1

Konu: windows 7 64 bit

windows 7 64 bit olayını merak ettiğim için bugün 8 Gb. Ram ile windows 7 64 bit kurdum. Daha sonra vfp 9 ve service packleri kurdum.
Var olan projeyi exe haline getirirken 'Access to system registry denied' hatası veriyor.
Ama derleme işlemini normal yapıyor, exe oluşturuluyor, program da gördüğüm kadarıyla normal çalışıyor. Daha ayrıntılı incelendiğinde başka sorun çıkar mı bilemiyorum.

2

Re: windows 7 64 bit

Bildigimden degil bu mesaji gordugumden supheliyim:

http://social.msdn.microsoft.com/Forums … ddae80bcf7

3 Son düzenleyen, mrduyar (26.11.2009 08:41:38)

Selamlar;
64 bit + RAM 4GB + vfp 9 ile derlediğim bir exe win 7 + 64 bit + 4 GB üzerin ram olan bir terminalde çalışıyormu?

Bilmediğin Neyse Yanıldığındır.

4

Çetin hocam, o hatayı almadım, foxpro normal çalışıyor. dediğim gibi exe yapma sırasında hata veriyor.

Terminal olarak test etmedim.

Bu konuda başka test edenler olur da paylaşırlarsa sevinirim.

5 Son düzenleyen, ozcan (26.11.2009 10:07:03)

64 bit 8Gb. Ram li bilgisayardan Remote Desktop ile bağlandığım uzaktaki bilgisayardaki (32 bit XP 2 Gb. RAM)  programları kullandım, bir sorun yok.

Lokalde biraz foxproyu kurcaladım. Task Pane açılmadı. Açarken
'0: Class definition MSXML2.DOMDOCUMENT.4.0 is not found.'
hatası veriyor.
XML Parser yükleyince o hata da gitti.

6

Win 7 64 bit  + 8 gb Ram mi?

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

7

Evet Hocam.

8

Desene diğer forumlarda boşuna o kadar yaygara kopartıyorlar çalışmıyor diye smile

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer

9

ozcan yazdı:

64 bit 8Gb. Ram li bilgisayardan Remote Desktop ile bağlandığım uzaktaki bilgisayardaki (32 bit XP 2 Gb. RAM)  programları kullandım, bir sorun yok.

Windows server 2008 64bit+16gb ram terminal server a windows xp veya 7 (ram 4 den düşük) terminaller veya think client makinalar remote desktop ile bağlanıp vfp 9 sp2 ile derlenen bir programı çalıştırmada sorun yaşarmı?

Bilmediğin Neyse Yanıldığındır.

10 Son düzenleyen, ugurlu2001 (26.11.2009 13:22:41)

Mehmet, Özcan 'ın bağlandığı bilgisayar 32 bit XP ve  2 gb Ram 'e sahip. Dolayısı ile sorun yaşamaması normal. Ancak EXE nin çalıştığı PC 64 bit Windows 7 ve gb+ ram e sahipse sorun var.

Uğur

11

Oh masallah denemek icin kullanilacak 8 Gb makineleriniz var:) Darisi basima ne diyim.

12

Benim yok, sadece duyduklarımı ilettim smile Ama bir aminde benim başıma olur inşallah smile

Uğur

13

Hocam Vallahi sırf bunu denemek için Windows-7 ve RAM aldım. Yoksa 2 Gb. ve XP gayet iyi gidiyordu.
Lokalde bahsettiğim ufak sorundan başka sorunla karşılaşmadım, Uğur'un dediği gibi Terminal Server konusunda bir denemem olmadığı için yorum yapmıyorum, sorun çıkarmı bilemiyorum.

14

ozcan yazdı:

Lokalde biraz foxproyu kurcaladım. Task Pane açılmadı. Açarken
'0: Class definition MSXML2.DOMDOCUMENT.4.0 is not found.'
hatası veriyor.
XML Parser yükleyince o hata da gitti.

