1

Konu: Windows 2008 Server R2 64 Bit Hataları

Windows 2008 Server R2 64 Bit üzerinde çalıştırmaya çalıştığımız Visual Fox Pro uygulamasında birkaç hata ile karşılaştım. Uygulama SQL Server ile çalışıyor.

- Program açışırken SQL'e bağlantı sırasında, Collating sequence 'TURKISH' is not found şeklinde bir hata veriyor ve Türkçe programın içindeki harfleri ş ğ ü gibi harfleri bozuk gösteriyor.

(Bu sunucudaki SQL'e başka bilgisayarlar bağlanırken sorun yok.)

- Bu bilgisayara Visual Fox Pro kurmayı denedim, Service pack i de kurmama ragmen program açıldığı halde menüler pasif geliyor.

- Program ile başka sunuculardaki SQL serverlara bağlanamıyorum, bu belki 2008 serverin güvenlik ayarlarından kaynaklanıyordur ama güvenlik duvarı ve bildiğim bütün ayarlları kontrol ettim çözemedim.

Not: Regional setings ayarlarını Türkçe'ye göre yaptım, ayrıca, Turkish MUI pack i de yukleyerek 2008 server i Türkçeleştirdim.

2008 server ile Visual Fox Pro 9 kullanan varsa, sorunların çözümü için, fikir verebilir mi ?

2 Son düzenleyen, ugurlu2001 (04.10.2010 14:46:16)

Re: Windows 2008 Server R2 64 Bit Hataları

Kesdi;

Ben Hem SQL Server 2005, hemde SQL Server 2008 ile bir çok denemeler yaptım. Herhangi bir sorun yok.

* Firewall Ayarlarında Hemsqlservr.exe hemde SQLBrowser.exe için istisna tanımlamış olman gerekiyor. Modem yada router üzerinden 1433 ve 1434 nolu portları TCP & UDP olarak server makinaya yönlendirmen gerekiyor. ( Soykan abiye bu detaylar için ayrıca teşekkür ediyorum. Erinmeden zamanında benim için uğraşıp göstermişti. )

* Bazen çok basit bir dikkatsizlik yüzünden işler içinden çıkılmaz hale gelebiliyor. Türkçe karakter kullandığın fieldlar nvarchar(n) olarak mı tanımlı?

* Bendeki Serverda -> Server Collation : Turkish_CI_AS olarak görünüyor.  Language:  "English (ABD)"

* Server 'ın kendisinde Türkçe karakter seti yüklü mü? Eğer server ın tamamen ingilizce ise ve türkçe karakter seti yüklü değilse, SQL Server ayarların ne kadar doğru olsada Server  üzerinde çalıştırdığın Foxpro da doğru karakter setini göremezsin. BAŞLAT -> Denetim Masası -> Bölge ve Dil seçeneklerinden kontrol edebilirsin.

* VFP kurulumu yapıyorken setup dosyasını "Run as Administrator" olarak çalıştır ve o şekilde VFP yi kur. Kurulumdan sonrada MsXml4.0 Sp2 paketini mutlaka yükle

Ayrıca Microsoft un VFP sitesinden en son güncellemeri yüklemeni tavsiye derim

Aklıma ilk gelenler bunlar.

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

3

sorunların çoğunu çözdüm,

Sunucu'da regional setings içinde bir sekmede english seçili kalmış, düzeltince codepage sorunu çözüldü.

firewall sorunu zannettiğim sorunu da çözdüm şifre ile igili bir sorunmuş smile

Ama halen 2008 sunucuda halen visual fox pro yu çalıştıramadım.  Setup dosyasını yönetici olarak çalıştırdım ama hala fox pro düzgün çalışmıyor.
Yarın uğraşmaya devam edeceğim.  Henüz service pack ve diğer tavsiye ettiğiniz paketi yükleyemedim. Yarın devam edeceğim uğraşmaya. Aslında fox pro yu sunucuya kurmak hayati önem taşıyor benim için. Sunucu üzerinde VFP ile web servisleri hazırlayacağız. 2003 server üzerinde bu tip sorunlar çok çıkmıyor. Eğer çözemezsek artık 2003 servera downgrade etmek zorunda kalacağız smile

4

http://www.fox4um.com/post/11659/#p11659

yukaridaki linkte bahsetmis oldugum VFP 9 SP2 yi mutlaka kurman gerek ve kurarken once VFP9 ardinda direkt SP2 ( SP1 sonra SP2 degil )
daha sonra VFP9 Help-About ta version olarak 09.00.0000.7423 gormen gerekiyor.

SP2 özellikle Vista uyumu gozeterek gelistirildi dolayisi ile Window2008 ve Windows7 de ayni sekilde.
Ayrıca VFP ile yapılmıs uygulama(lari)nida Program Files altına degil de C:\ yada D:\ de  root bir yere kurmanda fayda var cunku
folder protection geregi Program Files & Windows koruma altinda ... Acces Denied yada Read Only hata mesajları alman mumkun gerekli guvenlik ayarlarını yapmazsan...

