1

Konu: vistadan neden çalışmıyor

vfp 9 da yaptığım proğramların hiçbirisi vistada çalışmıyor

neden ?

2

Re: vistadan neden çalışmıyor

avrasya34 benim yaptığım programlar çalışıyor.Hatta Windows server 2008 üzerinde bile çalışıyor.Tabiki ufak tefek bazı hatalar veriyor.Örneğin tablo üzerinde herhangi bir işlem yapmak üzere ;
select * from senetler where sened_id>100 into table c:\secilen_senet  gibi bir yöntem,windows xp de hiç bir problem çıkarmazken,wistada bu satır işletildiğinde "file access denided" gibi aslında son derece saçma bir hata verecektir.O zaman yöntemini değiştireceksin tabiiki.Bunun gibi ufak tefek hatalar verecektir.Ancak genel olarak çalışır.Tam hata mesajını ve olayı tarif edersen belki daha fazla yardım edebiliriz..

En büyük sermaye nakit,nakit sermaye vakittir...

3

benim foxpro dos programlarım dahi vista'da çalışıyor.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

4 Son düzenleyen, cetinbasoz (09.06.2009 16:09:37)

Zeki,
Vista'da farkli olan Program files altindaki dizinler hep readonly. Ya admin level kullanacaksin, ya oraya yazmayacaksin, ya da programini program files altinda bir yere koymayacaksin. Temel olarak tek yapman gereken o, calisiyor.
Bir de eger arada .Net dll kullaniyorsan o zaman Vista 64 (ya da windowsun baska bir 64 bit OS, windows 7 64, windows 2008 64 ...) ise, .Net DLL'inin ozel olarak 32 bit yapildigindan emin ol ( /target:x86 ).

Not: Bu arada Windows 7 eli kulaginda piyasaya cikiyor. Vistayla filan kiyaslanmayacak kadar iyi. Ciksa da artik XP'yi degistirsem diye bakiyorum. Cok daha hizli ve efektif calisiyor. Eski bir makinede bile gayet iyi calisiyor. Tavsiye ederim.

5

sorunum şu yaptığım proğramı yeğenime verdim onda vista var. desopa kopyaladı ve çalıştırmaya kalktı. ama proğram hiçbir şekilde çalışmıyor. hata mesajı vermiyor. pencere açılmıyor.
vistası olan başka bir arkadaşıma verdim ondada durum aynı.

oysa vista haricindeki tüm sürümlerde sorunsuz çalışıyor

6

Hazırladığın programın kurulum dosyasında VFP9 için gerekli olan dosyaları sistem klasörlerine kopyalandığından eminmisin? Programın kurulum dosyasını çalışltırmadan önce SAĞ TIK / YÖNETİCİ OLARAK ÇALIŞTIR ( Right cilik / Rus as Administrator ) ile dene ve öyle kur.

Eğer programının kurulum dosyası yoksa yada VFP9 Run time dosyalarını içermiyorsa ( ben hiç kurulum dosyası hazırlamaya gerek duymadım ) ; http://ftp.prolib.de/Public/ adresinden ilgili sürüm dosyalarını indirip, bir kerelik sisteme yüklemen yeterli (Yine yönetici yetkisi ile) . Daha sonra sadece programının EXE dosyasını çalıştırabilirsin.  Ve tamamdır smile

Kolay gelsin.

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

7

ugurlu2001 yazdı:

Eğer programının kurulum dosyası yoksa yada VFP9 Run time dosyalarını içermiyorsa ( ben hiç kurulum dosyası hazırlamaya gerek duymadım ) ; http://ftp.prolib.de/Public/ adresinden ilgili sürüm dosyalarını indirip, bir kerelik sisteme yüklemen yeterli (Yine yönetici yetkisi ile) . Daha sonra sadece programının EXE dosyasını çalıştırabilirsin.  Ve tamamdır smile

Kolay gelsin.

Runtime dosyalarını Program Klasorundede barindirabilirsin gene calisir

8

cetinbasoz yazdı:

Zeki,
Vista'da farkli olan Program files altindaki dizinler hep readonly. Ya admin level kullanacaksin, ya oraya yazmayacaksin, ya da programini program files altinda bir yere koymayacaksin. Temel olarak tek yapman gereken o, calisiyor.
Bir de eger arada .Net dll kullaniyorsan o zaman Vista 64 (ya da windowsun baska bir 64 bit OS, windows 7 64, windows 2008 64 ...) ise, .Net DLL'inin ozel olarak 32 bit yapildigindan emin ol ( /target:x86 ).

Not: Bu arada Windows 7 eli kulaginda piyasaya cikiyor. Vistayla filan kiyaslanmayacak kadar iyi. Ciksa da artik XP'yi degistirsem diye bakiyorum. Cok daha hizli ve efektif calisiyor. Eski bir makinede bile gayet iyi calisiyor. Tavsiye ederim.

ben 2003 kullanıyorum. XP'den daha sorunsuz. server işletim sistemi olduğu için bilgisayarı daha fazla yoracağı beklenir ama tam tersi.

www.metinemre.com

9

o zaman windows 7 server dene:)

10

yaptığım proğram kurulum gerektirtmiyor. bütün dll dosyaları dizinde mevcut vista haricinde hertarafta çalışıyor ama vistada çalıştıramadılar.

anlaşılan vista yüklemem gerekecek makinaya.

uykusuz geceler başlayacak gene
tamda sql nasıl bişey diye kafaya takmaya başlamıştım smile

11

Üstad Windows 7 Server dediğin Windows 2008 RC2 mi yoksa yeni çıkıcak olan bir şey mi?

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

12

ugurlu2001 yazdı:

Üstad Windows 7 Server dediğin Windows 2008 RC2 mi yoksa yeni çıkıcak olan bir şey mi?

Windows Server7 yada Windows2008 Server i bilemem ama Windows7 gercekten iyi su an RC1 ini kullaniyorum ama Vista nin bana gore daginik arayuzu ile xp nin eksiklerinin toparlanmis hali hem performans hem arayuz olarak gereksiz bir suru servis ve process in de acilista devreye girmemesi
ayrica performans katiyor ben final i bekleyemeden kullanmaya basladim smile

13

cetinbasoz yazdı:

o zaman windows 7 server dene:)

o da var mı? windows 2008 server daha yeni çıkmışken?

www.metinemre.com