Bu hatanin cozumu Foxite'da Ugur'dan geldi:) MSXML4 kurmak:

http://www.microsoft.com/downloads/deta … laylang=en

15

Evet hocam, mesajımın en alt satırında yazdığım gibi dün XML parser kurduğumda o hatadan kurtulmuştum.

16

galiba bu başlık ile igili:
http://www.sqlservercentral.com/blogs/d … chine.aspx

VFP9 SP2

17

Arkadaşlar uzunca bir aradan sonra yeniden merhaba ,Sunucum Windows Server 2008 32 bit 4 GB ram var. 30 kullanıcı Remote deskopta sıkıntı yok.Ama 30 kullanıcıdan sonra makina kasıyor

Serveri 16 GB ram Yapsam, 32 bit işletim sisteminde Foxpro programı eskisi gibi çalışır mı ?

En büyük sermaye nakit,nakit sermaye vakittir...

18

Neyzen, 32bit işletim isteminde 4 gb dan fazla ram i adresliyemezsin. 64bit lik bir server almak zorundasın.

Uğur

19

64 bitlik server 2008 versiyon var üsdat.Onuda kurabilirim.O zaman 64 bit olunca foxpro programı 16 gb ram i görür ve sorunsuz çalışır doğru mu anladım acaba ?

20

VFP 64 bit SQL Serverda çalışır. Ama VFP nin kendisi 32bit olduğu için VFP için yine 4 gb ram limitin var.

Uğur

21

Neyzen,
Remote desktopdan vazgecmeyi denesen. Bastan sakat bir kurulum olmus bence (defalarca bunun farkli yerlerder onerildigini gordum ama bence remote desktop sadece VFP'nin yapamadiklarini ortmek icin). Simdi biraz rahatlasan 40, 50 bilemedin 100 kullanicida yine ayni problem olacak. Daha guclu server, daha fazla RAM ... bu is boyle surer gider.

Uygulamayi lokalde calistirip sadece dataya uzaktan erismeyi dusunsen (SQL server, MySQL , PostgreSQL ... gibi dosdogru bir database ile).

22

Çetin hocam sanırım bu hususta haklısın :-)   ,böyle kolayımıza gelmiş zamanında yazmışız öyle gidiyor..Dediğin gibi veritabanını SQL server yaparsak sanırım daha kolay olacak.. Ancak bu seferde her makinaya,ayrı ayrı kurulum yap,ayarlarını yap bu da bir sürü sıkıntı..

Acaba diyorum,Bunlarla hiç uğraşmasamda programın kullanıcılar tarafından çok kullanılan modüllerini  .net le mi yazsam ne yapsam..Bu böyle çok fazla idare etmez beni..vaziyet öyle görünüyor  :-(

23

ugurlu2001 yazdı:

VFP 64 bit SQL Serverda çalışır. Ama VFP nin kendisi 32bit olduğu için VFP için yine 4 gb ram limitin var.

O zaman sayın uğurlu kardeşim, vfp ile 4 gb ram in üzerine çıkma şansımız hiç bir koşulda yok doğru mudur ? Öyleyse sıkıntı büyük :-(

24

neyzen yazdı:
ugurlu2001 yazdı:

O zaman sayın uğurlu kardeşim, vfp ile 4 gb ram in üzerine çıkma şansımız hiç bir koşulda yok doğru mudur ? Öyleyse sıkıntı büyük :-(

Yok o sekilde degil. VFP'nin kendisi 4 Gb RAM ile sinirli ancak serverin CPU, RAM gibi kaynaklari fazla olunca RD icin ayirabilecegi kaynaklar da artmis oluyor. Process A'ya 4 Gb Verdi diyelim, Process B istegi geldiginde kullanabilecegi 12 Gb var gibi dusunebilirsin.

64 bit bol RAMli makine en azindan simdiki serverindan iyi olacaktir, RD hizmetleri icin.

25

Tamamdır çetin hocam..Ben şu server 2008 i  64 bit kurmaya bakayım o zaman. Birazda Ram ilave ettik mi en azından şimdilik işi kurtarmış oluruz  :-) teşekkür ederim..