1

Konu: Web sayfasi yapan ve .Net kullananlarin dikkatine

http://weblogs.asp.net/scottgu/archive/ … ogram.aspx

2

Re: Web sayfasi yapan ve .Net kullananlarin dikkatine

programa bende katıldım dun ama henuz buraya bilgisini tasiyamamistim smile
Turkce meali programin asagidaki gibi... ( Daron'un blogundan )

Bu MUHTEŞEM! smile Beni çok heyecanlandıran ve sevindiren bir haberim var bugün sizlere. Dün Twitter üzerinden spoiler verdiğim WebsiteSpark programı Türkiye'de de duyuruldu! 10 kişiye kadar çalışanı olan ve ASP.NET, Silverlight, Sharepoint, PHP gibi teknolojilerle web uygulamaları geliştiren şirketlere 3 yıl süre ile ücretsiz .... bir sürü şey sağlanıyor smile Gelin sayalım isterseniz;

3 adet Visual Studio 2008 Professional Edition Lisansı
1 adet Expression Studio 3 lisansı (Expression Blend, Sketchflow ve Web!)
Ayrıca 2 adet Expression Web 3 lisansı.
Windows Web Server 2008 R2 4 işlemci lisansı
SQL Server 2008 Web Edition 4 işlemci lisansı
DotNetPanel yönetim paneli
Daha da güzeli var! SQL ve Windows Server lisanslarını isterseniz yayın ortamında da kullanabiliyorsunuz. Yani lisansnlar sadece geliştirme ortamı için değil bir hosting sağlayıcıdan alacağınız dedicated sunucunuza bu lisansları kurup uygulamanızı canlı yayına da alabilirsiniz. Tüm bunların yanında Microsoft Partner'ları gibi;

Firma başına iki teknik destek hakkı.
Microsoft’un web şirketleri ekosistemindeki iş ortakları, müşterileri ve tamamlayıcı servisleri ve teknolojilerinden oluşan topluluğa erişim hakkı.     
MSDN üzerindeki teknik bilgi ve danışmanlık sunan tartışma gruplarına sınırsız erişim.
hizmetlerinden de WebsiteSpark üyesi kuruluşlar faydalanabiliyor.

Başvuru için hemen http://www.microsoft.com/web/websitespark/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

3 yıl sonra ne olacak?

Üç yılın sonunda eğer programdan ayrılmak isterseniz 100$'lık bir ödeme yapmanız gerekiyor. Fakat tahmin etmiyorum ki kimse ayrılsın çünkü bu üç senede yayında bile kullanabileceğiniz ücretsiz lisanslar ile çoktan firmanızı kuvvetli bir şekilde ayağa kaldırmış olmanız mümkün. Bu durumda da normal yöntemlerle yıllık 999$ vererek tüm bu lisansların development ortamında kullanılabilecek olanlarını alabilirsiniz ve yayın tarafı için de yine yıllık 199$ ile 1 adet Windows Web Server ve 1 adet SQL Server Web edition edinebilirsiniz. Kişisel kanaatimi sorarsanız bu rakamlar bile bir yazılım şirketinin masrafları arasında en ufak kalemleri oluşturacaktır.

Spark programları süper!

Microsoft bundan önce de öğrencilere ücretsiz lisans sağlayan DreamSpark ve yazılım üretimi yapan şirketlere ücretsiz lisans sağlayan BizSpark ile güzel bir seriyi başlatmıştı. Bu serinin WebsiteSpark ile devam etmesi gerçekten muhteşem. Artık bir yazılım şirketi kurmak veya bu ekonomik krizde şirketi tekrar ayağa kaldırmak, lisans dertleriyle uğraşmamak çok daha rahat.

"Helal olsun Microsoft" diyerek yazımı sonlandırıyorum wink

Ben BizSpark Program üyesi idim birde Network Program Partner üyesi oldum gercekten büyük imkan normal de bu imkan Cetin Hocam da bilir Daron da bahsetmis yıllık 999 usd gibi bedelleri var.
Kesinlikle faydalanilmasi kacinilmaz bir firsat...

3

Gerçekten süper...
eğer .net ile uğraşanlar varsa kaçırmasınlar..
Microsoftan benim şimdiye kadar gördüğüm en büyük kıyak.

Bu arada Scott Guthrie ile ilgili :
Adam tek başına msdn gibi bir şey

4

soykan ,
bizspak projesi dahlinde ms ne olanaklar sunuyor? bilgi verirsen sevinirim.

selamlar

5

www.microsoft.com/bizspark adresinden inceleyebilirsin

kısaca MS ürünlerinin hepsi diyebilirim...

