1 Son düzenleyen, ugurlu2001 (23.07.2009 18:32:22)

Konu: Gridde kısır döngü?

Öncelikle merhabalar.

Oluşturduğum Forma parametre ile değer gönderiyorum. Forumun INIT event in de parametre değerine göre geçici bir Cursor oluşturuyorum. Filtreleme içinde bu cursor 'e  değerler ekliyor / siliyorum.  Gerektiği anlarda Reccount() ile kontroller yapıyorum.

Sorunuma gelince:

Cursoru sıfırlamak istediğimde : DELETE  ALL kullandığımda; doğal olarak Reccount() gridde değer varmış gibi davranıyor. Reccount ile lnNotDeleted kullandığımda (   Count to lnNotDeleted For !Deleted()   )  Gridde sürekli olarak hep en alt satıra konumlanıyorum ve diğer kontrollerde sorun oluyor. SET EXCLUSIVE OFF kullandığım için ZAP da yapamıyorum.

En mantıklısı olarak Cursor 'u yeniden oluşturmayı düşündüm ama bu seferde Grid 'in PEM özelliklerinin hepsi kayboluyor.

Pratik olarak ne yapabileceğim konusunda bir önerisi olan varsa şimdiden çok teşekkür ederim...

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

2

Re: Gridde kısır döngü?

1) Cursor daima exclusive kullanimda. Zap yapabilirsin.
2) Count ... yerine Select count(*) kullanirsan yerinden kipirdamamis olursun.
3) Cursoru yeniden olusturabilirsin (ya da Zap) bu durumlarda gecici olark grid.recordsource'u '' yap. Ornek:

Visual Fox Pro
lcRecordsource = thisform.myGrid.Recordsource

thisform.myGrid.Recordsource = ''
select (m.lcRecordsource)
zap
thisform.myGrid.Recordsource = m.lcRecordSource

3 Son düzenleyen, ugurlu2001 (24.07.2009 09:16:47)

cetinbasoz yazdı:

1) Cursor daima exclusive kullanimda. Zap yapabilirsin.
2) Count ... yerine Select count(*) kullanirsan yerinden kipirdamamis olursun.
3) Cursoru yeniden olusturabilirsin (ya da Zap) bu durumlarda gecici olark grid.recordsource'u '' yap. Ornek:

Visual Fox Pro
lcRecordsource = thisform.myGrid.Recordsource

thisform.myGrid.Recordsource = ''
select (m.lcRecordsource)
zap
thisform.myGrid.Recordsource = m.lcRecordSource

Üstad, bu ilk iki  maddenin  mümkün olduğunu bilmiyordum. Sayende haneye 2 çentik daha attım. Hemen şimdi gereken düzenlemeleri yapıyorum.

Çok ama çok teşekkürler.  smile

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer

4

Çetin'den pek fırsat kalmıyor, ben gene de sormadığın bir soruya yanıt vererek kendi çapımda katkı yapayım :
gridde değişiklik, ekleme falan yapacaksan ve cursoru

SELECT alan1,alan2 FROM birdosya INTO CURSOR gridiçincursor READWRITE

olarak oluştur, READWRITE olmazsa "cannot update cursor" oluyor...
CREATE CURSOR'da  veya SQLEXEC() den gelen cursorda sıkıntı yok

VFP9 SP2

5

Konuka, Cursor ZAP yetti, hatta arttı bile smile

Uğur

6

konuka yazdı:

Çetin'den pek fırsat kalmıyor,  ...

Herseye atlamamam lazim dogru big_smile