1

Konu: Taze FoxProcu dan acil yardım Ltfn.

Selam, Ben daha önce Dbase III plus ile clipper uygulamaları geliştirmiştim şimdi foxpro 6 kurdum ve henüz yeniyim clipper dan farklılıkları var,,, sorum şu ki ;

aynı ağ(intranet) üzerindeki bir makina server görevi görsün yani dbf dosyasını bulundursun, ağdaki diğer müşteri bilgisayarlar server makinasındaki veritabanına nasıl bağlantı kurabilir ? local makinada table için    use tablename  diyerek açıyorduk burada nasıl bir kodla açabiliriz??

birde eskiden clipperda  achoice()  fonksyonu vardı foxproda bu işi hangi fonksyon veya komut
yapmaktadır?? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürlerimi arz ederim.

Bilgi Paylaştıkça büyür, Bir ülkenin esas sermayesi bilge insanlarıdır.

2 Son düzenleyen, ugurlu2001 (13.06.2008 16:17:33)

Re: Taze FoxProcu dan acil yardım Ltfn.

Öncelikle hoşgeldin Sadettin;

VFP9 varken VFP6 ile devam etmen biraz zor olabilir. Çünkü VFP9 SP2 'de anlatmakla bitmiyecek kadar yenilik ve özellik var. Tavsiyem ( Eğer VFP ile uzun zaman harcıycaksan )  VFP9 ile başlaman.

SET DEFAULT TO C:\MyPrgFolder\MyDataFolder\
SET DEFAULT TO \\MyServer\DataKlasoru\
SET DEFAULT TO 192.168.0.250\PaylasimAdi\DataKlasoru

Türünde bir default Path vererek Local deki yada Server daki table larının olduğu klasörü kullanabilirsin. USE yada SELECT komutlarını kullandığında tüm datalar SET DEFAULT ile belirttiğin klasörden alınır. ( Çetin Hoca daha önce Set Default yerine SET PATH 'ı tavsiye etmişti. )

Achoice sanırım menü ile ilgili bir komut. Bunun için Define Pad, Define Popup, Define Bar ve Define Menu komutlarını inceleyebilirsin. Bu tip menü işlemlerini ( ve çok daha fazlasını ) WIZARD lar ile kolayca yapabilirsin.

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer
Kusuru söylenmeyen adam, ayıbını hüner sanır.  Türk Atasözü

3

Uğurlu kardeşim yazdığın her harfin misliyle teşekkür ederim.
VFP9 u tavsiye etmişsin, VFP9 u nasıl edinebilirim? 9 un 6 ya göre en canalıcı özellikleri nelerdir?
Birde komutların tek tek anlatıldığı bir ebook veya döküman nasıl bulabilirim? Tşkr.

4

http://www.fox4um.com/viewtopic.php?id=1013 linkide,bu bilgilere ilave olarak incelebilirsin

En büyük sermaye nakit,nakit sermaye vakittir...

5 Son düzenleyen, ugurlu2001 (13.06.2008 17:21:03)

Linkteki dosyaları Tarkan Hocamız hazırlamıştı hatırladığım kadarı ile, ben zamanında DOC olarak saklamıştım. Birde Çetin Üstad 'ın Foxpro temel ders niteliğinde açtığı konular var forumda. Biraz kurcalarsan Çetin Hocanın konularını kolayca bulabilirsin.

Tarkan Hocanın Notları:
http://rapidshare.com/files/122176385/Baslarken.zip
http://www.haser.com/VFP_Ogreniyorum_R10.pdf

Çetin Hocanın Temel Bilgileri:
http://www.fox4um.com/viewtopic.php?id=167    (Bu link 2. sayfaya devam ediyor. Ayrıca bir kaç tane daha VFP hakkında detaylı bilgi içeren Eğitim niteliğinde konu başlığı daha var. Bulamadım şimdi)

VFP9 'u Türkiyede bulman imkansız. Ya yurtdışından getirticeksin yada Rapidshare gibi bir yerden lisanssız olarak bulucaksın. Benim tavsiyem lisanlısını alman.