6

Sanırım Ağustos ayı içinde, Empower Yol Haritası adında bir kampanya yapıyorlardı burada ücretsiz olarak verilenlerden daha azı için 2 yıllığına 460 USD /yıl istiyorlardı yahu.. Demekki acele etmemek lazımmış smile

7

soykanozcelik yazdı:

www.microsoft.com/bizspark adresinden inceleyebilirsin

kısaca MS ürünlerinin hepsi diyebilirim...

son bir soru soykan.
bu bizspark kampanyasindan mennun musun ? bende websitespark projesine dahil olmak istiyorum. Deneyimini merak ettim.

Selamlar

8

Memnunum ;
sadece kısa bir ornek Windows 7 RTM ciktigindan beri ( tabi oncesinde RC sini kullaniyordum ) beri kullaniyorum ama son kullanicilar ancak 22 Ekimde kullanmaya başlayabilecek oysa ben 8 agustostan beri kullaniyorum smile Diger yazilimlari saymadim smile

Bu yazilim lari indirip kullanabilme yönü birde sitede detayli inceleme yaparsan BizSpark Community ve diger etkinlikleri ve imkanlarida farkedeceksin ben henuz o kismina henuz giremedim sad

9

Ayrica bu tip programlarin karsilastirmasi

http://i.zdnet.com/blogs/spark.jpg

10

Websitespark  a   üye olanlar var galiba.

visual studio nun hangi versiyonunu veriyorlar. Bilen varmı ?

teşekkürler

11

Arkadaşlar, Soykan Abinin sayersinde bende Bizspark üyesi oldum. MS 'un mevcut ve yeni çıkacak tüm teknolojilerine / ürünlerine sahip olabiliyorsunuz ve lisans ücreti gibi bir derdiniz ( NEREDEYSE ) olmuyor.

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

12

şirketin en fazla 3 yıllık olması gerekiyor  değil mi ?

13

Bildiğim kadarı ile öyle...

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

14

KONURALP yazdı:

Websitespark  a   üye olanlar var galiba.

visual studio nun hangi versiyonunu veriyorlar. Bilen varmı ?

teşekkürler

VS 2010...

15

bende olayım o zaman
sağol

16

5 dakika üye olunuyor ve hiç para vermiyorsun
.net de uygulama geliştiriyorsanız  işinize yarar gerçekten

17

Arkadaslar hic para vermiyor degilsiniz. Dikkatli okuyun. Detaylarini ben tam bilmiyorum ama belli bir sure sonunda verilen bir miktar para vardi diye hatirliyorum.

18

100 dolar veriyorsun

19 Son düzenleyen, aydinufuk (30.08.2010 17:57:24)

cetinbasoz yazdı:

Arkadaslar hic para vermiyor degilsiniz. Dikkatli okuyun. Detaylarini ben tam bilmiyorum ama belli bir sure sonunda verilen bir miktar para vardi diye hatirliyorum.

3 sene içinde hiç para ödemesi yok..tek şatları bu araçlarla bir çalışır web sitesi tasarlamaniz.. ben hala tasarlamadım 6 ay oldu. ara sıra soruyorlar programa dahil olmaya devam edcekmisin diye. hayır dersen  sanırım 100 dolar ödüyor ve programdan çıkıyorsun.. 3 sene sonunda webspark porgramın nasıl bir sehir izliyeceği aslında  belli değil.. en kötü ihtimalle 100 dolar verip ayrıldım diyorsun. devamı halinde rivayet muhtelif..bence bedelsiz devam edecek gibi görünüyor.. ayrıca bedelisiz web serverde sağlıyorlar 1 senelik. anlaşmalı türk firmaları var.. ...

anladığım kadarı ile bu araçlara  alıştırmak ve araçları sınamak istiyorlar.. çünkü yaptıkları işin başarısından ve kalitesinden bence kendileride emin değiller... kobay olma karşılığında ... bedelsiz 3 sene program smile eğer  bu araçlarla iyi site tasarlıyıp memnun kalırsan bedelini de ödemeye razı olursun zaten.. bi çeşit 3 senelik deneme süresi...

dediğim gibi ben yaklaşık 6 aydır bu programa dahilim.. katılmaya değer... bir sürü web aracı ve vs2010 sql server..indirip kullanabiliyorsun...

20

(Ben para vermedigimden akil vermek gibi olacak biraz, ozur dilerim) 100$ ise hic birsey degil.

21

Adamlar yaygınlaşmaya çalışıyorlar okullara bedava veriyorlar , yazılımcılara bedava veriyorlar .
Onların esas amacı ortamlarının sürmesi   yani işletim sistemi, office , sql server,  windows server   
belki 1-2 ürün daha vardır. Onlar bu ürünlerden para kazanıyorlar.
Diğer ürünler bu ürünlerin destekçileri mantığı böyle kurmuşlar. 
Diğer ürünlerden muhtemelen zarar ediyorlar.

