1

Konu: əƏ harfleri

əƏ harflerinin ascii kodlari nedir. klavyemi azericeye cevirdim ama hala vfp de soru isareti yapiyor. uluslarasinda unicode olmayan programlar icin... kismini da azerice yaptim birisi bunu soylemeden soyleyeyim. neyse meselem sadece bu karakterlerin ascii kodunu ogrenmek.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

2

Re: əƏ harfleri

Metin; ?? işareti görmenin sebebi, o iki karakterin RUS alfabesinden olması. Ruçca Codepage 1251, Turkish Codepage 1254. O iki değerin ASCII kodunu bilgisayarının "DİL" ayarlarını Rusçaya çevirdikten sonra alabilirsin.  Klavye ayarlarını değiştirmen sorununu değiştirmeyecektir.

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

3

bu karakter rusca degil azerice ve dedigin ayarlari yapmayi cok iyi biliyorum. cunku benim rusca calisan programim var ve o ayarlari yapmayi o zamanlar ogrenmistim. eger ruscada olsaydi zaten karakter eslem programindan coktan bulmustum. neden ? bastigini anlayamadim. cunku ruscada butun harfleri basmayi basarmistim vfp de.

ayrica sadece dil ayarlarini cevirerek olmaz. gelismis sekmesine girip unicode olmayan programlarin dili kismini da degistirmen gerekir. cunku vfp unicode degil.

www.metinemre.com

4

karakter bu: http://en.wikipedia.org/wiki/Schwa

www.metinemre.com

5

belki buradan bir sonuca ulaşabilirsin.
http://en.wikipedia.org/wiki/%C6%8F

Bilmediğin Neyse Yanıldığındır.

6

azerbeycandaki arkadaşlarla görüştüm. orda da vfp hiçbirşekilde bu harfi yazmıyor. azeri windowsta dahi. yani yapacak bişey yok. delphi takır takır yazıyor. şu vfp yi bitirmeden unicode desteğini de yapsalardı öyle bitirselerdi ya.

www.metinemre.com

7

benim  azerbeycan da  müşterilerim var.
ters e diyorlar galiba o harfe bende çok uğraştım başaramadım.
sonra öyle kullanırız dediler bende o harfin peşini bıraktım. 
yanlış hatırlamıyorsam çok kullanılan harf değil demişlerdi

8

Harfin asıl ismi "Schwa". Sadece bizim akıllı azerilerin kullandığı bir harf. Aynı bizimkiler gibi ascii tablolarını rezil etmeyi başarmışlar.

www.metinemre.com

9

Metin Ascii tablosu ne yahu , Bilseydik alfebeyi ona uydururduk. tongue

10

American Standard Code for Information Interchange - basit aciklamasi asc() ve chr(). Vakti zamaninda 256 karakterlik yaratilmis bir tablo. Her karakterin sayisal bir kodu var.

Visual Fox Pro
? Asc('A'), asc('a'), asc('0') && gibi

Basilamayan kontrol karakterleri de bu seride (ilk 32 karakter, ornegin 13, Ctrl+M ya da [ENTER]).

11

Visual Fox Pro
clear

FOR xi=1 TO 255
  IF xi%10=0
  ?
  endif
  ??STR(Xi)+": "+CHR(xi)+"   "
ENDF
VFP9 SP2

12

konuka yazdı:
Visual Fox Pro
clear

FOR xi=1 TO 255
  IF xi%10=0
  ?
  endif
  ??STR(Xi)+": "+CHR(xi)+"   "
ENDF

bu yaptığın foxpro dos'ta bile yemez. foxpro dos'ya @say komutunu kullanman lazım. windows'ta hiç denemedim. kontrol karakterlerinin (ilk 31 karakter) bir ekranda görünen hali bir de yaptığı iş var. ? ile işini yapıyor. @say ile de onu simgeleyen karakter ekrana çıkıyor.

www.metinemre.com

13

buraya bir azeri arkadaş bu harfi basmak için kullanabileceğimiz fontu ve seçmemiz gereken klavyeyi yazmıştı. Şimdi tam kullanmamız gerekiyor ancak o mesaj silinmiş. Arkadaş eğer formu hala takip ediyorsa buraya  o mesajı tekrar yazabilir mi?

www.metinemre.com

14

Ben genelde forum daki önemli başlıkları kaydederim ama bu başlığı atlamışım.

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

15

arada ahmet'le soykan da kaydetse fena olmazmış... smile

www.metinemre.com

16

taş yerini buldu roll smile

17

metin yazdı:

buraya bir azeri arkadaş bu harfi basmak için kullanabileceğimiz fontu ve seçmemiz gereken klavyeyi yazmıştı. Şimdi tam kullanmamız gerekiyor ancak o mesaj silinmiş. Arkadaş eğer formu hala takip ediyorsa buraya  o mesajı tekrar yazabilir mi?

Merhaba Arkadaşlar.
Əə harifi ila ilgili fontlar.
AzL Arial
AzL Times

ve başkaları.

Яя->Əə

18

SALAM yazdı:
metin yazdı:

Merhaba Arkadaşlar.
AzL Arial
AzL Times

ve başkaları.

Яя->Əə

Teşekkürler, ancak şöyle bir problem var:
Ə harfi unicode bir harf. standart ascii tablosunda yeralmıyor. VFP de unicode desteği yok. buraya daha önce mesaj yazan bir arkadaş 256lık ascii tablosuna ə harfinin eklendiği bir font vermişti. bize o lazım.

www.metinemre.com

19

metin yazdı:
SALAM yazdı:
metin yazdı:

Merhaba Arkadaşlar.
AzL Arial
AzL Times

ve başkaları.

Яя->Əə

Teşekkürler, ancak şöyle bir problem var:
Ə harfi unicode bir harf. standart ascii tablosunda yeralmıyor. VFP de unicode desteği yok. buraya daha önce mesaj yazan bir arkadaş 256lık ascii tablosuna ə harfinin eklendiği bir font vermişti. bize o lazım.

AzL Arial
AzL Times fontları men Size nasil göndere bilerim?E-mali?

20 Son düzenleyen, SALAM (27.09.2011 19:01:29)

Masalan:Thisform.textbox1.font='AzL Arial'

En->Ru klavyada

Яя->Əə textbox de

AzL Arial
AzL Times fontları men Size nasil göndere bilerim?E-mali

21

Metin Bey,

Azari_Kamran.R_Times.ttf fontunu denediniz mi?

Hangi klavyeyi kullanmak gerekiyor bilmiyorum ama Ə karakterinin küçüğü Alt+0228'de, büyüğü Alt+0196'da çıkıyor. Charmap ile baktığımda bizim tüm Türkçe karakterler de var.

22

teşekkürler böyle birşeydi lazım olan... smile

www.metinemre.com

23

SALAM yazdı:

Masalan:Thisform.textbox1.font='AzL Arial'

En->Ru klavyada

Яя->Əə textbox de

AzL Arial
AzL Times fontları men Size nasil göndere bilerim?E-mali

teşekkürler:
gmail adresim: metinemre

www.metinemre.com