Uğur
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz. Claude Peppeer

6

sadettin yazdı:

Uğurlu kardeşim yazdığın her harfin misliyle teşekkür ederim.
VFP9 u tavsiye etmişsin, VFP9 u nasıl edinebilirim? 9 un 6 ya göre en canalıcı özellikleri nelerdir?
Birde komutların tek tek anlatıldığı bir ebook veya döküman nasıl bulabilirim? Tşkr.

Hosgeldin:)

VFP9'un can alacak cok ozelligi var en can alicilari (bence - bir suru var da bunlar bana yarayanlar):

Intellisense + kod tamamlama: Kod yazarken bu olmadan herseyi eskiden oldugu gibi (dbaseII...foxbase...foxpro2x...clipper) herseyi elle yaziyorsun ve "sunun syntaxi nasildi, buradaki parametrenin degerleri neydi" diye ikide bir yardim dosyasina bakman gerekiyor.

Object browser: Sanirim clipperdan yeni geldigin icin basta sana hic yaramayacak bir sey. Activex objelerle calismaya basladiginda (Excel, Word, Treview ...) bu olmadan onceki donem hakikaten zordu (VFP6'da var miydi hatirlayamadim, 7'den itibaren oldugu kesin).

CursorAdapter: Anlatmakla olmaz yasamak lazim:) VFP, XML, SQL server, Oracle, mySQL ... baglanti ve islemleri icin bir class. Daha once Remote View ve SQLPassThrough vardi ama kiyaslanacak gibi degil. Ben hic view kullanmazdim ama CA kullaniyorum.

Code references: Projenin tumunde "bul+degistir" destegi.

SQL server'a daha yakin, gelismis bir SQL data engine. Ayni motoru VFP6'da da kullanabiliyorsun ama takla attirarak.

Raporlar (diyemiycem cunku rapor dizaynlariyla ben ugrasmiyorum genelde - gene de VFP6'ya gore cok daha gelismis bir raporlama var).

Eventlere baglanma.

XML destekleri.

Saymakla bitecek gibi degil:) Her versiyonda farkedilir derecede yenilik oldugundan yiginla baska ozellik.

Yardim dosyalarina dogrudan
http://msdn.microsoft.com/library/ms950411(en-us).aspx

adresinden ulasabilirsin.

7

Verdiğiniz cevaplarınız ve yardımlarınız için çok tşkr.  Yardım eden, Yardım bulsun diye size dua ediyorum. Malum bilgi en değerli hazine.

8

cetinbasoz yazdı:

...
Object browser: Sanirim clipperdan yeni geldigin icin basta sana hic yaramayacak bir sey. Activex objelerle calismaya basladiginda (Excel, Word, Treview ...) bu olmadan onceki donem hakikaten zordu (VFP6'da var miydi hatirlayamadim, 7'den itibaren oldugu kesin).
...
SQL server'a daha yakin, gelismis bir SQL data engine. Ayni motoru VFP6'da da kullanabiliyorsun ama takla attirarak.

Raporlar (diyemiycem cunku rapor dizaynlariyla ben ugrasmiyorum genelde - gene de VFP6'ya gore cok daha gelismis bir raporlama var).
...

şu object browseri ben de adam gibi bir kullanabilsem.

sql server konusunda benim bir uyarım var. türkçe collate kullanınca fieldlar sql server da büyük ve küçük i, I harfleri önemli oluyor. mesela: ADI diye oluşturduysan adi diye açamıyorsun. field'ı bulamıyor. veya adi diye oluşturduysan ADI diye olmuyor. sadece I harfinde bu problem.

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com

9

Metin Hocam, önceki hafta gotomeeting de bu i - I ikilemini canlı olarak yaşadık. Timuçin abi de 1 gece uğraştığı bu durum için oldukça hayıflanmıştı.  smile

Uğur

10

sql server de türkçe karakter kullanmak için
Collation: Turkish_CI_AS                   yapmayı dene.belki çözülür sorun.

11

ercan yazdı:

sql server de türkçe karakter kullanmak için
Collation: Turkish_CI_AS                   yapmayı dene.belki çözülür sorun.

tam tersi. söylediğini yaparsan bu hata oluşuyor. türkçe collate kullanmazsan problem yok. bahsettiğim olay field içeriklerinde değil field isimlerinde...

Haksızlıklar karşısında susanlar, dilsiz şeytanlardır!
www.metinemre.com