1 Son düzenleyen, mrduyar (25.12.2008 12:48:43)

Konu: Memo File myProject.pjt is missing or invalid

selamlar;

Öncelikle uzun süredir buralara yotum. Sebebi (eksikliğimi hissettiğinizden eminim) tongue hac görevi için yurt dışında olmamdı. Tüm fox4um ailesi içinde dua ettiğimi belirtmeden geçemiyeceğim.

Sorunum ise;
Xp,VFP8 de yazdığım projeyi vista, vfp9 sp2 ye geçtim. Ama exe yaparken sonunda "Memo File myProject.pjt is missing or invalid" hatasını veriyor.

Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

Bilmediğin Neyse Yanıldığındır.

2

Re: Memo File myProject.pjt is missing or invalid

.pjx dosyası projectlerin memo dosyasıdır. ya yok ya da bozuk.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

3

metin bey, .pjx var. bozuk olduğunu varsayarsak nasıl düzeltebilirim.
2. yöntem olarak yeni bir proje açıp form,menü,prg... tümünü ekledim yine aynı hatayı veriyor. VFP
8 de hata vermiyordu. hatta yeni projeyi ve eskisini VFP8 de açınca hata vermiyor.

4

selamlar;
Use myProject.pjt EXCLUSIVE
pack ile

sorunumu çözdüm. teş.

5

Selamlar;

Windows 7 ye geçeli 1 ay kadar oldu. 1 haftadır değişik formlarda ara ara  "Memo File myform.sct is missing or invalid" hatasını almaktayım. Bazen formu açarken. Bazen formda değişiklik yapıp kayıt yaptığımda çıkıyor.

Bilgisayarın domain e üye bir bilgisayar. 
Disk yetkilerimi kontrol ettim ama bir değişlik olmadı.

Yardımcı olabilecek varmı?

6

Merhabalar mrduyar,bende senin gibi işletim sistemi değiştirenlerdenim.Windows xp de şakır şakır çalışan projem,Wista ve Windows7 de saçma sapan hatalar vermeye başladı.Özellikle projeyi derlerken,bazı formlarda senin dediğin hataları veriyor,bazen vermiyor,projeyi pack yapınca düzeliyor,tekrar aynı problem sonradan gene oluşuyor vs.. bence işletimden kaynaklanıyor.Açıkçası bende şu an kör topal idare ediyorum.Bakalım nereye kadar idare edecek.Az önce çalışan formum şimdi çalışmaz oldu..

En büyük sermaye nakit,nakit sermaye vakittir...

7

Vista ve W7 XP nin aksine guvenlikle alakali bazi onlemler aliyor o yuzden
Arkadaslar VFP.exe nizi ve gerekirse uretmis oldugunuz program exenizi "Run As Administrator" secenegi ile calistirip deneyin ,
ayrica uygulamaniza ait klasorunuze "Every One " kullanici secenegi ve full access verererk deneyin.

yada UAC (User Account Control - Kullanıcı Denetimini) Vistada kapatin , W7 de minimum a cekin.

8

Soykan teşekkürler. Şimdi normale döndü. Sorun klasör yetkilerindenmiş.

9

w7 ve vista nın gıcık bir özelliği var. tüm dataların belli bir klasörde toplanmasını istiyor. application data klasörü müydü ne. eğer oraya kaydetmezsen böyle yetki sorunları çıkıyor.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

10

Selamlar;
Dün akşam çüzülen problem sabah tekrar beydana geldi. Bende projelerimi belgelerimin altına aldım. Şuan a kadar bir problemle karşılaşmadım.
AppData gizli bir klasör olduğu için orada çalışmayı göze alamadım.
Bence windows 7 nin yetki problemlerinden baya bi başımız ağrıyacak gibi. Doğru yeri ve konfigurasyona ulaşan arkadaların paylaşımlarını bekliyorum.

11

Benim datalarim her zaman D:\ dedir  (outlook.pst , .MDF (SQL veritabanlari , vs vs )),
C:\ de sadece installasyon lar vardir ayrica Acronis gibi Image Backup programlari ile en stabil halinin yedegini alirim.

Su andada bu sekilde calisiyorum ve su an bir sorun yasamiyorum

12

Bende Soykan abi gibi sadece D:\ (E,F,H)  sürücüsüne çalışıyorum. Bir sorun olduğunda Acronis ile IMAGE i geri yüklemek 5 dk lık iş.

Ayrıca, ıvır zıvır kurulumlar için VMVare gibi sanal bir kurulumu kesinlikle tavsiye ediyorum.

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

13

Uğur ve Soykan'ın yöntemini tavsiye ederim. C:'den ne kadar uzak durulsa o kadar iyi.

