1

Konu: Bu VFP degil, .Net ama VFP'den kolay hale gelmeye basladi

Yakin zamanlarda VFP forumlarinda bir Kitty Hawk dolanip duruyordu. Iste bu o. Artik kod adi yerine resmi bir adi var "LightSwitch". VFP'ye yakin desem yalan olmaz ama ondan daha kolay ve daha ileri gorunuyor desem yine yalan degil. 23 Agustosta ilk public betasi cikiyor.

http://www.microsoft.com/visualstudio/en-us/lightswitch
http://msdn.microsoft.com/en-us/lightsw … fault.aspx
http://blogs.msdn.com/b/jasonz/archive/ … witch.aspx

2

Re: Bu VFP degil, .Net ama VFP'den kolay hale gelmeye basladi

Benden önce duyurdun bende su an videolarini izliyordum smile

3

LightSwitch anlatilan özellikleri ile su var olan ve Servoy a benziyor http://www.servoy.com/content.jsp?taxon … d=dlfoxpro

1 code base 3 result slogani ile cikis yapilmis ,

dikkat ceken ozellikleri

# SQL Backend - without having to run queries yourself
# Deployment - deploy to Web and/or LAN from the same code base
# The Look and Feel (LaF) - looks like Mac on a Mac, looks like Windows on Windows

#Servoy easily connects to any of the Visual FoxPro DBF data and popular SQL databases in the marketplace -- or to multiple databases simultaneously -- including: Oracle, DB/2, MS SQL Server, Sybase, iAnywhere, Postgresql, MySQL to name a few.

#Deploying over a WAN or LAN is painless. You can deploy your solution using a rich Java Servoy Smart Client, and/or through a pure HTML Servoy Web Client from a single code-base -- with no additional coding required. Servoy Smart Client uses Java Webstart technology to provide you and your users with a zero-deployment experience. NO more need for Citrix! No more need to "update" all your client versions manually - Servoy handles client updates automatically.

.....

ayrica bu urunu eski VFP Production Manager i Ken Levy de destekliyor kendisine ait screencast ler de sitede mevcut izlenebilir.

Urun Iphone lar dada calisabilecek ozellikleride barindirmaya baslamis son gelen bilgilendirme mailinde..

Servoy u "1 code base 3 result" sebebi ile incelemek lazim derken LightSwitch cikti smile

LS + SQLCompact + ISS + Aspx bir arada düsünülünce Servoya da rakip cikmis oldu ...

4

ASP.Net nesneleriyle boğuşmadan (Form, Grid) bizim VFP esnekliğine yakın, Web üzerinde veritabanı uygulaması geliştirebileceksek pekçok VFP cinin  rüyası  gerçekleşecek demektir.

5 Son düzenleyen, cetinbasoz (04.08.2010 12:18:18)

soykanozcelik yazdı:

LS + SQLCompact + ISS + Aspx bir arada düsünülünce Servoya da rakip cikmis oldu ...

Servoy'a rakip mi??? Nedense Servoy bana hep cok geride imis gorundu. Cok da pahali. Ben windows'a daha yatkin biri oldugumdan herhalde.

6

Rakip derken alternatif bir urun daha cikti desem daha dogru olurdu aslinda smile

7

yazılımcı  olmak ne zor yaa daha birini öğrenmeden yenisi çıkıyor
düşünsenize silverlight aşşağı yukarı her yıl yeni versiyon çıkarıyor..
hangisini insan öğreneceğini şaşırıyor. Onun içinde kimse kitap yazmaya cesaret edemiyor.

LightSwitch  in demosunu biraz izledim   çok etkileyici
ilginç olan table de email ve telefon numarası için tanım yapılabilmesi

bencede fox dan kolay

.....  simplest way to build business applications for the desktop and cloud. 
buradaki cloud ne anlamda kullanılıyor her ortamda mı demek acaba ?

8

Email ve Telefon sadece orada ornekti gibi geldi. Bir ara videoda data tipi olarak Orders ya da OrderDetails (ya da her neyse) gordum gibime geldi. Orada gordugumuz bir obje olduguna gore ve arada AddEntity diye bir kod olduguna gore artik her turlu data tipi olabilir gibi. Daha betasini degil sadece haberlerini filan gorduguuzden tahmin yapmaktan oteye gidemiyoruz:)

Cloud dedigi Azure. En son baktigimda Turkiye desteklenen ulkkeler arasinda degildi. Azure bir cesit server ciftligi. Hizli, guclu, 24/7 acik kaliteli donanim, yuksek bant genisligi vs tum alt yapisi MS tarafindan saglanan bir sistem. Donanimi kiraliyor gibi. Kullandigin kadar oduyorsun. Ayni zamanda SQL Azure var, o da SQL server alip onu bir server'a filan kumak yerine oradan kullandigin kadar ode sistemiyle alabiliyorsun.

