1

Konu: Registry 32bit / 64bit

Merhaba herkese

Vaktim olmadığı için çok detaylı yazamiyacağım; belki başka birisi ipin ucunu alır ve devamını getirir:
Bir Vfp program 32bit veya 64bit ortamda compile edildiğinde, registry'nin tamamen farklı yerlerine yazıyor / okuyor.

Program 32bit ortamında compile edildiyse, bu exe 64bit ortamda örneğin HKEY_LOCALMACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\abcCompany  yazıyor okuyor.

Program 64bit ortamında compile edildiyse, bu exe 64bit ortamda aynı kayıdı HKEY_CLASSES_ROOT\VirtualStore\MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node altinda okuyor/yazıyor.

Bir anlam veremedim ve vakit kıtlığından notebook'a bir sanal 32bit-XP kurdum ve programlarımı ofis dışında orda compile ediyorum.

Bir projenin bitmesi için 3 seçenek vardır: hızlı, ucuz, iyi. Bu seçeneklerden iki tanesini seçiniz.

2 Son düzenleyen, ugurlu2001 (13.05.2010 17:34:09)

Re: Registry 32bit / 64bit

Mehmet abi;
Bana bu işte biraz tuhaflık var gibi geldi.
VFP nin kendisi 32 bit nede olsa. Neden registry nin 64 bit olan kısımlarına yazsın ki ?!

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

3

bir vfp programı compile edildiğinde registry'ye ne kaydı yapıyor ki? dll olsa tamam da...

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

4

İyi akşamlar

Sanırım aceleden kendimi çok kötü ifade ettim.  Pardon.
Programın kendisi bazı değerleri registry'de kayıt ediyor ve ordan okuyor.  Örneğin arşiv hangi dizin altında vs.
Programın bir 32 bit sistemde veya 64 bit sistemde compile edilmesi, registry lokasyonu etkiliyor.

Bir projenin bitmesi için 3 seçenek vardır: hızlı, ucuz, iyi. Bu seçeneklerden iki tanesini seçiniz.

5

bence böyle şeyleri registry'ye kaydetmemelisin. registry'yi mümkün olduğunca kullanma. bir çok antivirüs registr'yi kaydediyor, restore edebiliyor. ayrıca bu yaptığın windows 7 logo kurallarına da aykırı. bu tür datalar için application data directory'sini kullanmalısın.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

6

xp sp3 de derlediğim program win 7 de açılmıyor, win 7 de mi derlemeleyim ,yada başka bir yolu varmı programı çalıştırmanın

Kader, beyaz kağıda sütle yazılmış yazı
Elindeyse beyazdan, gel de sıyır beyazı. (NFK)

7

Merhaba Arif Bey

Benim çalışma ortamım sizinki gibi XP-SP3.
Şu ana kadar 3 epey büyük vfp-programı Win7 ortamında test etme fırsatım oldu. Sorunsuz çalışıyorlar, ama sadece Admin hakları atarsam.

8

Tarik,
Benim programlar da XP SP3 altinda derleniyor (simdilik) ama gerek Vista gerek Windows 7 32 ve 64 bit ortamlarda sorunsuz calisiyor (tabii beklenen bazi sorunlar icin tedbir almistim -bazilari SP2'de duzeltildi ama ben hala SP1 kullaniyorum:
-Form border icin:

Visual Fox Pro
Declare Integer GdiSetBatchLimit In WIN32API Integer

GdiSetBatchLimit(1)

-PictureVal icin kendi ImageControl classim var:
*PictureVal_Assign

Visual Fox Pro
Lparameters vNewVal

If Val(Os(3)) < 6
  This.PictureVal = m.vNewVal
Else
  If !Empty(This.Tag)
    Erase (This.Tag)
  Endif
  This.Tag = Forcepath(Sys(2015)+'.pic',Sys(2023))
  Strtofile(m.vNewVal,This.Tag)
  This.Picture = This.Tag
Endif

*Destroy

Visual Fox Pro
If !Empty(This.Tag)

Erase (This.Tag)
Endif

-Program ile ilgili saklamam gerekenleri program klasorune degil (hangi isletim altinda calisiyorsa ona gore) isletim sisteminin public klasorlerine yaziyorum.

gibi.