden çok güzel yapmışlar.  Yazdığın program hem Windows, hem Linux hemde Mac'de çalışıyor. Ama pahalı. Birde Debugger'ı çok iyi değil.

Lazarus Pascal tabanlı bir lisan. Delphi gibi. Onunlada hem Linux, hem Windows hemde Mac için program geliştirebiliyorsun. Ücretsiz.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lazarus_%28software%29

Bir projenin bitmesi için 3 seçenek vardır: hızlı, ucuz, iyi. Bu seçeneklerden iki tanesini seçiniz.

20 Son düzenleyen, aydinufuk (29.01.2012 18:36:09)

bana windows ortami yeter.. aradigim üç temel şey var..
1.yazdığım kod hem pc de hem web de calisir olsun..artık web ayağı olmadan olmuyor..
2. oyun yazabilecek bir alt yapı (oyun yazmak için değil tabi)
3. veritabanı

asp.net de bunları gördüm .. sl ve ls o yüzden ilginç geldi..
pythona da biraz örnek inceledim grafik kabiliyeti iyiii ... ama hızı nasıl bilmiyorum...

21 Son düzenleyen, ugurlu2001 (29.01.2012 19:34:01)

Aydın abi  piton la beraber daboframework u de incelemelisin. Fox turevi bir implemenasyon. Python icin

Uğur

22

ugurlu2001 yazdı:

Aydın abi  piton la beraber daboframework u de incelemelisin. Fox turevi bir implemenasyon. Python icin

evet ama "WEB" istiyorum diyor. Dabo'nun sayfasında daha ilk paragrafta dabo'nun web değil, desktop'u hedeflediğini söylüyor. fox türevi demek pek doğru değil. sadece VFP'de alıştığımız bazı şeylerin benzerlerini yapmaya çalışmışlar. cursoradapter gibi. ya da benim anladığım bu.

www.metinemre.com

23

Dabo; hatırlatma amaçlı bir bilgilendirmeydi. Beni çok etkiledi. Ama Dabo nun tek ve kabul edilemez bir kusuru var. Python 3.0 la uyumlu olmaması. Çünkü Python 3.0 la dilin yapısı önemli sayılabilecek bir biçimde değişti. Geriye yönelik uyumsuzlukla ilgili Python kullanıcıları arasında bile fikir ayrılıkları ve "kabul edilemez" görüşleri var. Ama sonuç olarak yapılan buydu.

Python için "Web Framework" formatında zaten bilinen bir çok alternatif var. :

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison … frameworks

Benim Dabo yu vurgulamaktaki kastım "Özgür, açık kaynak" olmasıydı. Ve detaya inmeden baktığımda ise VFP yi ait bir çok şeyi "bir şekilde" Python a implemente etmişler. Browse ve Grid implemetasyonu bile başlı başına bir tartışma konusu bence.

Uğur

24

aydinufuk yazdı:

aradigim üç temel şey var..
1.yazdığım kod hem pc de hem web de calisir olsun..artık web ayağı olmadan olmuyor..
3. veritabanı

Çiftci olsaydın herhalde hayalindeki hayvan için şunları isterdin:
- Yumarta versin
- Yün versin
- Süt versin
- Et versin
ve tabii
- biyogaz üretimi için bol sıçsın

wink

25

Mehmet K yazdı:
aydinufuk yazdı:

aradigim üç temel şey var..
3. veritabanı

Çiftci olsaydın herhalde hayalindeki hayvan için şunları isterdin:
- Yumarta versin
- Yün versin
- Süt versin
- Et versin
ve tabii
- biyogaz üretimi için bol sıçsın

wink

smile ama artık böyle araçlar çıkmaya başladı.. örnek silverlight