9

Dostlar, çok güzel bir eşimiz daha oldu sanırım. Umarım çok güzel çocuklar yaparız LightSwitch ile. 25 yılda ki eşlerimizi düşününce sanırım bu en güzeli olacak. Umarım çocuk yapmada çok sorun çıkartmaz ve bizi yormaz. Eski eşlere de  yaptırdıklarından dolayı teşekkürleri bir borç bilirim. smile

10

smile

11

Timuçin abi, alemsin ya. smile

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

12

More info on Kittyhawk, now officially named Visual Studio LightSwitch http://www.zdnet.com/blog/microsoft/mic … cloud/6981

- Template driven
- Can be enhanced with C# or VB.NET
- Microsoft's Dave Medlin says, "“This hearkens back to Visual FoxPro, where you could develop and test at the same time.”
- Former Fox people are on the LightSwitch team

13

LightSwitch heyecan verici. Ah birde betası elimizde olsaydı smile

14 Son düzenleyen, emrahdenizer (05.08.2010 16:19:37)

arkadaşlar selamlar...ben fox öğrenmeye başliyacaktım ama LightSwitch görünce vazgeçtim...sizce LightSwitch başlangıç içn doğru bir tercih mi?ben programcılığa yeni başladım...foruma da yeni üye oldum... ikisi arasındaki fark ve üstünlükleri hakkında bilgi verebilir misiniz?  ve lightswitch nasıl temin edebilirim?

şimdiden teşekkürler...

15

LightSwitch  in daha demosu bile yok
ne olursa olsun c# ve vb.net   kodları destekleneceği yazıyor
bir kere o kodlara aşina olman lazım.
LightSwitch ile yazmayı düşünüyorsan visual studio ortamında bir dil seçmen mantıklı.

kolay gelsin

16 Son düzenleyen, ugurlu2001 (06.08.2010 08:47:36)

Ben olumlu yada olumsuz görüş bildirmek için henüz çok erken olduğu kanaatindeyim. Son 4-5 yıl içerisinde aynı dil/mimari içerisinde devrim niteliğinde bir çok iyileştirmeler oldu( C# / .NET ).  Programcılar daha bu mimarilerdeki yeniliklere tam entegre olamamışken WPF, Silverlight, Web Expression... Şimdide KittyHawk.

Foxpro gibi alt yapısı bu kadar dolu ve gerçekten güçlü bir "Hızlı Geliştirme Aracı" nı .NET te tam olarak entegre etmek varken KittyHawk gibi belirsiz bir programlama dilinin (şimdilik) ortaya çıkartılmasını anlayabilmiş değilim.

Ben hala VFP nin gelişiminin durdurulmasının Microsoft için gerçekten BÜYÜK bir HATA olduğunu düşünüyorum.

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer

17

Ugur,
Onun neden nasil ortaya ciktigi hakkinda kayit disi, biraz kulaktan dolma bilgi:

Arkasinda eski fox takiminin elemanlari var. Yani fox, sonlandirilinca oraya kaydirildilar ve fox'un guclu yanlarini, fox programcilarini taniyanlar orada.
Fox sonlaninca, fox gelistiricileri bircok grubun ilgisini cekti. Ortada sayisini hic bir zaman tahmini de olsa ogrenemedigim bir gelistirici grubu kalinca, bu grubu hedef alan araclar cikmisti ya da cikmaya basladi. Ornegin servoy, dabo, ... MS bu grubu kaybetmek istemedigi icin sanirim 'fox cok kolay" tezini gereksiz kilan, cok daha kolay ve gelismis bir araci gelistirdi. Daha cok erken dedigin gibi, tum gordugumuz birkac blog, birisi 1 saat digeri 48 dklik tanitim videolari. Gordugum kisim beni etkilemedi dersem yalan soylemis olurum hem de kuyruklu yalan. Oyle diyenler yok da degil. Sirf elestirmek icin acilis konusmasindaki ilk giris ornegine takilmislar ve 'ne var bunda yillardir yapiyoruz' diyorlar (sen tahmin edersin diyenleri). Goremedikleri o basit 1-2dk'lik giriste bile yaptiklari bizim 'yillardir yaptiklarimizdan' degil. Ikinci bolumu asil etkileyici olan kismi ve onu da 'farkli veri kaynaklarina baglanma disinda' yeni bir 'shirbaz'dan baska ne ki diye elestiriyorlar:) "Ben de size ne diyim diyorum baska da birsey demiyorum" diycem ama neyse bosver diyip cevap bile vermemeyi tercih ettim. Adamlar sahiden oyle diyebilecek kadar VFP'ye dans ettirip onlari yapabiliyorlar ise zaten ben hic birsey bilmiyorum demektir (bilmedigimi biliyorum da durum daha da vahim yani). Neyse cok erken otmeyelim gene de:)

18 Son düzenleyen, ugurlu2001 (06.08.2010 11:21:04)

Üstat;