5

D sürücüsüne kurdum, SP2 ve diğer güncellemeleri yükledim, çalıştı smile
Vakit ayırıp, fikirleri ile yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

6

arkdaslar server 2008 de  "Collating sequence 'TURKISH' is not found" hatasi geliyor . yanliz database dosyaları DBF .  nasıl çözerim acaba.. bölgesel ayarları tukce yaptım ama duzelmedı.

7

Selamlamlar;

Yeni kurduğum 1 terminalde "Collating sequence 'TURKISH' is not found" hatasını veriyor.
Nasıl çöze bilirim.

Terminal; windows 7 ing pro. 64 bit, i7 cpu. 16 Gb ram

Bilmediğin Neyse Yanıldığındır.

8

Türkçe dil paketlerini yüklersen sorun çözülür sanıyorum.

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer

9

"Başlat \ Denetim Masası \ Saat - Dil - Bölge \ Bişge ve dil" sekmelerinden;

"Biçim" sekmesinde "Türkiye"
"Konum" sekmesinde "Türkiye"
"Klavye ve Diller" sekmesinde "Dil yükle / kaldır" butonundan görüntüleme dilini Türkçe yapman gerekiyor.

Windows Kurulum DVD si isteyebilir. Yada Windows Update ile kendin yapabilirsin

Uğur

10

ugurlu2001 yazdı:

"Başlat \ Denetim Masası \ Saat - Dil - Bölge \ Bölge ve dil" sekmelerinden;

"Biçim" sekmesinde "Türkiye"
"Konum" sekmesinde "Türkiye"
"Klavye ve Diller" sekmesinde "Dil yükle / kaldır" butonundan görüntüleme dilini Türkçe yapman gerekiyor.

Windows Kurulum DVD si isteyebilir. Yada Windows Update ile kendin yapabilirsin

Uğur

11

Bunları çoktan yaptım. Ama yinede olmuyor. 
Bundan önce 10-15 tane 64 bit win 7 terminal kurdum sorun çıkmadı.

12 Son düzenleyen, ugurlu2001 (17.05.2012 08:58:14)

Ramazan, hatayı tam olarak ne yaparken alıyorsun? Sorun işletim sistemi ile ilgili, VFP ile mi? Yoksa SQL Server mı? Biraz detay versen?

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa976427(v=vs.71).aspx

http://social.msdn.microsoft.com/Forums/en/transactsql/thread/36f64339-a4d8-43bc-b692-2375ca3e2b4d

http://support.microsoft.com/kb/245768

Uğur

13 Son düzenleyen, mrduyar (17.05.2012 11:09:37)

ugurlu2001 yazdı:

Ramazan, hatayı tam olarak ne yaparken alıyorsun? Sorun işletim sistemi ile ilgili, VFP ile mi? Yoksa SQL Server mı? Biraz detay versen?

Gönderdiğin linklere daha önce baktım ama bir şey bulamadı.
Exe ilk çalıştırdığımda çalışan set değerlerindeki Set Collate To "TURKISH" satırında hatayı veriyor.

Visual Fox Pro
Function setler

Set NullDisplay To ""
Set Hours To 24
Set Safety Off
Set Memowidth To 120
Set Multilocks On
Set Deleted On
Set Exclusive Off
Set Notify Off
Set Bell Off
Set Near Off
Set Exact Off
Set Intensity Off
Set Confirm Off
Set Compatible Off
Set Escape Off
Codepage = "1254"
*WAIT WINDOW 'Dil Türkçe'
Set Collate To "TURKISH"
Set Date brit
Set Century On
Set Century To 19 rollover 20
Set StrictD To 0
*Set Sysm Off
Set Auto On
Set Lock Off
Set Dohi Off
Set Refr To 5,5
Set Repr To Automatic        && -1 sürekli -2 automatic 0.1 saniye
Set Excl Off
Set Talk Off
Set Optimize On
*Set Mackey To
Set enginebehavior 70
_Incseek=2 &&comboda yavaş aram aiçin
Return

14

Ramazan;

Bana sisteminde "Türkçe Dil" paketi yüklü değil gibi geldi.

Klavye seçeneklerindeki dil ayarından bahsetmiyorum.

"Windows Update" i açıp "Gizli Güncelleştirmeleri geri Yükle" sekmesinde; "Türkçe Dil Paketi" ni kontrol edermisin? Eğer listede "Türkçe Dil Paketi" varsa, işletim sisteminde "Türkçe Dil Paketi" yüklü değildir.

Birde ben asla CODEPAGE ve COLLATE ayarlarını kullanmıyorum. Performans açısından ( Özellikle index optimizasyonu ) sorun oluşturuyor. Bu iki ayarı kullanmadan denesen?

İlla eğer sorunsuz kullanıyorsam, kullanabileyim diyorsan :

Visual Fox Pro
TRY 

Codepage = "1254"
    Set Collate To "TURKISH"
CATCH
FINALLY
ENDTRY

Biçiminde kullan. Hiç değilse hatayı baskılarsın!

Uğur

15

Windows 7 de sp 1 e yükseltip. Dil ayarlarını kaldırıp tekrar kurdum. Çalıştı.