ürünleri sınamak la ilgili
microsoft un  bence   .net framework, linq, c#,  ado.net Entity Framework  den hiç şüpesi yok. 
bence çok başarılı.     

Bunlar eninde sonunda microsoft access gibi yazılım geliştirme ortamı yaratacaklar.
Bu tool c# kod üretecek. işte en tehlikelisi bu sonra hep beraber iş ararız. İşin şakası ama
öyle bir ortam gelirse bizim için iyimi olur kötümü şimdiden kestirmek zor. .

Geçen gün izlediğim  ve burada da linkini verdiğim lightswitch  demosunda adam diyor ki
"bizim amacımız ayrıntılardan programcıyı kurtarım asıl işi olan işleri yapması"
ufak tefek işler için biz onlara kod üretelim diyor.

22 Son düzenleyen, aydinufuk (31.08.2010 06:35:08)

bence tek tabanca programcılık için az kod yazmak çok önemli.  kodu basitleştirmeleri bizim pazarımızı artırır düşüncesindeyim.  ben hiç bir zaman çok hızlı çalışan kodlar yazmak zorunda kalmadım.çünkü yaptığım programlardan müşterinin beklenti çok hızlı olmasından ziyade doğru kurgu. ve kolay kullanım. işte programcılığın en önemli noktalarından biri bu bence. doğru kurgu ve kolay kullanımı olan bir program yazmak kod bilgisinden ziyade deneyim gerektiriyor. ve biraz da hayat bilgisi..insan tanıma vs... yani tasarım ustalığı gerektiriyor.. bende bundan kazanıyorum. bu nedenle ne kadar kolay program kodu yazılırsa ben o kadar keyifleniyorum..

23

Bundan sonra bizim gibiler için çıkacak fırsatlar web üzerinde diye düşünüyorum.  Microsoft da web e çok asılıyor.
Web den nerEden para kazanılır iyi düşünmek lazım tabii..

Bundan 8-9 yıl önce piyasada ünlü bir şirket yöneticisine  bir gün sormuştum  " web den nerden para kazanılır diye? "

Bana şunu anlattı;
Güney  Afrika da altın madenleri bulunuyor dünyanın çeşitli yerlerinden bir sürü firma gidiyor oraya. 
Orada altın çıkartmaya başlıyorlar.  Daha sonra artık çıkartılan altın çok fazla karlı olmaktan çıkıyor.
Firmalarda yavaş yavaş geri dönüyorlar.  Şimdi galiba hala çıkartılıyor ama eskisi kadar karlı değil. 
1970 lerde  avrupa da bir doktora öğrencisi bu altın madenlerinin ekonomik boyutu ile ilgili tez hazırlıyor.
Hangi firmalar ne kadar iş yaptı ne kadar para kazandı diye. Bu araştırma sonunda ne çıkıyor biliyor musunuz ? 
En çok parayı altın madenlerinde çalışan işçilere kot satan bir firma kazanmış  (galiba firma  levi's yanlışım yoksa)

İnana biliyor musunuz?

Adamın dediği şu "bu bir ortam bu ortamın içinde olmak lazım. Ortamdan nasıl para kazanılacağını hemen anlamak zor. 
ortamın içine girersen çok daha kolay koklarsın eğer girmez dışarıda kalırsan ortamın değişmesinde fark edebilme imkanın
çok kısıtlı olur. onun için bir ucunda mutlaka gir. havayı kokla"

ilginç değil mi?  adamın bakışı

24 Son düzenleyen, aydinufuk (01.09.2010 15:44:21)

doğru bir tesbit. fikir fikiri getiriyor. okuduğum pazarlama kitaplarında her durumdan bir iş çıkabileceğini söylüyor. yeter ki doğru okuma yapılsın.
ama temel kurallar şu.. kolay kullanılan kolay öğretilen..müşterinin yararına programlar yazmak gerek.
yaklaşım şu ,programınızın ne kadar kaliteli olduğundan ziyade müşterinin ne kadar işine yaradığı. çünkü çoğu zaman bir bütün olamıyor.

diğer taraftan web ortamı için ms çok fazla ürün geliştirdi. neyi kullanacağım konusunda hala kafan net değil. birde şimdi web matrix çıkmış. gelde işin içinde çık.. bu kadar yazılımı inceleyip doğru tercih yapmak hiç de kolay değil. orhan pamuk değiliz ki, cepten yiyip nobellik kitaplar yazalım. bir taraftan karnını doyur, diğe taraftan bir uzman kadrosunun ürettiği bir sürü alternatif aracı incele.. zor iş zor.. kod ustalarının önerilerine ihtiyaç var.