Söylediklerin çok iyi güzel ama atladığın bir şey var: Yıllardır verilen tüm emekler ve birikimler çöpe atılıyor. Ben hala VFP ye yapılan haksızlığa kızgınım. Kendi adıma konuşucak olursam; VFP de  bildiğim ufacık  "1 tutam" bilgi ile yapmak isteyebileceğim hemen her şeyi yapabildim ( Multithreading hala içimde derttir. Söylemeden geçemiycem).  Seni ve senin gibi asıl işi kod yazan "Yazılım Mimarları" nı düşününce, durumunuz çok daha vahim. O kadar insanın bilgi ve birikimi bir kenara atılmak yerine; tekrardan değerlendirilip .NET e entegre edilemezmiydi... Gerçi bunlar daha önce defalarca tartışılan konular. Onun için fazla ezmemek lazım mevzuyu.

Özetle ben VFP ile şimdilik devam ediyorum. Ama VFP ye üvey evlat muamelesi yapılmasına da hala "çok" KIZGIN ım.

Kittyhawk ın arkasında Foxpro takımının olduğunu bilmek gerçekten güzel. Arka planda o takım varsa  bizlerin ne istediklerini biliyorlar demektir. Açıkcası gelişmeleri bu bilgi ışığında biraz merak etmeye başladım. Bu bilgi öncesi hiç ilgimi çekmedi desem yeridir.

Adamlar sahiden oyle diyebilecek kadar VFP'ye dans ettirip onlari yapabiliyorlar ise zaten ben hic birsey bilmiyorum demektir (bilmedigimi biliyorum da durum daha da vahim yani). Neyse cok erken otmeyelim gene de:)

Not: Sen birşey bilmiyorsan biz ne bilelim smile

Uğur

19 Son düzenleyen, aydinufuk (06.08.2010 12:15:48)

bu yeni teknolojiler kabak tadi verdi. ms ne yapmaya çalışıyor anlamış değilim. bu kadar farklı programlama dili tümüyle ticari. aslında kolay kullanımlı ve "herşeyi" yapan bir dil yazmak bence hiçte o kadar zor değil. yani bu işleri bu kadar karıştırmak neyin nesi anlamak mümkün değil. tek bir dil yap onu geliştir. her gün yeni bir dil öğrenmek zorundayız nerdeyse. dil mi öğrenecez program mı yazacağız. araç amaç olmaya başladı.
gerçekten ben sıkıldım bu her gün çıkan yazılım teknolojilerinden.  her gün yeni bir isim, yeni bir kısaltma. bu teknolojilere bakınca program yazmak için bir uzman ordusu gerek.  bence bir programlama dilinin gücü senin ona ne kadar hakim olduğuna bağlıdır.
ekrana "hello world" yazdırmaktan da sıkıldım. bu gidişle "bye world" diyip gidinceye kadar kobay olamaya devam edeceğiz.

20

bir dili öğrenmek  2-3 yıl sürüyor. aslında c#   zor bir dil değil
fakat dediğin gibi çok öğrenilmesi gereken şey var
asp.net , ado.net ,  sql, linq, silverlight, desktop programlama....

bunlardan bazılarını seçerek iş yapılabiliyor her şeyi bilmek gerekmiyor.

biz eskiden bir fox bilirdik ihtiyaçlarımızın çok buyuk kısmını karşılardı
hele database uygulaması yazanların belkide %100 ü nü karşılıyordu.

21

aydinufuk yazdı:

aslında kolay kullanımlı ve "herşeyi" yapan bir dil yazmak bence hiçte o kadar zor değil.

Yapma Aydin, compiler yazan onca insan akil edememis gibi oldu. Kendi adima soylemek gerekirse, bana yazmak degil parse etmek bile kolay gelmiyor.

22

nedir bu tam olarak? bir framework filan mı?

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

23

VS'nun yeni bir versiyonu. Temel olarak code generator, framework ne istersen diyebilirsin.

24 Son düzenleyen, metin (06.08.2010 16:22:54)

biraz google'da araştırdım. anladığım kadarıyla business için yazılmış bir dil. vfp nin alternatifi. vfp'den net'e hala geçmemekte inat eden çok fazla programcı varmış. onları hedefliyormuş. valla güzel olur böyle bişey. hoş benim hala dos'tan geçiremediğim programlarım bile var. önce onları bir vfp yapayım. o zamana kadar bu oyuncak ta gelişmiş olur. öyle kullanırız.

http://www.zdnet.com/blog/microsoft/mic … -apps/6853

http://www.sdtimes.com/blog/post/2010/0 … oxPro.aspx

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

25

Üstat, MS bizi dinlemez ama seni dinler.

VFP yi %100 implemente etsinler .NET 'e. Onlarda rahat etsinler, bizde. Ruby, Python, Java ... daha bilmemne kadar dili implemente ettiler. VFP den ne istiyorlar.. Üstelik MS nin kendi evladı ...

Aynen böyle ilet Üstat smile

Uğur