1

Konu: Microsoft Sertifikaları için önerilerinize ihtiyacım var

Merhaba sürekli takip ediyorum formu fakat uzun süredir hiç bir şey sormamıştım.
Şuan enerji bakanlığında görev yapıyorum. Burada yapılan bir ihale ile yeni bir proje başlatılmış ve ihaledeki bir şartname gereği yazılım firması sertifikalı eğitime gönderecek ve adımda verilmiş. Sorunum şu hiç sertifika alma düşüncem olmamıştı ve bize bırakılmış nedir hangilerini almam gerekir veya nasıl başlanır sizden öneri bekliyorum.

eğitim verecek firmanın web sayfasındaki sertifika eğitimleri
http://www.infopark.com.tr/egitim-kursl … i=00000002
sayfada mevcut.

Bana verilmesi için adımın verildiği eğitimlerde
* Visual Studio 2010
* Sql Server 2008 veya Denali ve SQL Server Programlama
* Shair Point Aplication Server ve Shair Point BI

bilgilerinize ihtiyacım var ve hangi sertifikadan başlamam benim için yazılımcılıkta doğru bilgileri alamam yardımcı olur.

Şimdiden teşekkürler düşünceleriniz için

2

Re: Microsoft Sertifikaları için önerilerinize ihtiyacım var

Merhaba,
Microsoft sertifikaları faso fisodan başka birşey değil. Ben SAP sertifikası aldım. Çok zor alınıyor ve ağır bir sınavı var. Uzun uzun ingilizce sorular var.
Ama Microsoft sınavlarında sorular kısa ve basit. Sorular internette geziniyor. 150 soru oluyor. Bunlardan 75'ini seçip soruyorlar. Ben sınavı 20 dk da bitirdim. O kadar kolaydı.
SAP sertifikalarında bir sınava giriyorsun ve sertifikanı alıyorsun. Microsoft'ta ise bir sınava girince sertifika alıyorsun ama uyduruk bir sertifika oluyor o. MCP olabilmen için 3-4 sınava girmen gerekiyor.
Sınavların sana vereceği birşey yok. Tek vereceği kartvizitine yazabileceğin bir ünvan.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

3

Aslında benim sertifikayla işim yok doğru dürüst bir eğitim verip vermeyecekleri böyle bir fırsat geçmişken eğitimlerden faydalanmak bilmediğim şeyleri öğrenmek istiyorum yoksa sertifikayı hayatımda hiç düşünmedim ve durup duruken bir fırsatmış gibi önüme geldi sad

4 Son düzenleyen, metin (05.10.2011 15:27:34)

Eğitim faydalı olabilir. Doğru düzgün eğitim verip vermeyeceklerini söylemek çok zor. Aynı eğitim yerinde bile hocadan hocaya değişebiliyor. Ama şahsen bedavaya bir eğitim fırsatı çıksa kaçırmazdım... wink
SQL programlama ve C# kursu iyi olabilir.

www.metinemre.com

5

O faso fisolardan birini bana transfer edebilirsen ben gideyim egitime.

6

Microsoft o sınavları ticari olarak yapıyor. Sınav soruları zaten belli bildiğim kadarı ile.
Onun için piyasada bir geçerliliği yok..
http://www.pass-guaranteed.com/MCP-training.htm
http://www.testking.eu/certification/MCP.htm 
siteleri sana soruları veriyorlar galiba havuzda sorular var. Tüm o soruları ezberlersen geçiyorsun.

Ama kursa gidip öğrenmek mantıklı..

7

cetinbasoz yazdı:

O faso fisolardan birini bana transfer edebilirsen ben gideyim egitime.

Birincisi  beni bundan sonra muhatap almayacağını söylemiştin, tartışma çıkmaması için öyle devam edelim istersen. Zira geçmişte çok kırıcı sözler söyledin.
İkincisi de ben sınavlarının suyu çıktığından dolayı sertifika için faso fiso dedim, yukarda dikkat edersen kursuna gitmesini tavsiye ettiğimi, bedava bulursam kaçırmayacağımı söyledim. Microsoft sertifikalarının faso fiso olduğunu bilmeyen yok. Tek kelime ingilizce bilmeden MCP olan kişi tanıyorum ben. Soruları ezberlemiş, almış sertifikayı. Hatta bunun için bir argo deyim bile geliştirmişler, şimdi aklımda değil.
Dediğim gibi SAP sertifikalarını ciddiye alırım ama Microsoft sertifikalarını ciddiye almam. Benimkine fesatlık durumu filan denemez, çünkü bende ikisi de var.

www.metinemre.com