1

Konu: FORM'a yada Proje'ye referans ekleme !

Herkese Merhaba,

Benim sorum hem VB hemde VFP bilen arkadaslari ilgilendiriyor. VB icersinde herhangi bir Active-X objesini kullanmadan once Tools/References menusunden bu ACTIVE-X objesini projeye dahil etmek gerekiyor.

VFP'da boyle bir yontem olup olmadigini bilen var mi acaba ?

Benim bildigim kadariyla VFP9'da SET OLEOBJECT ON seklinde komut araciligi ile VFP registry icersinde obje refereanslarini arama isini gerceklestiriyor.

KAYA,Tolga

2

Re: FORM'a yada Proje'ye referans ekleme !

Toolbar'a ekleyip eklememene bagli. Eklemek istiyorsan Tools\Option\Controls'da ocx'i ekle. Yoksa kod ile:

oMyObj = createobject("activexlib.activexname")

3

Selam Cetin

Benim de bildigim tek yontem bu. Herhangi bir Active-X objesini toolbar'a ekledikten sonra normalde herhangi bir problem cikmamasi gerekiyor.
Elimdeki Active-X objesinin alt 19 adet class'i bulunuyor. Bunlardan 1 tanesi visual ( Form uzerine eklenebilen) diger 18 tanesi gorsel olmayan sadece reference olusturularak manipule edilen classlar. Visual Class ( MAP Class ) ile ilgili herhangi bir problemim yok. Form'a eklenebiliyor ve simdilik herhangi bir hata olusturmuyor.
Ne zaman alt classlardan birisine ( ShapeFile ) referans olusturmak istersem ( CreateObject()) hemen OLE ERROR 1426 Library Not Registered hatasini aliyorum.
Bu objenin yazarlari ile gorusuyorum. Onlardan bir tanesi VFP'de,  VB'ye benzer proje bazinda referans etmemi onerdi .

Benimde bildigim baska bir yontem olmadigindan, "Belki baska bir yontem vardir " dusuncesiyle etrafa sorma geregi hissettim.

Cevabin icin tesekkur ederim.

4

Tolga,
Sanirim bu MapWinGIS ile ilgili. Onu ben de indirip denedim ama VB de bile problemleri var. VFP acisindan ise, callback kullanmislar, VFP callback desteklemiyor. Callback destegi icin Calvin Hsia'nin bloglarindan birseyler cikarma sansin var ama degmez gibi geliyor. Ucretsiz baska birsey yoksa ESRI Mapobjects Lite 350$, Manifold 245$ (full paketi 500 kusur ancak onun activexlerini hic incelemedim - benim ayiracak param olsa buna bakicam). GRASS'a filan bi bak istersen. Ne yazik ki GIS sahasi pek parasiz donen bir saha degil. Ucretsiz olanlar .Net'de filan calisiyor ama activexler dert.

5

Ha bu arada onlarin activexi ile dokumantasyonlari da pek tutmuyor. Mesela Map'da Open metodu member olarak var ama ne dokumantasyonda geciyor ne de intellisense'te listeleniyor. Pek sevemedim onu acikcasi.

6

Selam Cetin,

Acikcasi fox bilgilerimi ayakta tutmak icin kendi kendime bir proje buldum. Onunla ugrasiyorum. Dolayisi ile ucretsiz bir active-X'e ihtiyacim var. Bittiginde sadece kendimin kullanacagi bir program icin o kadar para vermeyi pek istemiyorum.
Benimde gordugum kadariyla mapwingis biraz problemli bir obje. Zaten acik lisans ile hazirlanan ucretsiz bir yazilim. Bu kadar problemi olmasida biraz normal.
Yaklasik 1/2 haftadir ucretsiz GIS objesi ariyorum. Ancak onuda bulamadim. Anlayacagin ya bu obje calisacak yada ben form uzerinde cizdirme isine devam edecegim smile

Internette VFP'nin ActiveX callback destegi ile ilgili arama yaptim ondanda cok bir sey cikmadi.
Calvin Hsia'nin bloglarinda da arastirma yaptim, oradanda bir sey cikmadi. Anlayacagin kurudum smile

Neyse mapwingis'in yazarlari ile yazisiyorum ayni zamanda. Bakalim onlar bir cozum bulabilirse sansima hmm:)

Cevap icin tesekkurler

7

Arkadaşlar bende aynı sorumla karşılaştım ama vb de References da gördüğüm librery  vfpde Tools\Option\Controls'da gözükmüyor bu sorun çetin beyin de yazdığı gibi vfp nin  Callback  desteği olmamasından mı kaynaklanıyor.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

8

Ersin,
O soru ve cevap 2 senelik. 2 senede koprunun altindan cok sular akti:) Simdi gene herseyi desteklemek kolay olmayabilir ama degisik alternatifler de var. Ama herseyden once activex'e ihtiyacin var mi iyi dusun.

9

Çetin bey öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.

Aslında benim sorunum vb in dışarıdan kulanabildiği 1 object i vfp ye alıp kullanmak ve bu sorun 3 defadır beni engelliyor.

ben sisteme gerekli dosyaları yükledikden sonra tools\objectbrowserdan librery i görebiliyorum ama bu libreryleri kullanamıyorum.

Ulaşmaya çalıştığım libreryler TCPmodbusServer, siemensOPCserver ve unitronicsOPCserver

daha önce simens PLC ile yaptığımız uygulamada vb den okunan verileri vfp tablosuna yazdırmak şeklinde çok uğraştırıcı bir çözüme gittim.

Aslına bakarsanız otomasyon işi ile meşgul olduğum için programlama konusunda size göre çok amatör davranıyor olabilirim.

bu cihazların üreticeleri vb kodlarının örneklerini gönderiyorlar ve bendeki örneklerde bu şekilde olduğu için bende aynı yoldan gitmek istedim.

Kullandığımız cihazlara TCP üstünden bu yardımcı obj. kullanarak ulaşabiliyorum yada microsoft mscomm obj. ile.

şimdiden yardımlarınız ve yönlendirmeleriniz için Teşekkürler.

10

MsComm ile ulasabiliyorsan en eski ve rahat olan o.
Vb derken Vb6 mi, .Net mi? Her ikisinden de dogrudan VFP ye yazmak kolay.
VB6 ise ADO recordset ile, .Net ise ado.net ile.

VB.Net activex ise onu dogrudan gormeyi bekleme. TLB olarak ara. C ile calisiyorsan C'de VFP icin FLL yazmak daha uygun gibi geliyor CNC icin.