1 Son düzenleyen, aydinufuk (15.01.2009 22:04:29)

Konu: WEB ..

Merhaba arkadaşlar.
çevreci bir vakfin web sitesini tasarlamam gerekiyor. daha önce ciddi bir site yapmadım. Visual studio c# ile yazmayi düşünüyorum. Bu site içerisnde kredi kartı ile bazi ürünler satilacak. Ben kredi kartı bilgilerini tutmak istemiyorum. Doğrudan banka onayını almak istiyorum. yani siteden bilgiler girilsin banka dan çekildiği onaylansın yeter. kredi kartı bilgileri database e işlenmiyecek. Ancak bu sistemin hakkinda bilgim yok. ve guvenligini nasıl sağlamalıyım bu işlemin. bana bu konuda bilgi verirseniz ya da bilgi alacağım linkler siteler önerirseniz sevinirim.
Diğer bir husus access ile veri tabaninin çözmek niyetindeyim. doğru bir tercihmidir ? yoksa sql mi tercih edilmelidir? upload ve download işlemlerinde hangisi daha az problemlidir?
bir başka soru, bu sitenin görsel malzemesi çok olacak. bu görsel malzeme databases de mi tutulması iyidir yoksa file olarak ayrı ayrı depolanması mı daha tercih edilen bir şeydir?
Görsel kaliteyi artırmak için silverlight kullanmayı düşünüyorum ..

Son olarak ta bu tür bir sitenin tasarımı için teklif verme mantığı genelde nasıldır ? piyasa rakamları nelerdir ? Gerçi biraz gönüllü işi gibi olacak ama fikrim olsun.

Çok şey sordum ama kusura bakmayin. vakfa düzgün bişey yapmaya çalışıyorum.
Bu konuda bilgi verecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

2

Re: WEB ..

aydinufuk yazdı:

Ben kredi kartı bilgilerini tutmak istemiyorum. Doğrudan banka onayını almak istiyorum. yani siteden bilgiler girilsin banka dan çekildiği onaylansın yeter. kredi kartı bilgileri database e işlenmiyecek

bankalardan VPOS hizmeti alman gerekiyor banka sana gerekli kodlari veriyor siteye koyman icin ortalama ucreti 300$

aydinufuk yazdı:

Diğer bir husus access ile veri tabaninin çözmek niyetindeyim. doğru bir tercihmidir ? yoksa sql mi tercih edilmelidir? upload ve download işlemlerinde hangisi daha az problemlidir?

genel veritabanli kullanım isleri access ile yapiliyor ama fazla urun vs olacagi icin
access veritabani zamanla sisiyor sql tercih edilmesi daha mantıklı olur diye dusunuyorum

aydinufuk yazdı:

bir başka soru, bu sitenin görsel malzemesi çok olacak. bu görsel malzeme databases de mi tutulması iyidir yoksa file olarak ayrı ayrı depolanması mı daha tercih edilen bir şeydir?

gorsel malzeme flash, css,dhtml,ajax vs ler ile oluyor bunlari veritabaninda tutmanin bir anlami yok
ki bazilarini nasil tutacaksin swf dosyasinimi ? .css .js kodlari bagimsiz olmalidir

aydinufuk yazdı:

Son olarak ta bu tür bir sitenin tasarımı için teklif verme mantığı genelde nasıldır ? piyasa rakamları nelerdir ? Gerçi biraz gönüllü işi gibi olacak ama fikrim olsun.

bu tur isler emekle alakali , ne kadar cok emek sarfedeceksen bedelinide ona gore tespit etmelisin
birde ozel iliskiler var sad ben kesinlikle yapmayacagim fiyata bazi seyleri ozel iliskilerden dolayi yaptigim bazi isler oluyor ...

web tasariminda asiri tecrubeli degilim ama onerilerim bunlar

3 Son düzenleyen, aydinufuk (16.01.2009 10:35:12)

gorsel malzemeden kasit resimler, yanliş ifade ettim. resimlerin kenidlerini veri tabaninda mi saklamak yoksa linklerini ni mi saklamak daha akillicadir diye sormustum aslinda. bu tür tercihlerde deneyim önemli.

4

aydinufuk yazdı:

gorsel malzemeden kasit resimler, yanliş ifade ettim. resimlerin kenidlerini veri tabaninda mi saklamak yoksa linklerini ni mi saklamak daha akillicadir diye sormustum aslinda. bu tür tercihlerde deneyim önemli.

evt linklerini saklamak daha mantikli ayrica , bahsettigin islevi gorecek kapasitede bir site yapacak kadar deneyimlimisin basin agriyabilir neyi nasil yapacagini tespit etmeye calisirken sad

5 Son düzenleyen, aydinufuk (16.01.2009 11:42:54)

desktop application konusunda epey deneyimliyim de, web konusunda degil. o yüzden inceliyorum. gozum yemezse girmiyecegim. ama herseyin bir ilki vardir diyip deneyedebilirim.
bu nedenle bilgiye ihtiyacim var.

6 Son düzenleyen, aydinufuk (16.01.2009 11:49:13)

Microsoft® Expression® Studio 2 hakkında ne dusunuyorsunuz ? kullanan bir arkadas var mı?

7

aydinufuk yazdı:

Microsoft® Expression® Studio 2 hakkında ne dusunuyorsunuz ? kullanan bir arkadas var mı?

kullanmadim , ama bir cok sey dogal olarak WYSIWYG tarzinda oldugu icin drag&drop ile olsuturulan kontroller ve uretilen kodlara gerektiginde mudahele edecek kadar bilgin yoksa bir sure sonra gerekli degisiklik veya ekler icib sıkıntıya dusebilirsin cunku kodu kendi yaziyor yazilan kodlari yorumlayamazsan daha oncede dedigim gibi bazi yerlerdeki ufak tefek duzeltmeleri yada eklemeleri yapamayabilirsin ama bu konudaki helpleri tutorial lari okuyup ta ise girisirsen bi sey diyemem

ben database agirlikli pek calismam olmadi , o yuzden Dreamweaver CS3,photoshop CS3 ,flash,css,xhtml,asp kullaniyorum expression studio ile yapilabilenler DW ilede yapilabiliyor ve kullanicisi epey fazla

8

soykanozcelik yazdı:
aydinufuk yazdı:

Ben kredi kartı bilgilerini tutmak istemiyorum. Doğrudan banka onayını almak istiyorum. yani siteden bilgiler girilsin banka dan çekildiği onaylansın yeter. kredi kartı bilgileri database e işlenmiyecek

bankalardan VPOS hizmeti alman gerekiyor banka sana gerekli kodlari veriyor siteye koyman icin ortalama ucreti 300$
...

bu hizmeti ücretsiz veren bankalar da vardı. arena'nın bilgilendirme sayfasında yazıyordu.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com