1

Konu: alan tipleri : text / varcharacter(max)

SQL 2008 de aşağıdaki bilgi olmasına karşın...
ntext, text, and image data types will be removed in a future version of Microsoft SQL Server. Avoid using these data types in new development work, and plan to modify applications that currently use them. Use nvarchar(max) , varchar(max) , and varbinary(max) instead.
VFP9 SP2 varchar(max) tipi alanı tanımıyor. (sorgu "boş" dönüyor)

Mecburen yazılımı text tipi alan kullanarak geliştirdim.

Ne yapmalı ???
Ali

VFP9 SP2

2

Re: alan tipleri : text / varcharacter(max)

Bu bilinen bir sorun ve defalarca bildirilmesine karsin hala duzeltmediler. Bazi cozum yollari var, sec birini:
1) {SQL Native Client} ve {SQL Server Native Client 10.0} yerine eski 2000'nin {SQL server} driverini kullanmak
2) ODBC yerine OLEDB kullanmak (SQLNCLI, SQLNCLI10) - (ben bunu kullaniyorum)
3) Sorgularda cast() ile VFPnin anladigi tiplerden birine cevirmek  ( select cast( xx as varchar(8000)) as xx ... ) - bunu yapacak isem neden max yaptim ama bazen nedeni var.

3

konuka yazdı:

...ntext, text, and image data types will be removed in a future version of Microsoft SQL Server. Avoid using these data types in new development work, and plan to modify applications that currently use them. ...

Ya var mı böyle birşey. Bu alanları ileride kaldıracam diyor. Microsoft bu işi oyuncak sanıyor galiba. Boşuna değil büyük şirketler Oracle'ya güvenmekte. Gerçekten çok saçma. Geriye yönelik uyumluluk bir database işi için çok önemli. Ama benim şahsi fikrim Microsoft bu alanları hiçbir zaman kaldıramaz.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

4

Gene gereksiz tartisma olacak ama buyuk sirketler artik akillaniyor ve Oracle'a gereksiz para akitmiyor. MS o alanlari kaldiracagini acikladi ve tabii ki kaldiracak. Geriye yonelik uyumluluk problemi yok ortada.

5

peki mesela varchar(1000000) diye bir alan açsak problem çözülmüyor mu?

bu arada geriye yönelik uyumluluk problemi nasıl olmuyor anlamadım? ben bir yazılım yazdıysam ve text veri tipini kullandıysam  bu veri tipi kaldırıldığı zaman ne olacak?

büyükler akıllanmaya başlıyor diyorsun da koç, güneş sigorta, tcell, vodafone buralarda çalışan veya buralara danışmanlık yapan arkadaşlarım var hepsi de biz ms-sql le çalışıyoruz deyince gülüyorlar. kapımızdan giremez diyorlar. büyük müşterilerimize (ki bizim büyük müşteri dediklerimiz yukarıda anlattığım firmalara göre çok küçük) biz de ms-sql satamıyoruz, oracle satmak zorunda kalıyoruz. almıyorlar.

www.metinemre.com

6

az önce meraktan varchar(max) türü bir field tanımladım. vfp bunu memo olarak görüyor ve bir sorunla karşılaşmadım. windows 2003 ve sql-2008 kullanıyorum. problemi mi anlayamadım. yoksa bende mi olmuyor?

www.metinemre.com

7

Sen oraya 8000'den uzun ve cok kisa yazilar koymaya basla, sonra da degisik driverlar ile dene:)

8

12000 karakter koydum ve yine birşey olmadı. cursoradapter kullansak ve tipini memo tanımlasak sorun çıkabiliyor mu? gerçi ben yine de text kullanmaya devam edicem ama yine de öğrenmek istedim.

www.metinemre.com

9

Mesele karakter sayısında degil, farkli driverlar ile sonuclar farkli. SQL2008/SQL2005 OLEDB driver kullanirsan mesele yok.

10

installshield'a baktım. merge modüllerde ole db 2.1 ve microsoft ole 2.4 var. bunlardan birini mi eklemek gerekiyor setup'a?

www.metinemre.com