1

Konu: Vfp + dll -> tek bir exe

Herkese merhaba

Vfp'da beni en çok rahatsız eden konulardan birisi: Delphi'de gibi tek bir exe yaratmaması.
Büyük programlarda zaten bir setup yaratıldığı için, bu rahatsızlık sınırlı boyutlarda oluyor. Ama geçenlerde arkadaşıma küçük bir program yazdım ve toplam 5 dosya teslim etmek zorunda kaldım. Sinir bozucu.

Molebox gibi programlar var; ama hepsinin fiyatları tuzlu.
Tesadüfen ücretsiz bir program buldum: http://www.cameyo.com
Video görüntü ilede anlatıyor.
Kısaca ben anlatayım:
Cameyo programını çalıştırıyorsunuz (herhangi birşey kurmuyor).
"Capture installation" seçiyorsunuz.
Bilgisayarı kısaca bir gözden geçirdikdan sonra "hazırım" diyor.
Şimdi siz setup programınızı çalıştırıp programınızı kuruyorsunuz. Kurulum bittikden sonra bunu Cameyo'ya bildiriyorsunuz.
Ve o size tek bir exe yaratıyor.  Küçük programlar için bence sonderece uygun bir çözüm. Büyük setup'larda ve özellikle dll'ler programın bulunduğu klasörün içinde değilse, sapıtıyor.

Bir projenin bitmesi için 3 seçenek vardır: hızlı, ucuz, iyi. Bu seçeneklerden iki tanesini seçiniz.

2

Re: Vfp + dll -> tek bir exe

molebox pahalı değil, bireysel geliştiricler için 150$, şirketler için de 400$. ben memnunum. tek sıkıntım bazı antivirüsler yanlış alarm veriyor. sadece sıkıştırma değil, exe koruma da yapıyor. regsvr ile kayıt gerektiren dll ler ve activex lerle bile çalışıyor. ama bunu da bir denemekten zarar gelmez...

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

3

Büyük projelerde setup'ın içinde 100'den fazla dosya oluyor. Büyük proje olduğu için, bunden fazla rahatsız olmiyorum. Ama kıytırık, birkaç satırdan oluşan programlar için tek bir exe isterdim.  Bunun içinde ama 150 USD vermekde batıyor. Hem arkadaşlara beleş program yazacam, hemde 150 USD ödiyecem .... smile
Bu nedenle yukardaki çözüm bana çok uygun geldi.

Bir projenin bitmesi için 3 seçenek vardır: hızlı, ucuz, iyi. Bu seçeneklerden iki tanesini seçiniz.

4

yanlış mı anladım bilmiyorum ama eğer kastettiğin proje başınaysa, molebox u bir kere alıyorsun, tüm projelerinde kullanabiliyorsun.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

5

Metin, o konuda bir yanlış anlama yok.