1

Konu: FoxPro2Silverlight

http://www.vfptosl.dataodyssey.com
Endrey Evsikov

2

Re: FoxPro2Silverlight

Emege saygisizlik etmek istemem, ogretici olarak da guzel gorunuyor ama 2010 yili icin biraz gecmiste kalmis. SL3 ile yapildigindan oyle olabilir diye dusunuyorum, o zamanlar RIA services ve Linq cok daha yeniydi. SL4/5'te dogrudan business application template var.  Bir domainservice ekleyip clientda kullanmak daha basit. Isin zor yani hayal gucunu kullanip guzel bir onyuz yapabilmekte (benim asla yapamadigim birsey:)

3

Ben bu mevzulardan hala hiç anlamıyorum ama;
Ken Levy, Silverlight artık MS için stratejik bir ürün değil, gelecekte sadece bir plug-in olarak kalacak diyor. WPF'ye yönelin ama SL ile uğraşmayın diyor. Windows 8 ile SL'yi bir kenara attı bile diyor.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

4

Ya Ahmet, kusura bakma ama bu soruları eski kullanıcılara da sorması çok saçma. Bana da sordu ve şaşırdım doğrusu. İlk seferinde de kabul etmedi. van değil Van mı istiyor ne?

www.metinemre.com

5

Bu mevzulardan hic anlamadigin belli dedigin gibi.

6

cetinbasoz yazdı:

Bu mevzulardan hic anlamadigin belli dedigin gibi.

bu konuda bir fikir beyan etmedim, bilgisine hürmet ettiğim birinin fikrini yazdım tamamen. yorumda da bulunmadım.

anlamadığımı zaten söyledim, bunu tasdiklemenin anlamı yok. beyanımdan değil de içerikten belli diyorsan içerik de bana ait değil.

daha önce de söylediğim gibi benimle gereksiz diyaloglara girmezsen sevinirim. Bana bundan sonra ne şekilde sataşırsan sataş cevap vermeyeceğim.

www.metinemre.com

7

Fikir beyan etmek daha nasil oluyor anlamadim. Baskasinin fikrini yazarken ona link de ver bari. Ken Levy bu laflari edecek kadar cahil olamaz, adamin adini kullaniyorsun ve link vermeden zan altinda birakiyorsun. Ama yeterki kimse senin yazdiklarina laf etmesin.

8 Son düzenleyen, metin (02.01.2012 18:26:26)

yalancı da olduk. cevap vermiycem diyorum ama ne diyeyim, insanı mecbur bırakıyorsun. 10 dakikamı senin anlamsız ithamın yüzünden harcadım:

bu webden bulduğum bir sayfa:
http://www.servoy.com/generic.jsp?taxonomy_id=1200
...Silverlight is no longer strategic for Microsoft. And Microsoft itself will move away from it, with Silverlight  usage  decreasing rapidly for both public websites as well as line of business applications (where it had minimal adoption in the last few years anyway). Silverlight is now in the same boat Visual FoxPro was in it's last version, it's there if you want it but it's not something Microsoft considers strategic.
...
LightSwitch generates Silverlight screens, with Silverlight being no longer strategic for Microsoft and is not part of the Windows 8 developer platform roadmap.
...
LightSwitch (Silverlight based and will not run in the IE 10 Metro mode of Windows 8 since Microsoft is moving away from browser plug-ins, just like Google.
...
UT'de sorduğum bir soru üzerine de ilk mesajda yazdıklarımı söylemişti. 2011 kasım ayını bekle demişti. malesef premium üyeliğim olmadığı için bulamıyorum. premium üyeliğin varsa arar bulursun. Ama zaten yukarıdaki paragraf ta bunu doğruluyor.
Ken Levy'nin cahil olmadığı konusunda seninle hemfikirim. Belki de problem senin MS fanatikliğin veya kendine aşırı güvenindir.

Bak, aramızda hoş olmayan birşeyler geçti. neyse ne, artık önemi yok. ben yine de hiçbir zaman seni yalancılıkla suçlamam. yaşını başını almış insanlarız. hoş olmuyor. bu kadar yeter.

www.metinemre.com

9

UT'de kişilerin mesajları listeden bulunuyormuş. Benim açtığım bir başlıkmış ama cevabı bana vermemiş:

I expect Silverlight will be removed completely as a strategic technology and simply remain as a browser plug-in for those who happen to want to use it, with the scenarios for it decreasing rapidly (but this is a whole other topic).

isteyen Ken Levy'nin mesajlarına girip bulur. Will Microsoft buy Nokia konusunda.

www.metinemre.com

10 Son düzenleyen, metin (02.01.2012 18:36:13)

bu da diğer cümlesi. bana verdiği cevapta:

I think you'd be better off learning WPF rather than Silverlight. And I think it's best to wait to hear what Microsoft announces at the Build conference in September to get a good idea of their technology/platform stack roadmap.

Merak edenler için söyleyeyim. Silverlight için daha söylediği çok fazla kötüleyici şey var. Burda sadece itham olunduğum kısımları yazdım. Mesela printing olayı imkansız gibi birşey, berbat diyor.

www.metinemre.com

11

printing olayi imkansiz ... tamam anlasildi cok biliyormus SL'i:)
Basitce ben soyleyeyim sana, windows 8 winRT XAML tabanli. Ayni WPF ve SL'in oldugu gibi. Bire bir calisacaklari anlamina gelmiyor ama endise ediliyorsa, SL/WPF gelistiricileri en az endise duyanlardan yine de. SL oluyor diye tonlarca name var. Aksine avantajli oldugu konusunda da. Olayin diger tarafindan da bakmak istersen yuzlerce linkten birisi:

http://www.softinsight.com/bnoyes/2011/ … Metro.aspx

12

daron yondemin 2010 kasim yazisi...

Silverlight tekrar ölmüş duydunuz mu?
04/11/2010

http://daron.yondem.com/tr/post/c9e3f82 … ed444c0388

13

2010. bu yazı böyle hızlı değişen bir sektör için çok eski. herkes başka birşey diyor. biri sl kötü diyor biri iyi diyor. söyleyenlerin ikisi de bilgili insanlar. biri ruby on rails diyor diğeri jscript diyor diğeri c# diyor... kafam karıştı. hiçbirinin doğruluğunu ölçecek kapasitem de yok.
neyse bu aralar AXAPTA X++ ile yazıyorum. eğer burda işleri tutturursam hiçbirine bulaşmam...

www.metinemre.com

14

Bu yeteri kadar yeni (bugun): - Oldu canli filan demiyor detaylariyla anlatan bir serinin ilk yazisi.

http://www.silverlightshow.net/news/New … -XAML.aspx

Icinden ufak bir alinti:

Since you’re probably a XAML developer like I am, we are going to see things from a XAML point-of-view. In some of the upcoming articles, I’m going to describe you how you can leverage what you already know in XAML when Windows 8 will be ready. I’m also going to spend time looking at how you can convert existing Silverlight applications to Windows 8 Metro apps, so that they follow the rules of the OS.

15

http://www.silverlightshow.net/items/Wi … tform.aspx

burdaki grafikten anladığıma göre SL ile metrostil app. yazılamayacak?
http://www.silverlightshow.net/Storage/Users/gillcleeren/clip_image002_871dba3b-3de8-4500-bb81-70dc72a3027a.png

www.metinemre.com

16

Bence tamamini oku. Desktop acisindan degisiklik yok. Metro icin C# XAML var. SL da XAML. Yenisini yazarken adi varsin SL olmasin. Temelde XAML developerlar daha rahat olacak gorunen o ki.