14

Makinama sanal xp kurdum oradan devam ediyorum.
Bilmeyen arkadaşlar için . Windows 7 üzerine windows xp mode kurmak için.
http://www.microsoft.com/windows/virtua … nload.aspx adresinden
dil seçilerek 2 dosya indirilir. 500 mb ve 9 mb lık.
9 mblık program/eklenti kurulu. (virtual pc yani)
500 mb lık kuruluk (içinde hazır xp geliyor)
Dikkat: Makina kapatılıp Ana karttan BIOS daki "intel VT"  açılır.
windows 7 açılıp içinde windows xp kullanılamaya başlanır.

15

Merhaba,
Windows 7 64 bit sürümüne ben de geçiş yaptım ve aynı hatayı aldım. Kodu yazıyorum kaydediyorum bazen sorunsuz kaydediyor bazen de "Memo File ...scx is missing or invalid" hatası alıyor ve kodumu ve ara sırada formu kaybediyordum.

ilk başka windows 7 güvenlik sorunu zannettim ve olabilecek tüm yetkileri verdim ama sorun bir türlü çözülmedi. Tabi bunu anlamam saatler ve günler alıyor çünkü sorun her zaman gerçekleşmiyor.

Neyse lafı çok uzatmadan NOD32 antivirüs programını kapattıktan sonra hiç hata almadım.
Sorunla karşılaşacak arkadaşların bakacakları ilk yer Kullanıcı Hesabı Denetim Ayarını en düşük seviyeye gelmiş olması ile antivirüs programı olmalıdır.

/o---------------------o\
     www.haser.com
\o---------------------o/

16

Tarkan paylaşımın için teşekkürler ...

Tarkan, bilgisayarının RAM 'i 4 GB üzeri mi?

Çünkü bir ara Foxite ve MS-Foxpro forumlarında 4 GB üzeri ram lerde Win7 64 bit üzerinde VFP nin çalışmadığını söyleyip çözüm arıyorlardı.

Geçi Xp-Mode ile çözülebiliyormuş! Ama sadece meraktan soruyorum...

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer

17

ozcan yazdı:

Uğur ve Soykan'ın yöntemini tavsiye ederim. C:'den ne kadar uzak durulsa o kadar iyi.

musterinin bilgisayarinda c dışında bir sürücü yoksa  ne olacak?

18

disk bolumlendirme programlari (Acronis,partition magic vs.. ) ile bu sorunu da yeniden formatlama,format esnasinda disk bolumlendirmeye gerek kalmadan halledebilirsiniz.

19

ugurlu2001 yazdı:

Tarkan paylaşımın için teşekkürler ...

Tarkan, bilgisayarının RAM 'i 4 GB üzeri mi?

Çünkü bir ara Foxite ve MS-Foxpro forumlarında 4 GB üzeri ram lerde Win7 64 bit üzerinde VFP nin çalışmadığını söyleyip çözüm arıyorlardı.

Geçi Xp-Mode ile çözülebiliyormuş! Ama sadece meraktan soruyorum...

4 GB şu anda problemsiz çalışıyorum.

/o---------------------o\
     www.haser.com
\o---------------------o/

20 Son düzenleyen, mrduyar (28.01.2010 23:06:28)

Başlıktaki hatayı;
Windows 7 xp mode ile çözdüm. Nod32 ile olan bağlantıyı deneyeceğim.
64bit de destek Konusunda,
http://www.wagner.com.tr/vfpresim/x64server2008vfp.jpg

Sanırım yeterli oluyor.

21

soykanozcelik yazdı:

disk bolumlendirme programlari (Acronis,partition magic vs.. ) ile bu sorunu da yeniden formatlama,format esnasinda disk bolumlendirmeye gerek kalmadan halledebilirsiniz.

paket yazılım satışlarında kullanıcının bilgisayarına herzman müdahele etmek mümkün olmuyor. onu demek istemiştim aslında.

22

mrduyar yazdı:

Başlıktaki hatayı;
Windows 7 xp mode ile çözdüm. Nod32 ile olan bağlantıyı deneyeceğim.
64bit de destek Konusunda,
http://www.wagner.com.tr/vfpresim/x64server2008vfp.jpg

Sanırım yeterli oluyor.

16GB Ram ve x64 Windows 2008 Server R2 altinda VFP ve VFP ile uretilen exeler calisiyor diyorsun smile

23

soykanozcelik yazdı:

16GB Ram ve x64 Windows 2008 Server R2 altinda VFP ve VFP ile uretilen exeler calisiyor diyorsun smile

Görmek istersen tüm arkadaşlara bağlantı açabilirim.

24

Ramazan ben cevabımı fazlası ile almış durumdayım smile

Sağolasın ...

Uğur

25

Şunuda belitmeden geçemiyeceğim.
Bu server ve diğer serverlar VMware Sanal sunucuda bulunmakta.